are cineva punte dentara?

are cineva punte dentara? | Autor: nemary

Link direct la acest mesaj

buna!
sotul meu are o problema cu o masea care i-a cazut un perete. a fost la un stomatolog care i-a recomandat sa faca o punte dentara. Doar ca acesta punte a inteles ca se face "sacrificand" un dinte bun.
poate sa-mi dea cineva mai multe detalii in ce consta aceasta punte, ce materiale ar fi mai bune si cam cat costa o asemenea lucrare.
multumesc mult tuturor.



Mari 8+

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina922 spune:

E vorba cumva de punte Kemeny? (sau ceva de genul....)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

sincera sa fiu, nu stiu despre ce fel de punte este vorba, stiu doar ca are o masea careia i s-a spart un perete iar langa ea are o alta masea lipsa. si deci trebuie rezolvata problema, dar cum...



Mari 8+

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

acum vreo 2 ani costa cam 100 de euro un dinte (de portelan). Dintele bun se sacrifica in sensul ca se pileste (procedura tare afurisita) ca sa se poata introduce dintii de portelan.
In general eu stiam ca o punte este formata din 3 dinti (de portelan) asa ca se sacrificau (se pileau) 2 dinti - cei de o parte si de alta a dintelui lipsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Cam asa arata o punte:
http://www.teethluver.com/Upload/bridge.gif

Sota-miu si-a scos demult o masea dar nu a mai pus nimic la loc si din cauza asta dintii au migrat si locul s-a micsorat de nici nu zici ca a fost o masea scoasa de acolo. Acum, nu stiu daca asta e o metoda buna dar el a preferat asa ca sa nu strice, asa cum zice si Eliza mai sus, ca se pilesc doi dinti nu numai unul.

Eu am punti dar mai mari de un dinte lipsa si mi-au sacrificat mai multi dinti pentru o punte. Cand mi le-am pus in Romania am vrut sa imi pun implant si dentistul m-a refuzat pe motiv ca e cea mai invaziva metoda stomatologica. Dentistul de aici mi-a zis ca mai invaziva este puntea ca strica dinti sanatosi. Nu stiu pe cine sa mai cred dar tot la implant ajung ca nu am destul suport.

De sfat, nu stiu ce sa zic, dar am povestit cazul meu si al sotului poate te ajuta putin.

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

mda, chiar este o metoda invaziva, pentru ca, pe langa faptul ca ti se pilesc doi dinti sanatosi (si se pilesc zdravan, pana ajung niste cioturi) le mai sunt scosi si nervii.
Despre implanturi nu stiu, dar presupun ca se insurubeaza dintele fals in os si intr-adevar si asta pare destul de invaziv :-(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina922 spune:

Eu ziceam de puntea Kemeny, care nu implica pilirea nici unui dinte. Se face dintele, se insereaza pe un material care imita gingia, si care se prinde ca un clips de gingia omului. Sau mai este varianta in care se prinde de dintii alaturati cu ajutorul a doua carlige micute.
Se poate pune si prin pilire, e mult mai de durata, si nu e necesara pilirea a doi dinti, se poate face extensia doar pe unul singur, cel putin asa e la mine si e ok.
Maseaua sparta va fi pilita pana la stadiul de ciot, in locul liber se pune stift, si i se face o lucrare cu doi dinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Alina, din cate am inteles, puntea Kemeny este ceva provizoriu. in seara asta trebuie sa-mi mearga sotiorul la stomatolog si inca nu s-a hotarat ce sa faca. Implant sau punte?
care ar fi solutia cea mai buna, aceasta este intrebarea



Mari 9+

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput