Risc crescut de trisomie 21

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Fetelor,
acum am urmatoarea dilema....
Se pare ca rezultatul la acest dry test nu poate fi interpretat pentru ca are o valoare prea mare pe care o refuza programul din calculator.... Mi se pare o explicatie cam SF... dar, ma rog.....
So, am cules atatea informatii dar sunt in continuare nedumerita. Am vorbita cu o doctorita fooarte draguta care a vrut sa ma ajute(nu ginecolog) si mi-a spus ca aceste teste sunt de cele mai multe ori eronate in romania si, mai mult, ca nu am avea personal calificat sa le interpreteze..... Ea ales sa nu faca niciun fel de astfel de teste. Iar prietene de ale ei, tot medici si ele, au ales sa mearga la viena... asta spune cam multe despre capacitatea laboratoarelor noastre in materie de genetica dar,... ma rog!

Am fost sfatuita sa fac mai intai triplu test si apoi amniocenteza....

Nu stiu cum sa procedez....
Sa ma duc direct sa fac amniocenteza care este mai sigura sau sa o iau de la capat cu triplu test care ar putea sa iasa bun....
Of, of,...


Laura 14+ si Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Laura,ce inseamna acest dry test?In ce a constat?..Eu nu stiu cum sa te sfatuiesc,fa cum simti tu,dar in nici un caz nu avorta asa,din pricina unei presupuneri...ma surprinde reactia sotului tau.Ar trebui sa fie primul care sa te sprijine.Dar daca nu e in stare,trebuie sa fii tu cea puternica.Mult curaj,o sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Laura si TT ca si dry testul pe care l-ai facut, nu-ti va da decat o probabilitate de risc mai mica sau mai mare.
Parerea mea e ca nu are rost sa-l faci. Amniocenteza e singura analiza care are ca rezultat un diagnostic si are siguranta de 99,9%.

Roli 16+ si mamica lui Marc (9 iunie 2006)

http://www.helpsonia.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Laura draga,

Acum am vazut subiectul postat de tine si nu am putut sa nu-ti raspund. Bebelusul meu ar fi fost acum cu doar 5 saptamani mai mare decat al tau daca nu ar fi suferit de acesta trisomie 21(SD)...

Sfatul meu este sa nu mai faci nici un test de sange si sa mergi direct la amnio. Numai in felul asta si tu si sotul ta va puteti bucura in continuare de sarcina. Dupa parerea mea nu sunt semne de ingrijorare in cazul tau. Riscul este destul de mic fiindca statistic ar trebui sa se tina seama si de rezultatele ecografiei ceea ce se pare in cazul tau nu au facut initial. La mine translucenta nucala a fost mare si a continuat sa creasca. Se pare ca asta este un indicator destul de clar si la mine a fost confirmat de 4 doctori.

Amnicenteza este cea mai sigura dar totusi are un risc statistic de 1/200 sau 1/400 de pierdere a sarcinii. Cu un doctor bun eu cred insa ca riscul este chiar mai mic....Nu-l face insa mai devreme de 16 saptamani. Riscul scade cu cresterea sarcinii fiindca ai mai mult lichid amniotic...

In cele doua saptamani care au mai ramas incerca sa mai ceri sfatul unui ecografist bun care sa evaluaze cat mai bine toti markerii: prezenta osului nasului, rinichii, inima, posibile chisturi, etc. E mai sigut decat testul de sange care da deseori rezultate fals pozitive. Ai avut cumva sangerari in timpul sarcinii? Daca da, uita de teste...Ele vor fi cu siguranta eronate...

Scuze ca m-am lungit atat. Stiu prin ce treci si inteleg perfect... La mine durerea nu se va stinge vreodata...Oricum la mine au fost semne clare si riscul mult mai mare 1/50 ...iar la tine nimic...

Nu te grabi sa iei decizii pe care sa le regreti toata viata... Mult noroc si gandeste pozitiv.

Dream

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralluca spune:

Laura, acum abia am mai reusit sa intu pe net; ti-am trimis numerele de tel. pe e-mail.
Numai bine!
Raluca


Dream, imi pare nespus de rau pentru pierderea ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Laura, abia acum am vazut subiectul. Si eu am trecut prin acelasi lucru, insa am facut numai TT. M-am incapatanat sa repet testul de 5 ori, 3 au fost bune si 2 proaste. Numai amnio te poate lamuri, nu e alta varianta. Asa poti fi sigura ca totul este ok. Noi suntem ok acum, am facut amnio si totul era perfect, si mai e putin si BB vine pe lumea. Testul nu spune nimic, e o statistica tampita, ca dovada ca niciunul din cele 4 teste repetate au avut valori diferite, foarte diferite. Totul provenea dintr-un Bhcg mare, care pana la urma nu insemna nimic. Curaj si fa programare la amnio!

Rox 36+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Laura , eu zic sa faci si TT-ul inainte de o programare la amniocenteza si nu cred ca are rost sa astepti pana in septembrie . Du-te cat mai repede dar in alta parte , nu tot la Medsana.

Bafta iti doresc , sper ca TT-ul sa te linisteasca.


17+ cu Sara - Eliza


Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca.Diana spune:

Laura esti bine? da-ne un semn de viata gravidutelor de la odisee... suntem ingrijorate.



Anca D.

18+ Luca Alexandru
http://bd.lilypie.com/LeePp3.png
http://www.flickr.com/photos/ancadiana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

draga laura,ai putea renunta la triplul test, dar nu renunta la amniocenteza. e mai sigura. poti intreba numele laboratorului din viena unde au mai facut analize genetice viitoare mamici de la noi? si cam cat costa ? sau ma poti pune in legatura cu una din ele, care a facut teste la viena sa pot vorbi mai multe ? ma intereseaza foarte mult.

quote:
Originally posted by laura_dimitris

Fetelor,
acum am urmatoarea dilema....
Se pare ca rezultatul la acest dry test nu poate fi interpretat pentru ca are o valoare prea mare pe care o refuza programul din calculator.... Mi se pare o explicatie cam SF... dar, ma rog.....
So, am cules atatea informatii dar sunt in continuare nedumerita. Am vorbita cu o doctorita fooarte draguta care a vrut sa ma ajute(nu ginecolog) si mi-a spus ca aceste teste sunt de cele mai multe ori eronate in romania si, mai mult, ca nu am avea personal calificat sa le interpreteze..... Ea ales sa nu faca niciun fel de astfel de teste. Iar prietene de ale ei, tot medici si ele, au ales sa mearga la viena... asta spune cam multe despre capacitatea laboratoarelor noastre in materie de genetica dar,... ma rog!

Am fost sfatuita sa fac mai intai triplu test si apoi amniocenteza....

Nu stiu cum sa procedez....
Sa ma duc direct sa fac amniocenteza care este mai sigura sau sa o iau de la capat cu triplu test care ar putea sa iasa bun....
Of, of,...


Laura 14+ si Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Asta e clinica din Viena unde au facut cele mai multe fete testele.
http://www.fetomed.at/

Mergi la inceput