Stelute de ianuarie - februarie 2007 (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

neata


lili gata am vazut sicum papa bb adam, si cum se smiorcaie, si cum sare matei in pat...ai niste baieti tare dragalasi! fetitza nu stiu cum poti sa-i dai lui adam sa pape in pat...emmi nu mai sta nici in scoica

messa poate asa mai cade un mit...

mihacarm

catalina hai ca daca nu s-a chertzanit rau matei inseamna ca e ok. io la mare am avut legume de acasa, puse la caserole, dar am avut si cuptor cu micounde ca sa incalzesc/dezghet. fata succes cu bona!

noi am avut aseara niste musafiri care au fost vrajiti de emmi. la un moment dat am pus-o pe jos ca sa le aratam cum incearca ea sa mearga. si atunci am vazut cat e de smecherita: facea o figura si apoi se uita la ei sa redea, iar mai facea ceva iar radea numai ca sa o bage cineva in seama. e hoatza raaaaaaau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Salutare de la mare!

Azi am refuzat oferta lui tati de a merge la plaja...mi se pare ca e cu capul, ma tresesc la 7, intind rufe, mananc in viteza, pregatesc piure de fructe la bb, si apoi lenevim la TV pana la 9:30 cand ar trebui sa ies din casa Pai ajung la 10, tin bb in tricou si sub umbrela sa ma umplu de nervi . I-am dat "pas" si a plecat cu Matei, care deja e bronzolit si il da si cu crema... bb face deja nani in patut si merg sa dorm si io, ca mai am de recuperat.

mihaela - comentariul tau l-am vazut fetita de la inceput, m-am bucurat ca esti asa priceputa si le-ai vazut prima . Doar ca explicam pt celelalte fete, sa stie ce si cum.

messa - multam de link! mai vedem/invatam si noi cate ceva.

marina - smechera Emma, va vinde si va cumpara cu aceeasi bani
Nici Adam nu mai sta deja in pat, doar cand ii e foame de rupe. Insa metoda a functionat f bine cand l-am invatat cu e cu lingurita, ca acusi si el se rostogoleste...dar de aia s-au inventat scaunele de masa. Doar sa nu fie ocupat de jupanul Matei, si el tintuit locului de centuri (ca nu si le poate desface singur )...

ma duc sa ma hodinesc printre niste ciocane ale vecinului care renoveaza balconul...si cand ma gandesc ca imi vine si mie randul...offf!

alinuk - ma zisei ca am scaun de masa, face ce face si Polly ala, doar ca e de la Miniblu, mai ieftin normal



www.rockyou.com/show_my_gallery.php?source=ppsl&instanceid=75663790" target="_blank">colectia de stelute 2 sau www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=311b8bfd46865c52b577a6" target="_blank"> sau "large collection"

Nasterea 1 - Un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Nasterea 2 - In asteptarea d-lui Maslinuta! - www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007 / www.youtube.com/user/ylilimic" target="_blank"> filmulete cu noi


www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=69848621" target="_blank"> slide 1 , www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=71222273" target="_blank">slide 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

fetili multumesc ca mi-ati tinut pumnii. tanti care veni la interviu e o super tanti, cam la 50/60 de ani, super robusta si curata, face gimnastica, are copil (baiat), ii plac copiii, a avut si ea pb cu bona cand era tanara si era disperata sa aiba cineva grija de copil, Matei a ras la ea de nu s-a putut (ne-am mirat si noi). ca un bonus pt mine e o femeie crestina care posteste si merge la biserica (ma rog, pt mine asta e important). i-am propus 7 mil pt ca chiar o vreau (si nu poate inainte de decembrie, ca sa vedeti potriveala) si urmeaza sa imi dea raspuns in doua trei zile.
slava Domnului! astept acuma sa vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Buna! Imi pare rau ca dau buzna in clubul vostru asa unit. In dimineata asta nu prea a mai avut somn bb al meu, s-a trezit cu zambetul pe buze si vociferand pe limba lui, de se bateau turcii si s-a laudat ylilimic ca ati inceput sa vorbiti in ultimul timp mult despre controversatul subiect " diversificarea". Ei, noi inca nu suntem la acest capitol dar ne pregatim sa intram. Asa ca va uram succes in continuare si mult calm.

