Medicul bebelusului, vizite la domiciliu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Cel putin pe vremea lui ceasca era obligatoriu ptr medicul pediatru sa vina acasa; nu stiu de ce s-ar fi schimbat un obicei bun. Si nu e vorba de neprofesionalism; dar chiar e de evitat sa duci un copil proaspat nascut intr-un mediu cu potentiali bolnavi si pe calduri de peste 30 grade. ( doar la cabinetul medical te duci cand esti bolnav, nu). Eu apelasem initial la un pediatru de la municipal care mi-a venit acasa in prima sapatamana cand l-am adus acasa pe Matei, dar cand mi-a cerut 150 ron ptr serviciu si m-a si trimis la medicul de familie, ptr ca nu putea da retete compensate, am renuntat la ea. Daca doamne fereste , aveam probleme de snantate, ma scotea la pepeni la tariful asta. Am trimis-o pe mama la medicul de familie care mi-a recomandat un medic pediatru de la policlinica unde suntem inscrisi. Cand am sunat-o pe aceasta m-a intrebat direct de ce nu am venit cu copilul de 2 saptamani, nascut prematur, la policlinica unde astepti pe holuri cu toti bolnavii. Dupa ce m-am mirat si i-am adus aminte ce varsta are Matei, mi-a zis "bine-bine, sa vad cand imi fac timp sa trec pe acolo", in conditiile in care are program de teren saptamanal, si nic macar nu m-a intrebat cum e, daca are vreo problema. Asa ca am inceput sa mai caut, iar acum am o dr . super constincioasa, de la un cabinet de pe avrig. Nu cere nimic, ii dai cat vrei, vine la 2 saptamani, iar cand am sunat-o ca aveam probleme cu colicii intr-o seara, mi-a spus ce sa ii dau, iar dimineata urmatoare la 7.30 m-a sunat ea sa vada cumse simte, ca daca nu era mai bine sa vina sa il vada. In continuare suna ea la cateva zile. Si nu numai cu mine face asa, si pe cea care mi-a recomandat-o o suna. Fata chiar imi spunea cu un sentiment de vina, ca a ii raspunde la telefon, ptr ca nu are credit sa sune ea. Este o femeie de aproape 50 ani si totusi umbla tota ziua pe la pacienti, fara pretentii sa fie luata cu masina si te cheama la cabinet cu bb numai daca nu ai cantar acasa.

Mergi la inceput