Prolactina marita

Prolactina marita | Autor: micha08

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
As vrea sa va povestesc patania mea si sa va cer parerea.
In urma cu vreo patru ani am inceput un tratament cu Broncriptina pentru Prolactina marita. Dupa doi ani, gratie acestui tratament am ramas insarcinata si am nascut o fetita. Am alaptat-o natural timp de 10 luni fara ca nimeni (si aici ma refer la medici) sa-mi spuna ca pe fondul unei prolactine marite este un pericol pentru mine sa alaptez natural. Dupa ce am incetat alaptarea nu am reinceput tratamentul cu Broncriptina.
Acum, cand ma duc la un control medical, la un alt doctor decat cel cu care am nascut, imi spune ca este pericol de aparitie a unui adenom hipofizar, fiindca nu ar fi trebui sa laptez dupa ce am avut prolactina marita.
Voi ce credeti? V-ati confruntat sau ati auzit de ceva asemanator?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Este discutabila problema. Acum ai repetat prolactinemia?
Prolactina poate ramane crescuta pana la 18 luni de la nastere, chiar daca nu mai alaptezi.

Prolactina crescuta nu este o contraindicatie a alaptarii, decat daca, Doamne fereste, e data de un carcinom hipofizar (cancer).

In conditiile in care s-a normalizat sub tratament si ai ramas insarcinata, nu cred ca era un risc sa alaptezi.

Cat timp a trecut de cand ai nascut? A revenit menstruatia? Dupa 18 luni poti reinvestiga problema (analize hormonale, radiografie de sa turceasca) si, daca totul e ok, nu ai de ce sa-ti faci probleme.

P.S. Controalele trebuie facute de endocrinolog, neaparat. Daca esti din Bucuresti, iti pot recomanda pe cineva, daca e nevoie .


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Merci mult, Diana,
Vreau sa repet analizele pentru prolactina saptamana aceasta.
Am nascut acum doi ani. Totul a evoluat normal, de aceea nici nu m-am impacientat. Menstr. mi-a revenit la 6 luni dupa nastere, acum vine mai cam la 1 luna- 1 luna si doua saptamani.
N-am inteles ce fel de radiografii ar trebui sa fac?
Da, sunt in Bucuresti. Daca poti sa-mi recomanzi un medic bun, ti-as fi recunoscatoare!!!
Multumesc inca o data pentru incurajari!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

E semn bun ca menstruatia a revenit, asta inseamna ca ovarele nu sunt inhibate de secretia crescuta de prolactina.

Radiografia de sa turceasca se face la cap, pt. a se vedea daca saua turceasca (asa se numeste locsorul in care sta glanda hipofiza) este normala. Daca este marita sau are contur dublu, se poate suspecta un adenom si se indica investigatii suplimentare (CT, RMN).
Se face daca nu iese bine prolactinemia.

Recomandarea ti-o trimit pe PM.

Toate bune!

Edit. Am trimis PM.


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Iti multumesc mult de tot!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Au fost cazuri cand pe fondul unei prolactinemii crescute in urma unei sarcini ulterioare,aceasta(prolactina) s-a normalizat!Asa ca nu te speria,probabil asta e si cazul tau si n-are rost sa te stresezi ca sa-ti faci rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefi289 spune:

din pacate si mie mi-a iesit P.R.L .marita 70 si apoi 50 si dr. endo dupa ce a vazut radiografia mi-a spus sa ma internez la Parhon pt. mai multe investigatii

Mergi la inceput