Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doina.todor spune:

ANE te admir pentru curajul pe care il ai si vreau sa iti spun parerea mea : mai bine acum daca nu mai merge relatia decat mai tarziu. Parerea mea este ca decat sa cresti un copil intr-o familie de forma si sa simta toate tensiunile care sunt inevitabile intr-o asemenea situatie ( si crede-ma ca simt tot copilasii oricat incerci tu sa ii protejezi ) e mai bine doar cu tine si familia ta intr-o admosfera normala si multa dragoste. Nu vreau sa crezi ca sunt bagacioasa dar sotul meu a crescut fara tata ( parintii lui au divortat can el nu avea nici un an) si pot sa spun ca e un barbat aproape perfect ( emotional si psihic ) asa ca nu cred ca o sa ai vreo problema in cresterea puiului tau mai ales ca tu est o femeie mult mai puternica decat soacra mea ( oricine e mai puternic decat ea). Dar ma icumet sa iti dau un sfat pe care te rog sa il ignori daca te supara cu ceva : sa iti refaci viata cu un om care sa te merite pe tine si pe copilul tau. Spun asta pentru ca sotul meu spune aproape tot timpul ca acum si-ar dori ca mama lui sa aibe un sot si sa nu fie singura chiar daca acel sot ar fi tata vitreg pentru el. Te rog sa ma ierti daca am sarit calul cu parerile mele. si iti doresc tot binele din lume!

Doina & BB Radu (23 Martie 2007)
Poze Radu http://community.webshots.com/user/doinatodor
http://b1.lilypie.com/sJbup3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Anamana Ilinca s-a nascut de 3050g si 50 cm - stiu ca se zice ca e putin la 4 luni doar 5759g - dar nu-mi fac griji - chiar medicul nostru ne-a spus ca pentru bebe fetita de 63 cm - norma este 5,8kg. Oricum eu ma uit dupa cum arat bebe - e vioaie, maninca bine, doarme foarte bine - nu plinge aiurea - adica sunt multumita.

Baita facem de 2-3 ori pe zi - fara gel, sampon - ci asa pentru a ne racori - am eu si o bzic cu gradele - ne scaldam la 34 grade si o lasam pina la 32 - ne place foarte mult in baita, dupa dormim bine si papam bine.

Acum lucrez la bagat poze de la botez(incerc sa ma tin de cuvint) - dar nu pot sa le pun pe cele din biserica - e goala-goluta si am eu piticii mei - nu bag foto cu Ilinca goluta - doar acasa in albumul personal Asa ca va fi un fel de album de familie cu toti ai mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Laina, Doina va multumesc pentru increderea vostra. Sper sa fiu la fel de puternica si pe viitor.Doina, nu m-ai suparat deloc - insa in acest moment refacerea vietii nu este o prioritate pentru mine. Insa, nu stii ce-ti rezerva viitorul. Acum prioritatea numarul 1 este evident Raul, dupa care urmeaza construirea unei vieti profesionale care sa-mi asigure o viata fara multe griji materiale. Mai ales ca voi schimba si orasul in care locuiesc - deci voi lua totul de la zero. Sper sa-mi ajute Dumnezeu, ca voi stiu ca ma ajutati.



Ane & Raul - 17 martie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Carmen: foarte frumoasa povestea... parca ma bate gandul sa o scriu si eu pe a mea, desi nu e spectaculoasa... de la mine si Alex pentru voi. A propos: Ce parere ar avea Teodora de Alex? sau nu se uita la astia mai mici decat ea

Ane: Bafta mare! Eu am luat-o de la 0 acum un an si jumatate cand m-am mutat in Bucuresti, dar nu aveam un bebe mic langa mine... oricum, cum mai spunea cineva, sigur lui Raul ii va fi mai bine intr-o atmosfera linistita si plina de dragoste, decat intr-una mai rece, de fatada... si cum spunea parca Martutza, arde-l la buzunar fara mila!

N-am mai iesit, ca pana am facut eu dush Alex a adormit bustean. Asa ca acuma astept sa se trezeasca... oricum inca e racoare

Pana la urma vad ca se vede si filmuletul, desi fara sunet. Oricum, inchipuiti-va clinchete de clopotei de cate ori se misca jucaria



Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna ziua stup!

La multi ani sarbatoritilor zilei!

