Albinute si bondari de martie-aprilie 2007 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamana123 spune:

quote:
Originally posted by nickol_f

Offffffffff

Revin iar cu proble. Azi dupa vaccin acasa a fost tare vesela si cumintiza dupa ce a supt a adormit si dupa o ora s-a trezit un pic maraita si dupa aia a inceput potopul........niciodata nu a plans in halul asta, febra nu avea.....nu stiam ce are....dupa un supozitor, comprese pe vaccin, care se cam inrosise, si multa rabdare, am reusit sa o adorm in brate, dar si asa adormita tot mai scancea si ofta.....offffff mititica niciodata nu am vazut-o asa


Nicol mami de Beatrice 19.04.2007

http://community.webshots.com/user/nickol_f




asa a patit si maria la primul vaccin. pt ca la cateva ore incepe sa-i doara piciorul. supozitorul isi face efectul cam la juma de ora.

ana, mama Mariucai (11.03.2007)
http://b1.lilypie.com/eEDwp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Tocmai ce terminasem de scris mesajul, ca s-a intamplat ceva cu calc. si s-a pierdut mesajul...

La multi ani Paula, sa fi sanatoasa si sa te bucuri de bb Eliana!!

Ca tot vb de uitatul in oglinda, Teodora se uita si rade la mine, cea din oglinda.Si acum vreo juma' de ora, cand ne hlizeam in oglinda, a ras si la ea(cea din oglinda)...Nu cred neaparat ca e mai inteligenta ca altii, ci s-a obisnuit cu oglinda, eu jucandu-ma cu ea asa de pe la 2 sapt.

Si cred ca fiecare copil se devzolta in ritmul lui.Asta ca sa ma consolez ca Teo, desi are 4luni fara o sapt, nu se rostogoleste pe burta... Citeam aseara pe la mamicile de ian-febr, ca o fetita, mai mare fix decat a mea cu o luna, a reusit ieri sa se rostogoleasca pt prima data...deci depinde de fiecare.
Si ce am vazut superrrr, de m-a topit....primul TA-TA spus de un bebel de 6luni.
Mai avem si noi un pic, si o sa ne povesteasca mamicile cu bebei mai mari ce progrese fac in vorbire...

A! Voiam sa va spun ca eu dupa sucul de fructe, ii dau apa sa bea, sa fie mai diluat, sa nu-i faca probl la burtica. Si bea, nene...ca i se face sete..

Gata, va lasam ca mergem la masa..Am facut dovlecei pane, cu usturoi. Sa vad cum sunt...



http://community.webshots.com/user/carmenefr


Carmen si Teodora Ioana ,8 martie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florin-a spune:

fetelor ajutati-ma!!!De maine intr0o saptamana avem botezul si fetita mea are ciupituri de tantari pe fata.Cu ce sa ii dau sa ii treaca si sa o protjez ca nu vreau sa iasa in poze cu fata piscata!!!
Florin-aAna-Maria(26.aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

Nicol, eu am avut un nodul la san si am facut cum mi-au spus fetele, masaj de la baza spre varf sub dus cald si in timp ce sugea bebelina. Mi-a trecut in 3 zile.
A, si am pus-o pe Stefi sa suga mai des la sanul cu pricina.

Mihaela cu Stefania (19.03.2007)

poze Stefania

am 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Mihaita al meu s-a intors de pe spate pe burtica si asa a ramas. Era tare haios ca nu mai stia ce sa faca. Pana la urma l-am luat eu in brate, incepuse sa scanceasca.

[]Mihaita 31 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelaaa spune:


Iar am ramas in urma...

Kmi,Da la partea de sus a capului ma refer ..de la frunte si aproape pana in varful capului e tot un val...
Am incercat astazi sa mai fac poze la caput,dar nu mi-a iesit nici o poza mai buna ca aia pe care am aratat-o deja

Davidu se uita cand la mine cand la el...dar in oglinda numai.....nu-si intoarce capul si nu cred ca-si da seama de ce are el deodata 2 mamici si cine-o si piticul care se uita la el...Asta inseamna ca nu-i asa inteligent????

Tzuna...ce sa zic...or inebunit babele...mai rau ca tineretu!

Multumim de urari pt cele 3 luni implinite astazi!

Mai aveam eu ceva de zis..da am uitat



Mihaela, de DAVID-29 martie 2007

DAVID...cat sunt de maricel...

Poze cu David

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2917ac23b344a0c9f2c340&skin_id=0&source=category&category_id=12&large" target="_blank">Sarcina si continuarea...David (filmulet)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

ELYANNE, multam pt raspuns!Intre timp am luat MILUMIL 2(intelesesem gresit eu cu NAN 2 care se da de la 6 luni).Mi l-a recomandat toata lumea ca e buuun.

Deci, revin, vad ca s-a mai discutat despre imputinarea laptelui, asadar KARLA, CARMEN94 si eu trec prin pbl similare.Si cd ma gandesc ca Alexuca mea s-a facut de 7 kile , de la 2, 300 cu cat s-a nascut in numai 4 luni si ca aveam laptic de curgea pe mine, basca ca v-am intrebat pana cd vreti sa alaptati, deci nu-mi vine sa cred ca se duce lapticul.Eu nu i-am introdus nimic pana acum si ea a papat ff bine si mai mult si in loc sa se produca mai mult laptic s-a intamplat tocmai contrariul.

