Acapulco Mexico - Mayan Palace Resort

Acapulco Mexico - Mayan Palace Resort | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

Hola amigos!!

Sa va povestesc nitel unde ne-am petrecut noi honeymoon-ul. Stiam ca exista locuri care intrec orice imaginatie, care iti imbata simturile numai respirand aerul ce le inconjoara, dar nu mi-am inchipuit ca voi si vedea asemenea locuri. Nu ma pricep eu prea bine la geografie, dar o sa incerc sa spun una sau alta cat am putut sa aflu si sa retin intr-o saptamana...de parca mi-ar fi stat capul numai la geografie si istorie, nu? Ahem…

Acapulco, Bijuteria Mexicului si-a castigat acest renume prin frumusetea plajelor sale, luxoaselor hoteluri si soarelui care il scalda in tot timpul anului. Este cea mai populara statiune turistica a Mexicului, vizitata de toate celebritatile Hollywood-ului. Orasul se afla pe coasta de vest a Mexicului, inconjurand o laguna, Bahia de Acapulco, luand astfel forma literei C. De-a lungul coastei acestei lagune se afla o multitudine de hoteluri si resort-uri care mai de care mai imbietoare, cu tot feluri de facilitati, cu personal bine pregatit in a fi la dispozitia turistilor 24 din 24.

Unul din hotelurile la care am stat in honeymoon a fost Mayan Palace, un resort in regim time-share. Hotelul este construit in stilul civilizatiei maya, acoperisuri din stuf sau care imita stuful, cu varfuri ascutite care parca incearca sa strapunga cerul, interioare pline cu tot felul de decoratiuni care amintesc si te introduc in atmosfera misterioasa a civilizatiei maya. Tot resort-ul se intinde pe vreo 200 de acri de pamant (aproximativ 80 hectare), un adevarat paradis tropical, inconjurat de lacuri, cascade si minunate gradini, se afla cam la 5-10 minute de aeroport si are atasata o plaja lunga de vreo jumate de mila (aproape un kilometru).

Eee, bine pana aici? Ok.

Am fost 10 persoane...hm...ciudat honeymoon, nu? Noi, proaspetii insuratei, nasii nostri cu copiii lor (cu care nu prea ne-am intalnit ca erau ocupati cu explorarea “frumusetilor” locale) si niste prieteni ai nasilor cu care iarasi nu prea am avut treaba. Drumul a fost infernal, dupa ce ca imi este frica de zborul cu avionul la modul general, a trebuit si sa indur 9 ore fara sa reusesc sa fumez o tigara. Cand am ajuns la hotel pentru cazare (care se face numai vineri, sambata si duminica) am uitat de tigari, ma invarteam in nestire prin holul principal al hotelului facand ochii mari la tot ceea ce ma inconjura, pasari delicate cu picioare lungi plimbandu-se tacticoase prin mijlocul lacului, aruncand priviri parca plictisite noilor sositi, cocotieri uriasi plini de nuci de cocos si colorati cu papagali care scoteau tipete ciudate, pe fundalul acestui peisaj mirific auzem vocea neobosita a oceanului Pacific, m-am indreptat spre marginea resortului...era la apusul soarelui, plaja aurie isi reflecta stralucirea in albastrul curat al oceanului...am ramas pierduta sa privesc la valurile ce se scurgeau linistite pe nisip, nici n-am auzit cand m-a strigat sotul.

In interiorul resortului nu ai nevoie sa platesti cu nimic, ti se leaga o bratarica verde din plastic la mana si cand cumperi ceva, sau la orice carciuma si bar din resort spui numai numarul camerei si se pune pe bill. Copiii poarta bratari galbene, pentru ca nu au voie sa cumpere. 7 zile cat am stat acolo am avut senzatia ca s-a oprit timpul in loc.