Lili, imi pare rau ca am cam ajuns bataia de joc a forumului vostru, dar asta e, daca atit ma duce mintea si nu stiu mai multe, atita fac. Probabil ca o sa vina si vremea cind ma voi descalta: " Cum cristiana sa fie saliva cu microbi?! Pai "e mai bine sa-l pupe mami pe gura decat sa stranuti in preajma lui, ca saliva nu are microbi ca atunci cand stranuti" Zic io, cu glas sfarsit, ridicand un piciorus, ca sigur nu stranuti din cauza unei boli in fiecare zi, insa de pupat mami pe gura il pupa <a la long>; da' bine ca sterilizeaza inca bibele la copil . Sigur ca nu am avut succes in a combate astfel de opinii, desi am incercat deja de mai multe ori. Treaba lor, fie ca ei, o data s-a scapat si l-a pupat pe Adam pe fata si a "umflat-o" tati al lui imediat ."
Imi cer mii de scuze pe aceasta cale pentru acel nevinovat, care de altfel nu s-a mai repetat ptr ca a stiut foarte bine sa se impuna Marian si bine oricum pe acea cale am aflat si doleanta voastra.
In legatura cu copilului meu, nu am mai facut lucrul asta de mult timp dar asta e, ma simt "bine" oricum in pielea mea in momentul de fata. . Si oricum pentru voi mai putin conteaza ceea ce simt eu in aceste clipe.

Cit despre " Daca pompeaza asa in continuare in bebe Dominic, o sa semene garantat cu ea. Pacat, citim atatea lucruri si tot asta ne streseaza: sa fie bebelusul cat mai greu, ca parca asta ar fi indice de sanatate! " nu pot comenta decit un singur lucru: as vrea sa va vad pe voi in postura mea sa plingi linga copil cind la o masa care si asa o are la 4-5 ore, maninca 30 ml lapte singur, nefortat. Dupa cele 30 uneori 40 ml, luati la o masa te intrebi cu ce creste copilul asta!? Cu aer nicidecum. Si seara tragi linie si constati cu stupoare ca al tau copil nu a papat pe ziua aia decit 350 ml lapte ( simplu fara cereale de orez ). Voi ce ati face in locul meu, ce as face eu cumva ( sa ma arunc de la etaj )? E usor oricum si mult mai la indemina sa-i criticam pe cei din jur dar cum eu sunt calita las capul in jos caci sabia nu-l taie si merg mai departe in viata asta si asa batuta de soarta.

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

mihacarm..sa stii ca si al noi e asa: refuza laptele (san ori bibe) DAR bea cu placere ceai...suge mai putin dar mai des..cantitatea totala insa e cam aceeasi, bb creste bine..incerc sa nu ma stresez




meg,dematei(9.02.2007)

asa da, asa nu!
(imperativul negativ se formaza cu NU+infinitivul.. a fi frumos/a nu fi frumos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delfinuta spune:

Messa multumim pt link-uri. Cu nike asa facem.. tot iesim, cand e si tati acasa, tati in lesa cu el si eu cu bb in carut. O sa o luam incet-incet, poate pe parcurs o sa se intample ceva..cum am zis, cred ca si eu sunt de vina..

Mihaela asa este, nu-l vom da pe Nike in nici un caz..Iar cu laptele - ca si Megbeng - eu am tot zis ca Erik papa mai putin...probabil ca au si ei perioade. Eu vreau sa cred ca vom incepe sa papam mai bine legume si fructe si astfel se va compensa..

