Vreau sa traiesc sanatos!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Nikole, stressul e fiziologic, nu e chiar atat de tragic daca ne stresam. Oricum, stres-ul f rar poate fi gestionat astfel incat sa il ignoram, eliminam. Asta e, invatam sa traim cu el si sa ne acceptam asa, stresate. Nu stiu unde am citit ca nu e chiar atat de malefic. Io-s stresata non stop si cu toate astea nu ma simt subreda la sanatate, ba dimpotriva.

Ti-am vazut pozele, rar am intalnit o gravida asa de frumoasa ca tine. Felicitari si sa fiti sanatosi amandoi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by Ira

Nikole, stressul e fiziologic, nu e chiar atat de tragic daca ne stresam. Oricum, stres-ul f rar poate fi gestionat astfel incat sa il ignoram, eliminam. Asta e, invatam sa traim cu el si sa ne acceptam asa, stresate. Nu stiu unde am citit ca nu e chiar atat de malefic. Io-s stresata non stop si cu toate astea nu ma simt subreda la sanatate, ba dimpotriva.

Ti-am vazut pozele, rar am intalnit o gravida asa de frumoasa ca tine. Felicitari si sa fiti sanatosi amandoi !




Ira inca vreo doua mesaje de astea si imi dispare stresul definitiv...
multumesc pentru compliment, acelasi lucru ti-l doresc si tie si noua tuturor...
cat despre stress, da, si eu am citit undeva ca cica stresul asta cotidian e stimulant, nu e malefic, insa accesele de furie, panica, frica exagerata, fobiile, astea cica sunt f periculoase pentru sanatatea omului...



38+ bb Kevin Alexander
vacanta Brasil
foto burtik
Sea Paradise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Fetelor ,eu cred ca atunci cėnd se exagereaza nu e bine ,cėnd esti tėnar organismul e altfel decėt la 40 de ani asa ca trebuie sa fim atenti ce-i dam ,sėntem ca o masina care din cėnd ėn cėnd trebuie revizionata.Tėgarile din cėte stiu fac f. rau si aici mor f. multe persoane din aceasta cauza ,o spun statisticile nu eu.Asa ca fiti atente cele ce fumati.ėn afara de asta trebuie sa mėncam multe fructe si legume agro biologice nu cele care cresc peste noapte sau carnea care nu are nici un gust.Si nu ėn ultimul rėnd mult sport care este f. important atėt pt .sanatate cėt si pt.a arata bine.Am vazut pers. care la 86 ani arata ca unu de 55-60 ,persoane care au facut o viata sanatoasa.Sa va spun ce face sotul meu.Locuim la tara unde plantam destule legume biologice,si pt a respira aer curat.Mai crestem si ceva animale pt. ca cele crescute de noi au carnea mai buna.Sotul meu nu bea ,nu fumeaza manėnca totul fara condimente si cu f.putin ulei de masline (extra vergine) cumparat nu de la magazin.Merge de 3-4 ori pe saptamėna cu bicicleta unde face 45-50 km.consuma un sac de calorii(mers cu bici numai pe coline)unde e foarte dificil.A cumparat un ceas care-i spune tot :adica cėt face ,cėt consuma ,bataile ėnimi ,cėnd merge prea tare si cėnd trec 2 zile ėn care nu s-a antrenat ėi zice ...desteapte-te ca trebuie sa te antrenezi.ėnainte de a pleca se cėntareste ,cėnd se ėntoarce se cėntareste si a facut un grafic unde scrie tot.E exagerat?Aici nu face numai el asa ceva ci si prietenii lui ,iarna ėn schimb merg la piscina si fac altfel de miscare.Nu au un fir de grasime si spun ca se simt f. bine.


Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Nikole, nu uita ca atunci cand esti insarcinata hormonii o iau razna si te stresezi si cand polua afara, absolut aiurea. Numai ca e un stres fals, fara fundament. O situatie continua de simptoame premenstruale, cam asa.

O data BB-le nascut, in cateva luni hormonii se linistesc si redevenim cele de dinainte. Cele care avem noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Cine zicea ca categoria grea nu se inscrie la subiect?
Atentie, ca sosesc!!!
Eu, 36 de ani, 1,62 si 75 kg. Si stiu ca pot sa traiesc sanatos dar... vointa, bat-o vina. Cat am fost insarcinata am baut numa o cescuta mititica de cafa pe zi si 1 tigara. D.apoi cand am alaptat!!! 8 luni fara tigara, cafea, mezeluri, conserve, prajeli, carne de porc, nimicuta nimicuta, Si am dat jos 10 kg.... Numa ca s-a terminat si am dat-o iar pe tigari, pe cafea, pe mancat seara in disperare .. si kg au venit la loc ba chiar cu vreo 5 in plus. Da vreau sa ma schimb, si am o gramada de idei

Mamica de spiridus

Spiridusul in al treilea an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Hai ma danitin ca ma dezamagesti. Dupa ce ai scris atat de frumos la celelalte subiecte despre hidratare, menta si nalba acum scrii aici de tigari...nu-i frumos, nici sanatos.

www.articoledepetrecere.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Apoi ce are una cu alta? Faptul ca imi place aromoterapia, ca ma intereseaza tot felul de retete de infrumusetare si nu numai nu cred ca poate exclude "pasiunile" negative. Adica in timp ca in dormitor e racoare, liniste si miroase a lavanda eu nu pot trage o tigara in camera de zi? E, acu stiu si eu ff bine ca nu-i sanatos, cat despre frumos cred ca nu e un termen potrivit ... dar, se mai intampla. Si tocmai de asta ma lipisem si eu de subiectul asta cu viata sanatoasa, in nici un caz ca sa fiu "urechiata"

Mamica de spiridus

Spiridusul in al treilea an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

Buna,
ma alatur si eu vou la acest subiect, ptr ca am facut schimbari enorme in viata mea legat de ce mananc, dar sa incep cu inceputul:
am 31 ani, 1.71 cm si 60.5kg(sunt mandra de ele, ca acum 2 luni aveam 63.5), am fumat destul de mult as spune(ajungeam in unele zile si la 2 pachete/zi) ,de 4 ani si ceva m-am lasat de fumat,(visez inca ,ca fumez) acum insa in ultimul an mai exact, nu mai consum deloc prajeli, carne de porc f rar, nu mai consum sucuri decat naturale, beau numai apa plata, micul dejun consta in sucuri naturale de morcov, sfecla rosie, portocala, grefa, sau fructe, cafea 1/zi si nici asta zilnic, alcool deloc , am inceput de 3 luni si ceva si fac masaj anticelulitic 1/sapt si aerobic 1/saptamana, nu pot spune ca am slabit, doar 3 kg in ultimile luni, ptr. ca am evitat sa mai mananc paine , nu o fac neaparat ptr. slabit ci vreau sa traiesc cat mai sanatos, la inceput imi venea greu sa mananc numai fructe si legume, acum insa daca mananc ceva mai greu deja simt ,parca-mi vine inapoi, parca ma simt grea......
nu stiu daca e tocmai cel mai sanatos regim asta al meu, dar eu cu sotul il urmam si ne simtim f bine cu el

sanatate multa


http://tt.lilypie.com/TnCpp3.png-decembrie 2006
Ela

Mergi la inceput