Baie in ocean nu am facut decat o singura data, imi era cam frica de valuri si de altfel era o caldura acolo jos pe plaja de simteam ca ma topesc. Ziua am preferat comfortul piscinei lunga de vreo 600 de metri care inconjura o parte din resort, bauturile care mai de care cu nume mai exotice (m-am stricat rau de cap in perioada aia), plimbarile prin magazine si seara bantuiala prin oras. Plecam toti patru (noi si nasii) cu doua taxiuri, doi vechi prieteni de ai nasilor (am uitat sa zic ca apartamentele time-share sunt ale nasilor si ei isi fac vacantele prin zona, asa ca stiu foarte bine imprejurimile). Mexicanii mananca, cred, orice animal. Armadillo are gust de porc, iguana are gust de gaina, sotul meu mare iubitor al bucatariei mexicane cred ca a incercat orice, eu conservatoare cu stomacul meu m-am multumit cu preparate din peste si gaina (hm..acum ca ma gandesc cine stie daca nu cumva aia mi-au servit vreo iguana pe post de gaina..bleah..mai bine nu imi aminteam). Un restaurant foarte elegant pe marginea golfului, minunat de sarbatorit un Valentine’s Day este El Olvido (habar n-am de traducere, dar noi in gluma ii ziceam A lu’ Ovidiu - ca asa il cheama si pe sotul meu), iar carne de capra excelent pregatita se mananca la El Cabrito (Caprita). O chestie simpatica la El Cabrito: noi de fapt nu aveam de gand sa intram acolo, dar afara pe trotuar era un tip mititel si grasut cu meniul la subrat care acosta tot ceea ce ii mirosea lui a turist. Bineinteles ca ne-am nimerit in raza sa vizuala si nu am mai scapat de el. Eu ca sa ma fofilez, in inocenta mea am crezut ca acolo chiar se mananca numai capra si cum am specificat ca sunt foarte sensibila cand vine vorba de stomacul meu, n-aveam nici un gand sa intru sa mananc acolo asa ca i-am zis grasutului ca eu vreau sa mananc un pui cu mujdei de usturoi si cartofi prajiti si ca pun pariu ca n-are..raspunsul veni prompt: “Honey, I can cook whatever you want” cu un zambet larg pe fata negricioasa si transpirata . Ok, daca zici tu si am intrat. Mi-a zis ca ei nu fac mujdei de usturoi in mod normal dar daca le spun cum trebuie facut nu e o problema. Mie imi place sa fie simplu, usturoi tocat, cu apa putina si sare ca sa fie cat mai tare (culmea ca alte spice-uri nu-mi plac) si pe bune, nicicand nu mi s-a parut un pui la rotisor asa de gustos si un mujdei de usturoi mai criminal ca ala...probabil ca stomacul meu era destul de plictisit de mancarea lor mexicana. Oricum, le-am zis nasilor, data viitoare cand merg la El Cabrito sa verifice daca nu cumva aia si-au pus mujdeiul meu de usturoi pe meniu pretinzand ca e specialitate locala.

Honeymoon-ul nostru s-a nimerit chiar in perioada Thanksgiving-ului, asa ca cei de la resort, in ziua respectiva au ornat o uriasa capita facuta din stuf in mijlocul lacului din resort, cu beculete ca de craciun si seara s-a mancat pe langa mancarea traditionala mexicana, curcan si au pregatit un spectacol frumos cu dansuri specifice.

Am filmat in nestire, colindat la fel, nici nu am apucat sa vedem tot orasul, am fost si in piete in cautare de suveniruri, piete in care nu am zabovit prea mult timp pentru ca imi aminteau de Str. Kovacs din Bucuresti, cu angroul Europa si ne-am gandit ca e mai bine sa nu cumparam nimic de acolo. Am citit pe undeva ca trebuie sa locuiesti mult timp in Acapulco pentru a putea intelege mai bine toata istoria orasului care de fapt, dupa cate am auzit se imparte in doua zone una veche si una noua (nu am cerut amanunte).

Drumul de intoarcere a fost si mai rau. Desteptii de la American Airlines au facut nu stiu ce incurcaturi si ne-au schimat ruta, trebuia sa venim pe ruta Acapulco-Dallas-Detroit si ne-au spus ca intre legaturile din Dallas nu era decat o ora si nu aveam timp sa facem vama, asa ca ne-au schimbat ruta pe Acapulco-Mexico City-Atlanta-Detroit, atat ne-am plimbat prin aeropoarte si ne-am plimbat cu avioanele ca daca nici acum nu am scapat de frica de zbor cu avionul atunci nu mai scap in veci.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Nu-mi ramane de zis decat: WOW!!!

Excelent! Si noi suntem in cautarea unei destinatii pt. luna de miere. Mi-ai dat o idee,desi e totusi cam departe!

LAURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Mda... ne deschizi apetitul... nu vrei sa ni-l si tai spunandu-ne cam cat ajunge o vacanta de 2-3 sapt. acolo? Asta ca sa pot dormi si eu noaptea fara sa ma gandesc la cocotieri, pui cu mujdei si alte cele....

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Cristina o vacanta de 8 zile in Cancun, Mexic costa 800$/persoana: cazare + transport cu avionul. Daca pleci cu avionul din alta parte s-ar putea sa difere pretul. Noi ii asteptam acum pe doi prieteni sa se intoarca si sa ne povesteasca cum e pe acolo.

Sanatate,
Anca.

Mergi la inceput