Sper ca nu incep iar certurile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Loleka ....no comment. Imi pare rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

fetele neataa!!!

bai nu pot sa deschid capitolul inchis eri sa citesc ce ati mai scris... asa ca reiau de aici!

MEEESAAA am uitat ceva! Eri cand m-am dus acasa si am gasit fata dormind imprastiat pe dormitorul meu conjugal m-am culact si eu si am dormit o ora!!! Fata sa vezi ce visez... ca aveau un prezervativ... mi stiu de unde, ca nu am inteles in vis, ambalat nou-nouti (nu folosit) si mi-l tragea Diana din mana! si eu ziceam "lasa ca noi tot nu il folosim mai bine il dam lu' Messa" Si atunci mi-l trage Diana din mana si rupe ambalajul "ei uite mai Diana nici mami nu il foloseste si acum nici lu' Messa nu il mai pot da" Asa imi era ciuda ca l-a rupt... stiam sigur ca Messa are mare nevoie de asa ceva... Stiu, nu sant sanatoasa!!! Ce vorbesc ziua, aia visez... tot ziua ca am dormit si eu odata si atunci cu vise... erotice... despre Messa!!!

Loleca - dar eu tot nu inteleg... ceva am pierdut in urma cred, pe cine te-ai suparat? sau a cui bataie de joc ai ajuns? hai mai fetelor iar incepem cu cearta? Masa-n cur de treaba! hai sa nu ne certam ca oricum fiecare face cum vrea cu copilul ei si cine vrea il pupa limba-n limba, cine nu, il pupa prin prosop....!!! Fiecare face cum simte! Si diversifica si hraneste cu ce vrea, cand vrea, ce primeste copilul... Acum daca Diana mea nu are 7 kile la aproape jumatate de an sa ma omor? asta e! incerc sa fac sa fie cat mai bine, dar se primeste - cum se primeste! La mine daca eri a mancat decat 3 bibe cu lapte si mai mult nimic, nu accepta lingura si mancare de nici o culoare... sa-i bag prin vena? eri a mancat 500 ml de lapte si atat!!! Ei si sa plang pana mor? ca tot nu o sa manance nici legume nici fructe si nici alta mancare!! hai sa ne impacam si sa mergem impreuna in continuare fara cearta, ca rautati si prostii avem cu carul in viata reala!!!

Catalina - ma bucur mult pentru tine ca ai gasit o bona care sa-ti placa si sa stii ca e foarte important credinta si biserica in astfel de cazuri. La mine la fel femeia e credincioasa, se dice la biserica (mai rar de cand ne are si pe noi in viata ei ) si imi place ca merge pe premiza "nu mint ca sant credincioasa si ma bate Dumnezeu" si chiar imi zice real cat a mancat, cat a dormit, daca a cazut, daca s-a lovit (nu s-a intamplat decat cu mine ca eu sant mama) Si o vad cum retraieste de cate ori nu mananca fata... ultima vreme cam in fiacare zi!

Messa de asta nu am reactionat eu atunci cand nu mai stiu cine de pe forum (cred ca Marinar) a zis ceva de genul ca risc prea mult, dar macar o sa fiu impacata ca am facut-o cu mana mea atunci cand o sa apara probleme la fata si asta doar pentru ca am zis ca ii dau banana, ca se stie ca e nu stiu cum. Cea mai tare faza am auzit ca lumea da copilului banana fiarta! am crezut ca mor cand am auzit, mai ales pe atunci Diana manca banana de rupea si nu avea nimic si nici in ziua de azi nu are, o mananca si acum dar nu pisata , nene, ci asa intreaga sa i-o dai sa roada ea din ea ca oamenii mari! Asa ca treaba cu banana o stiam !!!