Asadar, i-am dat milumil si a papat doar 45 ml.S-a strambat un pic, apoi a mancat fara discutii.Insa era cam satula ca o indopasem cu ceiut pana i-am preparat lapticul sa nu mai planga.

Asta era la 7.30.Ies in oras, zic hai ca s-a potolit...Peste numai o ora primesc tel ca Alexuca zbiara, ca moare de somn dar nu adoarme.Ma intorc acasa, nu reusesc s-o adorm, ii facem baita, fata uita de somn, se bucura.Acum ea stia ca dupa baita urmeaza tzitzica si nu de multe ori adormea la san rupta de oboseala de la baita si masaj.o pun la san, nu-l refuza si papa, se auzea lapticul, mi se umezeste si celalat.Adoarme.Nu-mi venea sa cred.Aveam laptic din nou.

Acum o mai urmaresc.Cert este ca laptele se produce, zic eu la interval mai lung si fata are nevoie si de completare la unele mese.O sa vad.

RILOASA, cel mai bine glandele mamare sunt stimulate de buzele bb-lului.Pompa e ff proasta , de multe ori nu scoate nimic.Asa am patit in spital cd aveam lapte gramada si pompa electrica nu scotea nimic.Eu foloseam in general mana.

INTREBARI:

CAt lapte praf se da la o masa?Atat cat se satura bb?

Si daca ii dai formula, nu trebuie sa-i mai dai alt laptic decat dupa 3 ore???Sau sanul e admis si mai devreme??

Cum trebuie sa fie scaunul unui bb alimentat mixt si ce frecventa trebuie sa aiba?

ADINA si mititica ALEXIA-23.02.2007-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula75 spune:

Multumesc frumos pt. urari fetelor sunteti niste dulci!
Tzuna lasa prostiile si dai titi, normal ca nu mai ia cum tebuie in greutate daca are scaune apoase. Dai un pic de caei de menta sau un varf de cutit de calciu CARBONIC in ceaiut..il strange la burtica
Karla32 si Eliana mea papa ziua mai putin ..de la caldura dar acum goleste sanul si mult mai repede
Fetelor lasati prostiile dati titi daca veti. e mai sanatos, igienic si ...ieftin.Daca se spurca la biberon nu mai papa titi.
Din cate stiu Humana este cel maia propiat ca formula DE LAPTELE DE MAMA.
Pt. intepatura de dupa vaccin se pune comprese cu lamaie rece dar nu direct pe piele
E normal sa fie agitat copilul dupa vaccin..e reactia organismului. Mie dr. mi-a recomanat o pastiluta de fenobarbital(cu reteta ca e pastila pt. copii) seara la culcare .SI doarme bebe linistit. Eu asa am facut.
Nici eu nu-s multumita de PaMPERS. Eliana mea s-a irita urat de la ei. Cei mai buni sunt Huggies sau Happy. Pt. iritatie de la scutec dati cu Nivea pt. copii speciala pt. popou cu oxid de zinc. Zvanta f. bine si trece f. repede.
Cred ca v-am mai intrebat dar va intreb iar ai vostrii se trezesc noaptea sa pape? Eli se trezeste de 2 ori desi a avut momente cand se culaca la 10 seara si trezea la 4 dimineata...si vrea titi cu ceai nu tine.
Pupici
paula mamica fericita de Eliana Ioana 20.02.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Multumesc ca v-ati gandit la mine, e asa de bine cand sti ca cineva se gandeste la tine in clipele grele! In plus DC m-a ajutat si in altfel la licenta: unul dintre profesori m-a intrebat despre autism, ceea ce nu tinea deloc de lucrarea mea care era despre relatiile din cadrul familiei. Si pt ca am tot citit pe forum la copii cu nevoi speciale am stiut sa raspund la intrebare.

Numai dimineata primim rezultatele. Mai rau a fost ca eram programata sa intru intre 3 si 4 si am intrat abia la 6,30 si peste stresul examenului a fost stresul legat Giulia, care a luat ultima masa la 2,30. Dar a rezistat eroic si ea si taticul ei si la 10 minute dupa ce amiesit din examen i-am dat sa pape.

Sunt foarte obosita si nu mai stau acum sa scriu, dar ma simt dintr-o data asa de libera...

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
http://good-times.webshots.com/photo/2170741900096653195HHMfnq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Kitty, bravo mami, sa iei si nota mare si ai scapat.

Adina, un bebe hranit la bibe mananca destul de variat in functie de varsta/greutate/apetit. Ca sa iti faci idee cam pe unde ar tb sa fie ratia Alexiei fa un mic calcul si anume ~150ml/kg corp. Iti da cantitatea totala pe care ar tb sa o manance un bebe hranit numai la bibe. Imparti la nr de mese si ai o cifra aproximativa.
Tu daca vei hrani mixt, cred ca aceste calcule nu prea sunt relevante ca laptele de mama altfel tine de foame. Incearca mai multe cantitati si iti va zice Alexia singura cat ii trebuie.
Kk la copil hranit mixt pute mai rau ca la unu alaptat exclusiv si poate fi un pic mai cremos.

Paula, raresu nu se mai trezeste noaptea de vreo 2 sapt


Loradin, da-mi o adresa de email daca vrei melodia.

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput