Despre insula Rodos!!!

Despre insula Rodos!!! | Autor: Gabriela19

Link direct la acest mesaj

As dorii sa va intreb pe cei(cele) care a-ti fost in Rodos cum este acolo deoarece dorim sä mergem in Concediu in Grecia sau mai bine zis chiar in RODOS.
V-as ruga daca imi pute-ti spune cand este mai bine de vizitat, deoarece ma gandesc in luniile Iulie, August este prea cald.
Va multumesc ptr. informatii!!!
Numai bine tututor!
Gabriela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biankita spune:

Toate insulele greceshti sunt supeeeeeeeeeeer
Sandorini e frumoasa, Mikonos e nebunie ...dar ce sa zic au in jur de 5000 de insule, nu exagerez, cine shtie mai bine sa ma corecteze
in august e nebunie pentru ca totzi ishi fac vacantzele in perioada asta.
e superb la sfarsitul lui iunie shi in iulie. e super shi calm in septembrie iar marea e de neimaginat
concediu frumos!!!!!!!!!

biankita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Draga Gabriela, cit te invidiez!
Am stat 3 saptamini in Insula Rhodos - Insula Soarelui si n-as mai fi plecat de acolo ... cind am plecat am plins mai rau decit atunci cind am plecat din RO ...si mi-e un dor imens, simt asa un gol in suflet ...
In fine, ce sa-ti spun, insula e superba, de la un capat la altul. Luna septembrie este cea mai potrivita, nu este excesiv de cald, e mai liniste, preturile la hotel sunt mai mici. Noi am ajuns acolo la inceputul lui septembrie si nu a plouat decit intr-o zi cam juma de ora.
Majoritatea hotelurilor sunt pe plaja, cu vedere la mare. Cea mai 'populata' statiune este Faliraki, acolo sunt cele mai multe si mai frumoase hoteluri, de la motel de 1 stea pina la hoteluri de 5 stele ... e plin de restaurante, majoritatea pe plaja sau cu vedere la plaja.
Noi am stat intr-o statiune la sud de Faliraki, Kolimbia, mai linistita si nici hoteluri nu sunt prea multe ...
Dar nu conteaza unde stati, insula nu e foarte mare, noi am inchiriat o masina si ne-am plimbat de la un capat la altul, in fiecare zi ne duceam sa vizitam alt loc.
Orasul Rhodos este superb, centrul vechi se pastreaza inca de pe vremea cruciatilor, e plin de magazine gen bazar, cafenele, restaurante, iti trebuie cel putin o zi ca sa savurezi acest centru si sa vizitezi si Castelul cruciatilor.
Lindos, la sud de Rhodos si Faliraki pe coasta de est, e un orasel la fel de interesant ... toate casele sunt albe, cu gradini pe acoperis de unde in orice directie te uiti vezi marea, stradutzele sunt inguste, nu se poate merge cu masina doar cu motoscuterul, sunt magazine de haine, bijuterii, cafenele, restaurante pe acoperis ... in Lindos neaparat trebuie sa urcati pe Acropole si sa vizitati ruinele,inca mai sunt coloane din templul Afroditei si camarutze din vechiul Castel al cruciatilor ...
As putea sa povestesc o luna despre aceasta insula si tot ce ofera ea: plaje superbe, marea incredibil de albastra si blinda, oameni ospitalieri, istoria emana din fiecare piatra, din fiecare bisericutza, pe unde am umblat inca nu am vazut un loc asa de bine conservat si primitor in acelasi timp.
Noi am vizitat tot ce s-a putut vizita, cind am aterizat acolo primul lucru care l-am cumparat a fost o carte despre insula. E plin de locuri arheologice, pe ambele coaste te poti delecta cu ruinele templelor antice, castelelor medievale sau cu bisericutzele ortodoxe, atit de simple, de curate si primitoare, comparativ cu marile catedrale din Europa.
Preturile ptr vizitarea fiecarui loc istoric sunt derizorii, imi aduc aminte ca la un castel (Kritinia) a trebuit sa cumparam cite o punga de struguri ca sa putem vizita ruinele.
La restaurante predomina bineinteles mincarea greceasca: souvlaki, mousaka, tatziki cu pita, foarte multe preparate gen seafood, iar ca bautura nelipsitul Ouzo ... la majoritatea restaurantelor unde am mincat, un pahar de Ouzo era din partea casei si nu cumva sa refuzi, apoi la sfirsitul mesei tot din partea casei ni se aduceau struguri sau pepene, uneori si morcovi cruzi ... alunele si maslinele sunt pe orice masa ...mincarea e foarte ieftina, de-altfel totul e incredibil de ieftin pe insula aceasta comparativ cu partea continentala ...
Magazinele de bijterii si suveniruri sunt peste tot si e imposibil sa intri intr-unul si sa pleci fara sa cumperi ceva, oricit de mic si ieftin ar fi ...
Majoritatea localnicilor vorbesc limba germana, de fapt in hoteluri, restaurante si magazine se vorbeste aproape numai germana, mai putin engleza si deloc franceza.
Noi am invatat in primele zile citeva formule de adresare si politete in greaca, wow, sa nu-ti povestesc cum eram serviti cind le spuneam "kalimero" ...
Trebuie sa inchei acum, daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

ps
sa nu uit, daca esti in Rhodos ptr mai mult timp, neaparat trebuie sa faci o vizita si in Creta, sunt vapoare care fac croaziere de 3 zile pina la o saptamina ... oricum ca sa te bucuri in totalitate de Rodos, trebuie sa stai macar 10 zile, sunt atitea de facut si de vizitat si mai ales trebuie sa ai timp sa "lenevesti" pe plaja ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Eu am fost in insula Rhodos de Revelion... mai demult.
Am stat vreo 10 zile la hotelul Sofitel. Intr-adevar, este foarte frumos!!! Grecia este dealtfel una dintre destinatiile mele de vacanta preferate! (am fost de 3 ori pina acum si o sa mai merg :)))
Eu cum am fost in decembrie-ianuarie, nu am facut plaja, erau cam 18-20°C, dar am fost la piscina hotelului, incredibil de frumoasa, cu o gramada de palmieri...
In lunile iulie-august este infiorator de cald in Grecia! Cel mai bine ar fi septembrie (sau poate chiar octombrie)
In rest, despre Rhodos... Colosul din Rhodos, Orasul Medieval, Orasul Nou, Castelul, Acropole, Catedrala, Portul, Valea Fluturilor... Toate merita vazute!
De pe Rhodos se vede in departare Turcia (este foarte aproape). De altfel influenta turca se simte... Rhodos a apartinut si turcilor.
Despre cumparaturi: umbrele (au o adevarata traditie a umbrelelor, gasesti din toate materialele, toate marcile, toate culorile... eu m-am intors atunci cu vreo 5 umbrele, teribil de frumoase), obiecte din piele (curele, genti), bijuterii din aur, suveniruri...
De mincat... noi gasiseram un restaurant pe malul marii unde mergeam direct in bucatarie sa ne alegem pestii proaspeti pescuiti pe care-i vroiam la masa! Era delicios!!! Si caracatita prajita, cu tzatziki si piine proaspata cu susan... Si in intrare vinete si dovlecei prajiti :)))
Vacanta placuta!!!

@+...
Otilia & La Adelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Mai fetelor, ce pofta mi-ati facut de Grecia, ma si imaginam acolonumai citind cele scrise de voi. Poate pana la urma o sa ascult de barbatu'meu odata sa facem un detur prin Grecia cand mergem in Romania.

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bombonica27 spune:

Cel mai misto este in sept. Apa e curata. Nisipul este nasol unele plaje sunt cu pietris dar poti inchiria sezlonguri. Preturile mai ieftine ca-n Ro gasesti tot timpul oferte speciale... se fac excursii cu vaporasul in Turcia la Marmaris... acolo e si mai ieftin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Grecia stä si pe lista mea de concedii!!!
Mai räu este cä aici au copiii numai 6 säptämini de vacantä, si asta este in iulie-august!!!...dar risc sä mä präjesc, ce sä fac?
Prietena mea a fost in Rhodos, mi-a spus ce minunat este acolo, dar ea are ca si mine, tensiunea f. scäzutä si a "dormitat" mai tot timpul!!! Eu sint oricum mai vioaie ca ea, asa cä nu o sä-mi las concediul sä se ducä de ripä!!! ( imi iau picäturile de tensiune cu mine, sau mä cu vin rosu!!!...hehehe...)

Vä pup,

Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Si noi am fost in Grecia partea continentala (Atena, Salonic, Meteora), dar am poposit in cele din urma in Creta unde a fost minunat ...Santorini e de asemenea de vis si apoi Zachyntos e de-a dreptul paradisiaca...din pacate nu am ajuns pe "insula trandafirilor", despre care am auzit ca e magnifica, dar data viitoare cu siguranta nu o mai sarim!

Cristina

Mergi la inceput