fetele impacare

aaa si am uitat - noi santem in greva foamei in continuare, cand trebuia sa mancam lapte - nu mancam, acum cand toata lumea rupa la carne - fata mea a trecut la alpte! nu accepta decat bibe cu lapte de 3 ori in zi si niste suc si poate niste banana care e mai mult pe haine si pat si paturi... asta e! am zis macar sa incerc sa-i dau 4 bibe cu lapte sa fiu eu satisfacuta ca mananca peste 500 de ml de lapte gol! dar nu prea ne incadram ca doar dansa nu mananca daca nu trec minim 4-5 ore !!! Nasoala treaba dar incerc sa nu ma supar si sa merg mai departe! daca nu isi revine pana luni - mergem la dr. ca oricum face 6 luni si trebuiesc facute controalele de rigoare care noi le facem la 2 dr. - unul de familie si altul pediatru "de renume" ! Sa vedem - poate ne invata cum sa mufam lingura incat sa o accepte!

pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

loleka, hai, nu te supara! L-am vazut pe bb Dominic si zic ca arata f. bine: e grasunel si frumusel. Nu pot decat sa imi inchipui prin ce stres trec mamele cu bebelusi prematuri.
Sunt multe fete pe aici care au probleme cu bb ca nu mananca. Cand pe cutia de lapte scrie ca bb ar trebui sa manance pe zi xxx ml (chiar nu am idee cat) iar al meu abia daca mananca 1/2, normal sa ma gandesc la ce-i mai rau. Din fericire, am putut sa alaptez si sa nu ma stresez cu numaratul ml. Totusi, am avut momente si inca mai am cand ma intreb cu ce creste bebelina mea la cat de putin mananca.
S-a spus de multe ori aici pe forum: fiecare isi creste copilul cum crede ca e mai bine. Aici doar ne dam cu parerea, unele intr-o maniera mai invaluita, altele mai direct.

meg, oare sa fie un dram de adevar cum ca bebelusii au nevoie si de altceva pana la 6 luni pe langa lapte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by loleka

[...]sa plingi linga copil cind la o masa care si asa o are la 4-5 ore, maninca 30 ml lapte singur, nefortat. Dupa cele 30 uneori 40 ml, luati la o masa te intrebi cu ce creste copilul asta!? Cu aer nicidecum. Si seara tragi linie si constati cu stupoare ca al tau copil nu a papat pe ziua aia decit 350 ml lapte ( simplu fara cereale de orez ).



Loleka, parca imi descrii "programul" de masa al ploadei mele pana acum vreo 3 saptamani, cand i-am bagat iaurt in dieta si, har Domnului, acum manca de crapa biberonul si lingurita la gura ei... Si Liuda stie cum e, si ea se chinuie de ceva vreme cu "paduchele" ei mofturos...

Nush despre ce vorbesti in rest, cu bataia de joc a forumului si saliva, dar despre treaba cu disperarea cu mancarea, cand la sfarsitul zilei iti dai palme si iti vine sa instalezi o pompa direct in stomacul copilului, ehei! Stiu prea bine cume este, si e NASOL. Eu, la prima masa a zilei, nu ma panicam, ziceam "las' ca mananca in restul zilei"; la a doua masa deja calculam cat ar trebui sa manance la urmatoarele 3 mese ca sa-si faca intreaga cantitate pe ziua aia; la masa a treia, deja ma gandeam ca mai sunt doua mese si nu mai are cand sa manance atat cat sa recupereze cantitatea nici sa vrea; la a patra masa deja simteam cum ma ia cu calduri si numaram fiecare inghititura, sperand sa vad cum scade zeama din biberon... iar la a cincea masa staruiam cate o ora si ceva iar in final, cand era clar ca buna-ziua ca ploada mea nu avea de gand sa inghita mai mult de 30-50 ml, o puneam la somn si ma apucam sa adun mililitrii zilei (ce cuvant infect, "mililitru"!!!) si imi venea sa tip cand vedeam ca nici jumate din cantitatea recomandata n-a intrat in burta fetei ci in scurgerea lacoma a chiuvetei... NASPA RAU DE TOT! Chestia e ca, cu tot chinul asta, fi-mea, nascuta la 2.700, are acum 7.600 la 10 zile distanta pana la "landmarkul" de 6 luni - cred ca face cel putin 7.700 in astea 10 zile, adica pana pe 24 iulie.