Multumesc pentru aprecieri...seamana leit cu tatal ei, care are ochii la fel de albastrii http://home-and-garden.webshots.com/photo/2268693330068039225PeyPBe ....sper doar sa-i ramina ochisorii asa, ca am inteles ca de abia pe la 6 luni se definitiveaza culoarea, si uneori nici atunci..
Lilidana..Davidutu e primul pe lista...

Nu mai stiu cine vorbea de chirie sala si meniu botez, la noi nu a fost chirie, iar meniul a costat 800.000 lei/pers: aperitiv, peste, mix grill, saratele+pateute, tort, cafea; bauturile alcoolice si nealoolice le-am dus noi.

Elena - Despre gradinite nu stiu ce sa zic, doar la cele de stat iti cere adeverinta de salariat, da` nu stiu daca e obligatoriu sa lucreze ambii parinti?!?

Ane si nu mai stiu cine zicea....nu renunta la ce ti se cuvine, ma refer la partea materiala, pentru ca dupa cum bine stim, bebe are multe nevoi si odata cu virsta ele vor creste...sper sa nu te superi pe mine...da` te consider prietena asa ca trebuie sa-ti spun ce cred

Despre diversificare nu stiu ce sa zic, sunt inca la stadiul de cercetari, momentan zic ca o sa incep cu cereale, si apoi cu cite o lingurita de suc de morcov,etc. Oricum pe rind ca sa vedem cum reactioneaza. O sa vad ce zice si dr-ul si apoi ma decid.

Pupici
Roxygeo si Teodora Maria 13.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamana123 spune:

elyanne, ti-am raspuns la cap precedent si nu stiu sa mut!!!

alionushca, te-am intrebat pt ca nu erai trecuta in listutza de la inceput cu datele ilincai. si io-s curioasa, pt ca noi ne confruntam cu mare problema nemancatul si luam putin in greutate. ilinca sta f bine. maria mea s-a nascut cu 3200 si azi merg s-o cantaresc dar nu cred ca are mai mult de 5400. la cm stam binisor, nu stiu dc a mai crescut sau nu, ca n-am mai masurat-o, dar acu 2 sapt avea 60 de la 48 cu care se nascuse.


fetelor, iar ma plang! maria nu mai vrea papa decat vreo 70-80 ml la o masa, 5 mese pe zi. io insist pana pe la 120 asa ca mancam mai bine de juma de ora. asa... si ce mi-a trecut mie prin cap si am aflat ca recomana si capraru, e sa-i pun mai multe masuri de lapte; adica la 100 ml de apa ii pun 4 masuri, ca sa fiu sigura ca-si ia caloriile necesare intr-o zi. voi ce ziceti? o fi bine sau nu?

carmen, am citit povestea nasterii teodorei! io nu cred ca am rabdarea s-o scriu pe a mariei si nici taria necesara...ieri, de ziua ei, am hotarat sa revad pozele de la nastere si iar m-a apucat bocitu'! dar cel putin aici esti tratat de catre toate cadrele medicale extraordinar; toata lumea se poarta cu tine de parca ai fi singura femeie de pe planeta care aduce pe lume un copil...


la multe lunitze tuturor bebeilor nascuti azi!



pupe,

ana, mama Mariucai (11.03.2007)
http://b1.lilypie.com/eEDwp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

anamana123: in Mama si Copilul pe care o am eu scrie ca o concentratie mai mare de lapte praf decat e scrisa pe instructiuni da constipatie... nu pot sa bag mana in foc ca asa e pentru ca eu alaptez exclusiv, dar eventual sa ai grija si la asta

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Anamana, asa cum a zis si Diana, atentie la constipatie daca dai laptele mai concentrat.
O alta idee ar fi sa bagi niste cereale in lapte. Mariuca vad ca are 4 luni si nu ar fi chiar tras de par daca i-ai da

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamana123 spune:

eventual ii dau intre mese apa chioara, ca aia ii place!!

ana, mama Mariucai (11.03.2007)
http://b1.lilypie.com/eEDwp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

anama123asa cum a zis si diana, o mai mare concentratie de lapte praf, poate duce la constipatie. acum, daca albinuta nu are pb cu burtica, poti incerca.

mami de Matei Stefan 12.03.2007

poze cu matei

Mergi la inceput