Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Clinica Virtuala Desprecopii.com

cearcane uriase

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

enachescug
enachescug

234 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite enachescug un Mesaj Privat

cearcane uriase

Buna
Baietelul meu (2ani,7luni)are de doua zile niste cearcane uriase. Sunt asa de urate ca ii intuneca toata fata. Nu s-a schimbta nimic in starea sau comportamentul lui. Mananca la fel ca inainte, e vesel se alinta in continuare la fel de mult.
Va rog imi spuneti daca asta poate fi semnul vreunei afectiuni ca sa o iau din pripa daca e cazul.
      (0 aproba) (0 dezaproba) |
Nicoleta
membru veteran Nicoleta

11722 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Nicoleta un Mesaj Privat
Servus.
Pot fi paraziti intestinali (Giardia sau chiar altii) sau poate avea probleme cu sinusurile (din experienta mea). Sau pot fi mostenire de la careva dintre voi.
Nu sunt medic, deci sunt pareri de mamica.
Nicoleta
Mergi la inceput
maricar
maricar

323 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimaricar Adauga semn de carte la raspuns
Poate sa fie o afectiune a rinichilor...sau altceva. Consulta un medic pt a te lamuri!

mariavlad
Mergi la inceput
ariana31
ariana31

129 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ariana31 un Mesaj Privat
cearcanele pot fi ereditare, dar putina precautie nu strica. de obicei ele sunt un simptom al unei suferinte in sfera ORL, digestiva si renala fa-i micutului un examen exudat, un examen coproparazitologic si eventual o echografie abdominala si renala,daca in urma consultului medicul are anumite suspiciuni;

Editat de - ariana31 on 29/06/2007 10:57:23
Mergi la inceput
Sheannamp
Sheannamp

3373 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Sheannamp un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by ariana31

cearcanele pot fi ereditare, dar putina precautie nu strica. de obicei ele sunt un simptom al unei suferinte in sfera ORL, digestiva si renala fa-i micutului un examen exudat, un examen coproparazitologic si eventual o echografie abdominala si renala,daca in urma consultului medicul are anumite suspiciuni;

Sau mergi cu copilul la un consult pediatric si iti va spune acesta daca e necesar sa chinui copilul cu toate investigatiile existente la ora actuala.
Adica, va restrange putin aria de cautare.

Imi pare rau, dar eu nu stiu de la ce ar putea fi! de-aceea prefer sa nu-mi dau cu parerea doar asa ca sa ma aflu in treaba!

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
Mergi la inceput
Nicoleta
membru veteran Nicoleta

11722 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Nicoleta un Mesaj Privat
Eu, spre exemplu, nu mi-am dat cu parerea doar ca sa ma aflu in treaba.
Daca as fi cerut astfel de info, si as fi aflat cate ceva,as fi fost mai atenta sa vad nu cumva copilul meu are crampe? Sau urineaza cu greutate? Sau urina este urat mirositoare? Sunt aspecte care scapa la prima vedere.
Aceste aspecte pot fi foarte de folos si cand mergi la medic(ceea ce este absolut necesar), un parinte nu trebuie sa excluda varianta asta.
Si la drept vorbind, de ce mai exista DC? Doar sa le spunem oamenilor sa se duca la medic?
Este doar parerea mea si in niciun caznu am luat-o personal :).
Nicoleta
Mergi la inceput
Sheannamp
Sheannamp

3373 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Sheannamp un Mesaj Privat
De pe forumul DC poti invata multe lucruri.
Dar, daca in loc sa mergi la medic te duci direct sa faci analize (ca deh! niste rezultate pe o hartie sunt mai relevante decat parerea unui medic), atunci nu e bine deloc.

Eu nu m-as apuca sa dau sfaturi de cum se toarna betonul pentru fundatie si nici nu m-as lua dupa unele date de cineva care nu e de meserie.

Dar, romanul are medicina inscrisa in codul genetic asa cum se naste poet!

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
Mergi la inceput
Nicoleta
membru veteran Nicoleta

11722 Mesaje
Ideea era ca medicul te poate intreba anumite chestii pe care poate nici nu le-ai observat, corect? Ideile primite te pot ajuta sa observi copilul pana sa mergi la medic.
Si daca este sa discutam si despre medicii la care ai putea ajunge, ei, aici discutia este si mai lunga decat despre "romanul s-a nascut poet...".
Nicoleta
Mergi la inceput
enachescug
enachescug

234 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite enachescug un Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri!
Sunt niste posibile afectiuni pe care am sa le verific dupa ce bineinteles voi vorbi cu doctorul de familie.
Ceea ce m-a mirat pe mine este faptul ca au aparut brusc, intr-o zi (cand nu a dormit dupa amiaza).
Mergi la inceput
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com