cearcane uriase

cearcane uriase | Autor: enachescug

Link direct la acest mesaj

Buna
Baietelul meu (2ani,7luni)are de doua zile niste cearcane uriase. Sunt asa de urate ca ii intuneca toata fata. Nu s-a schimbta nimic in starea sau comportamentul lui. Mananca la fel ca inainte, e vesel se alinta in continuare la fel de mult.
Va rog imi spuneti daca asta poate fi semnul vreunei afectiuni ca sa o iau din pripa daca e cazul.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Pot fi paraziti intestinali (Giardia sau chiar altii) sau poate avea probleme cu sinusurile (din experienta mea). Sau pot fi mostenire de la careva dintre voi.
Nu sunt medic, deci sunt pareri de mamica.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Poate sa fie o afectiune a rinichilor...sau altceva. Consulta un medic pt a te lamuri!

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana31 spune:

cearcanele pot fi ereditare, dar putina precautie nu strica. de obicei ele sunt un simptom al unei suferinte in sfera ORL, digestiva si renala fa-i micutului un examen exudat, un examen coproparazitologic si eventual o echografie abdominala si renala,daca in urma consultului medicul are anumite suspiciuni;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by ariana31

cearcanele pot fi ereditare, dar putina precautie nu strica. de obicei ele sunt un simptom al unei suferinte in sfera ORL, digestiva si renala fa-i micutului un examen exudat, un examen coproparazitologic si eventual o echografie abdominala si renala,daca in urma consultului medicul are anumite suspiciuni;



Sau mergi cu copilul la un consult pediatric si iti va spune acesta daca e necesar sa chinui copilul cu toate investigatiile existente la ora actuala.
Adica, va restrange putin aria de cautare.

Imi pare rau, dar eu nu stiu de la ce ar putea fi! de-aceea prefer sa nu-mi dau cu parerea doar asa ca sa ma aflu in treaba!


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Eu, spre exemplu, nu mi-am dat cu parerea doar ca sa ma aflu in treaba.
Daca as fi cerut astfel de info, si as fi aflat cate ceva,as fi fost mai atenta sa vad nu cumva copilul meu are crampe? Sau urineaza cu greutate? Sau urina este urat mirositoare? Sunt aspecte care scapa la prima vedere.
Aceste aspecte pot fi foarte de folos si cand mergi la medic(ceea ce este absolut necesar), un parinte nu trebuie sa excluda varianta asta.
Si la drept vorbind, de ce mai exista DC? Doar sa le spunem oamenilor sa se duca la medic?
Este doar parerea mea si in niciun caznu am luat-o personal :).
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

De pe forumul DC poti invata multe lucruri.
Dar, daca in loc sa mergi la medic te duci direct sa faci analize (ca deh! niste rezultate pe o hartie sunt mai relevante decat parerea unui medic), atunci nu e bine deloc.

Eu nu m-as apuca sa dau sfaturi de cum se toarna betonul pentru fundatie si nici nu m-as lua dupa unele date de cineva care nu e de meserie.

Dar, romanul are medicina inscrisa in codul genetic asa cum se naste poet!

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Ideea era ca medicul te poate intreba anumite chestii pe care poate nici nu le-ai observat, corect? Ideile primite te pot ajuta sa observi copilul pana sa mergi la medic.
Si daca este sa discutam si despre medicii la care ai putea ajunge, ei, aici discutia este si mai lunga decat despre "romanul s-a nascut poet...".
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enachescug spune:

Va multumesc pentru raspunsuri!
Sunt niste posibile afectiuni pe care am sa le verific dupa ce bineinteles voi vorbi cu doctorul de familie.
Ceea ce m-a mirat pe mine este faptul ca au aparut brusc, intr-o zi (cand nu a dormit dupa amiaza).

Mergi la inceput