Mastoza

Mastoza | Autor: Onetzica

Link direct la acest mesaj

Acum ceva timp mi s-a pus diagnosticul> mastoza.
Si am inceput sa dau cu Mastoprofen / Promastop. degeaba. Am luat pilule, ma dureau sanii ingrozitor. Le-am intrerupt, s-au mai calmat durerile. Ce e mai ciudat ..ma doare mai mult stangul.
Credeti ca este indicata o mamografie? Nimeni nu a vrut sa-mi dea trimitere sa fac asa ceva. Mai ramane varianta bebelushul. Poate el ma va salva.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala spune:

da; este indicata o mamografie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Buna!
Si eu am acest diagnostic mastoza fibrochistica.
Analize pe care le poti face sunt:ecografia de san,termografia si in ultima instanta mamografia.De ce spun asta?Pt ca mamografia este un pic traumatizanta pt san;nu in sensul durerii pt ca nu doare...ci in sensul radierii.Eu am facut mamografie acum 2 ani si pot sa spun ca o perioada cam de o luna am avut o stare de disconfort la nivelul sanilor.Poate sunt eu mai sensibila.Dar fa mai intai o ecografie si daca e cazul doctorul te va trimite si la mamografie.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Citeste si mesajele pt Genius cu titlul "Displazie mamara.."care a fost acum 2,3 sau 4 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onetzica spune:

Iti multumesc mult Vanina. sper sa nu fie probleme .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Mastoza fibrochistica am si eu, diagnosticata la 18 cand mi/a dat endocrinologul diane 35 si un preparat de la farmacie o crema care pata rau hainele, pe care l/am facut 2 luni ca m/am ingrasat vreo 5 kg. si am zis gata...Nu le/am mai luat. Pe la 22 ani, acum am 25 jumate, m/am dus la un planning doar pentru pastile, nodulii ii mai aveam si ma deranjau destul de tare inaintea menstruatiei, dar nu am mai faceam dupa cum am spus nici un tratament de 4 ani. Si doctorita m/a consultat , normal pentru fisa si am ajuns la sani. I/am spus si imediat zice te duci la mamografie, spaime, chestii pe mine, va dati seama. La mamografie doctorul mi/a spus de cand m/a consultat ca sa stau lunistita nu este nici o problema, rezultatul a fost mastoza fibrochistica. Tratamentul pe care l/a recomdat doctorita a fost Mercilon anticonceptionale, mastoprofen sa ma ung dim si seara si vit. A si vit. E forte 20 zile/luna, si vreau sa va spun ca in max. 6 luni nu am mai avut nici/unul.Cand ma dureau mi/a spus sa ma ung cu Diclofenac.Matu/sa mea dupa un an de tratament, prost banuiesc,nu a scapat si avea niste dureri, ii amortea umarul cu brat cu tot, asa ca depinde de tratament. ideea este sa gasesti un endocrinlog bun si sa vezi rezultate din prima luna, adica nu sa nu mai ai dureri asa mari, etc.Si sa nu stai pe ganduri du/te si fa mamograf9ie, este foarte import6anta, nu arunca rezultaul poate iti va fi de folos mai tarziu , mie asa mi/au spus.
M/am cam lungit, dar sper sa/ti fie de folos, sanate Mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona spune:

buna, va rog sa ma lamuriti si pe mine. Mi-au aparut niste noduli mici, bubite usor mobile chiar sub pielea sfarcului. Mentionez ca mi-au aparut in timp ce am luat anticonceptionale Logest, dupa care m-am ingrasat foarte mult in 7 luni 30 kg. Poate fi vorba despre o mastoza?

Sper sa-mi raspundet si mie.
Ramona si Bogdan

Mergi la inceput