Si toti, de la medici la prieteni si socri, ma astenizau spunand: "dar arata fata FOARTE BINE!!! Cum zici ca nu mananca?" Dar NUMAI EU stiu ca fiecare gram pus de fi-mea pe ea se datoreaza celor 3 luni incheiate de hranit copilul cu tenacitate (nu zic insistenta, ca nu am fortat-o sa manance decat cand chiar nu vroia nimic, situatie in care, de frica dezhidratarii, o hraneam cu pipeta din 3 in 3 minute...), fara sa am timp de mine, fara sa am cum sa ies pe te miri unde as fi avut chef, lucrand acasa cu copilul in brate sau legat de mine in mei-tai si cu biberonul la indemana. Asadar, NUMAI EU sunt in masura sa judec cat de rau sau bine am facut si NUMAI EU am dreptul sa imi dau palme sau sa ma pup (si ma pup, nu-mi dau palme) pe chestia asta.

Deci, repet, nu stiu de celelalte chestii, dar la treaba cu mancarea, stiu exact prin ce treci si tot ce iti doresc e sa se termine perioada asta grea si sa inceapa copilul sa manance normal. A mea acum mananca bine, asta e miraculos, pur si simplu am acum timp si de mine, e ciudat (aproape) sa vezi cum scade zeama din biberon sau cum se goleste castronul, fara mofturi si chitzaieli si frichineala, in 5-10 minute, dupa care LIBERTATE si LIPSA DE GRIJI 4 ore!!! Iti doresc sa scapi de perioada asta nasoala cat mai repede si sa incepi sa te bucuri de copil - eu de-abia acum, de cand mananca bine, incep sa ma bucur de ea calumea. E cu totul alceva... ideea e ca ai sa reusesti sa faci cum e bine si la un moment dat o sa treaca si perioada asta urata. Ai sa vezi. Acuma nu mai fi suparata si gandeste-te ca NIMENI NU POATE STI MAI BINE CA TINE care e treaba.

Probabil ca fetele mele din grup (in afara de Adinush, Marybell, Alinuk, care au vazut cam cum se desfasurau mesele la mine, cu urlete si scuipaturi si chin) sunt acum surprinse de tonul acestui mesaj (serios, adica) si de ceea ce am povestit, pentru ca am preferat sa amintesc din cand in cand de faptul ca fi-mea nu mananca... pentru ca e normal ca oricine care nu e exact in situatia ta sa nu poata concepe dimensiunea reala a problemei - pot empatiza pana la un punct, pot realiza ca ti-e greu si ca esti disperata, dar, repet, pana la un punct. Si e NORMAL asa.

Ti-am scris toate astea pentru ca simt (din mesajul tau) ca ai ajuns intr-un punct in care esti la limita oboselii, exasperarii si framantarilor - si iti scriu ca sa iti dau curaj, sa vezi ca pana la urma totul se va rezolva. Asa cum eu trei luni incheiate am luptat cu chestia asta (la noi problema era refluxul gastro-esofagian) cu toata puterea si nu m-am lasat doborata, asa poti face si tu pana in punctul in care problema va trece si vei putea spune, pe merit si pe buna dreptate: "EU SI NUMAI EU am reusit in lupta asta".

Capul sus, aer in piept si la atac! Ai sa vezi ce bine va fi cand va fi bine.

--------------------
Aici e un ticker cu Bebe Arianna ca sa stiti exact cat de maaaaare suntem!

Si aici sunt www.animalutze.com/images/messa/bebe/" target="_blank">pozele si filmuletzele noastre.

Mergi la inceput