Risc crescut de trisomie 21

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Am facut acelasi dry test ( e altceva decat dublu test, adica sange uscat in loc de sange in eprubeta) tot la medsana si am acelasi rezultat, adica risc ridicat SD, cu eco f buna in prealabil. Testul asta ca si celelalte (dublu test, TT) nu da decat o probabilitate. Nu au nici o relevanta aceste teste. La primul copil am facut TT, aceeasi poveste, stres, griji, amniocenteza, rezultatul: copil perfect. Precizez ca aveam 34. Acum am 36. Evident ca stau cu sufletul la gura si numai calma nu pot fi pana la amniocenteza, dar incerc sa gandesc pozitiv, pt ca simt ca bb e sanatos, nici nu pot gandi altfel
Te sfatuiesc sa faci amniocenteza si o sa fie bine. Daca ai sa cauti pe net ai sa vezi ca in marea majoritate a cazurilor de teste proaste, amniocentezele au dovedit ca bebelusii erau sanatosi.
Mult curaj si incearca sa gandesti pozitiv.

Roli 16+ si mamica lui Marc (9 iunie 2006)

http://www.helpsonia.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Oh, Doamne !!!!
Multumesc mult fetelor !!!!
Cel putin, acum, dupa cateva ore de la aflarea vestii nu mai am lacrimi, asa ca m-am oprit din plans.
Nu am vorbit inca cu niciun medic pentru ca in seara aceasta am luat rezultatul.
Lala, trebuie sa vad care dintre medicii de care ai pomenit - dr. albu sau dr. tutunaru -ma poate ajuta... Si raluca mi-a vorbit de dr. albu.
Aiurea este ca ma duc la ei la vasrta aceasta a sarcinii...
Nu stiu daca ar fi bine sau nu sa merg la doctorul meu - dr. Iliescu de la spitalul Filantropia-
Mi-e teama sa nu se supere ca am facut aceasta analiza din proprie initiativa sau sa creada ca am mai mers la un medic in acelasi timp... Eu vroiam doar o ecografie cu fotografie...

Roli, imi pare tare rau ca esti in aceasi situatie cu a mea. Si multumesc mult de incurajari.
Tu unde o sa faci acum amniocenteza? Cat dureaza pana afli rezultatul?
La ce medic ai mers la medsana?

Va multumesc multinca odata, tuturor !!!!

Laura 14+ si Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Laura,

ai incredere in tine si in BB tau. testele statistice sunt buba mare, te poarta in sus si in jos dupa cum te prind, mai puternica sau mai tematoare...

Amniocenteza este alegerea cea mai buna, si explica-i acest lucru si sotului tau. doar acolo e diagnostic si certitudine, restul e bla-bla, adica la o sansa din o suta rau, e clar ca sunt 99 de sanse sa fie bine. iar tu ai mai mult de atat...

e ca si cum as gandi ca bunicul meu a avut diabet si am sanse de 25% sa fac si eu (bag din burta, nu mai stiu care e procentul), asa ca ma apuc de regim, parca ma ajuta cu ceva. ca sa nu mai dau procentele la atatea afectiuni...

testele statistice sunt doar asta, si trebuie vazut si paharul invers.

te sarut si fii linistita, copilul tau are nevoie de tine bine, ce e facut e deja facut, trebuie doar sa afli si tu ca e bine, si pentru asta exista amniocenteza.

te sarut si te iau si in brate un pic, sa nu te simti asa singura...

Monica 18+

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> noi doi si-o cununie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralluca spune:

Laura, am postat tel. dr. Albu la odisee.

Si cum adica sa nu te primeasca "la varsta asta a sarcinii"?? Sigur ca o sa te primeasca!

Numai bine si capul sus! In cel mai rau caz o sa faci amniocenteza si te vei linisti, o sa vezi ca va fi totul ok!

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Raluca, ti-am trimis mesaj pe mail cu mail-ul meu si te rog frumos sa-mi trimiti si mie nr. de mobil ale doctorului albu !!!

Laura 14+ si Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Laura, acum am citit subiectul tau si vreau doar sa stii ca iti sunt si eu alaturi si la fel ca si celelalte fete te rog sa nu iei decizii pripite. Fa amniocenteza si bebe iti va dovedi ca este bine.

Te imbratisez cu drag si astept vestile bune.

Alina 21+ (cu Ana Antonia) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

multumesc din suflet alina!!!
Acum am simtit pe propria mea piele cum este sa fii disperata si cat de mult ma ajuta orice vorba din partea fiecarei fete de aici !!!

Laura 14+ si Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Laura,
nu mai plange. Vad ca esti din Bucuresti, citeste ce au scris fetele din Bucuresti, cu cine au facut amniocenteza. Eu asa as proceda, toate mamicile care au facut amniocenteza au fost bine si s-au linistit.
Multi pupici la o mamica foarte ingrijorata
Sunt sigura ca totul este bine !
Cat despre sot ... asa sunt barbatii .. eu ii numesc limitati


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

LauraD, draga de tine, prin ce stress treci! Si eu iti spun acelasi lucru: fa amniocenteza si sunt convinsa ca bebele tau e bine! Ooofff si nu te mai gandi la sentimentele doctorilor, da-i in pocnet! Au niste orgolii de tampiti ce sunt! In momentele astea sa te gandesti doar la tine si la puiutul din burtica, nici macar la ce spune sotul nu da atentie! Hotarari vei lua dupa amniocenteza! Sunt alaturi de tine si ma rog pentru voi

18+
Poze Laura
Puiul nostru drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

laura te rog eu nu mai plange.cum spun si fetele o amniocenteza iti va arata ca bebe este sanatos.stiu ca dr. Albu de la Giulesti este foarte bun la amniocenteza.sigur va fi bine!
acum eu am indoieli si despre medsana si indoieli foarte mari.cumnata mea cand a fcaut anlaizele de trimestrul I de sarcina i-a iesit HIV pozitiv la medsana.era disperata si a mers in 3 locuri sa repete.bineinteles ca nu avea nimic, analiza de la medsana era eronata.eu am avut hepatita B si am anticorpi, cu care ramai toata viata.la medsana acesti anticorpi au iesit negativ.si exemplele pot continua.chiar a fost un subiect pe forum despre analizele de la medsana , unde erau foarte multe persoane nemultumite de rezultat.
eu te rog mult, nu mai plange si fa amniocenteza ca sa stai tu linistita.puiul tau va fi sanatos!




Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput