Alaptatul-Help Line- (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

neata fetelor,

am si eu o problema cu fetitza mea de o luna jumate si simt ca ma nevrozez:
de doua zile asta mica incepe sa suga cu pofta, dupa 5 min se apuca de plans, scuipa sanul si plange.ea care manca jumate de ora pe nerasuflate si apoi se culca acum e f agitata dupa.nu cred ca nu se satura ca mie imi ramane lapte in sani.in plus mananca cam la 3 ore...

parca am deja vu cu fetitza cea mare care a refuzat la doua luni sa mai suga fara nici un motiv decat poate faptul ca avea reflux gastric care o deranja.si a refuzat o buna perioada si san si lapte praf de simteam ca innebunesc la orele de masa.apoi nu am mai avut lapte si a reinceput sa manance formula.mi-e frica sa nu se intample asta si acum

ce poate fi ca-s tare necajita?incerc sa nu ma stressez, stiu ca nu e ok, dar simt ca ma apuca plansul daca retraiesc tot stressul de acu 4 ani




Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Carrie,
ai mei baieti au avut si ei aceeasi problema, exact in jurul varstei de 2 -3 luni. Probabil asa se manifesta colicile.
Eu ma asezam comod in fatza televizorului, la ora 18, cu ei la san si stateam asa cu muuulte pauze de scuipat tzitza si urlat pana la ora 22-23. A durat vreo luna, dupa care au inceput sa revina lucrurile la normal.
Sfat nu am sa iti dau decat sa ai multa rabdare. A si nu are nici un rost sa te incurci cu completari de lapte praf, mai rau ii faci (in sensul agravarii colicilor), mai ales daca zici ca ai lapte. Ia-o incet si o sa isi revina. Eventual incearca sa ii canti sau sa ii pui muzica, sa ii citesti o poveste

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

BUNA DRAGI MAMICI!!!Avem vesti bune ptr voi! In primul rind si acum papam laptic din sin (si sper inca un an de acu incolo) si in al doilea rind incepem sa acceptam mincarea gatita.Cu fructele nu avem probleme, dar cu mincarea a fost greu:(
Pe 14 iunie, Cristina a implinit 6 luni si avea o greutate de 7.150kg!Mai ales ca suge toata noaptea, chiar si la o ora dupa ce a mincat!
Incepe sa stea in fundic si, cel mai important e ca o adora surioara mai mare!
Va pupam si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Lavinia, la multi ani micutelor tale... si spor la alaptat in continuare! Mai ales acum, pe caldura asta, cred ca si din cauza setei se tot cere la san:) Ai grija sa bei si tu multe lichide!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Totul despre alaptat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

ma bucur sa aud ca sunteti bine si papa Cristina in continuare san. succes cu diversificarea.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Gabi, multumim! Si voua, sa cresteti mari!
DAAA, multe lichide consum (un flacon de 2 l de apa minerala nici nu ajunge pe zi :)).Cel mai important e ca se duc kg in plus.
Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

emaaimee, multumim! Am nevoie de multa rabdare, ca isi impinge cu limbutza mincarea din gura.(citeodata imi vine sa imi iau cimpii, am uitat de acu 2 ani :)).Dar timpul trece si sper ca va invata.O invat deja sa bea apa din canitza.
Si ptr ca m-au lasat fetele, am citit cu mare placere, emotii nu mai zic, povestea voastra!
Sa iti traiasca Oani si sa va bucurati de ea!
Va pupam si sa cresteti mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

CARRIE- mariuca mea a facut la fel acum 2 luni si intr-adevar avea reflux gastroesofagian. Acum ii e mai bine dar nu mai vrea la san nici asa in joaca. SCot laptele si i-l dau cu biberonul.

Problema este ca tot din cauza refluxului manca putin si per total e sug greutatea care ar trebui. Adica are 5.670kg la 4 luni (la nastere a avut 3.350kg , la 1 luna 3.900kg, la 2 4.710kg si la 3 5.290). Problema cea mai mare este ca de cand cu caldurile astea s-a pus serios pe mancat si papa 750-850 ml pe zi (fata de 500-600ml inaite), nici nu mai vomita... dar surpriza, nu mai ia in greutate nici macar ca inainte. adica in ultima sapt a luat doar 20 de grame. Inainte lua macar 80-100g pe sapt. Sunt chiar ingrijorata. Are 3-4 scaune pe zi dar asa a avut mereu. Acum parca sunt mai moi.Ea papa numai lapte de san si de trei zile ii dau si ceai de menta(50-70 ml/zi). E posibil sa nu mai fie lapticul bun? Ca nu am mai mancat nici eu asa bine. Nu stiu ce sa fac. Eu chiar am lapte suficient si nu i-as da lapte praf dc nu ar fi nevoie. Nici nu pot trage concluzia ca nu se satura capapa 70-100 ml si dupa 2 ore vrea iar dar nu-si mareste cantitatea. Deci eu zic ca manaca asa des pentru ca nu manaca atat de mult cum ar trebui (probabil ii este rau daca ar manca mai mult din cauza refluxului). dar de ce nu mai ia in greutate? Ca inainte avea zile cand manca super prost (a se citi ca refuza laptele si 8-12 ore) si lua macar 80 g pe saptamana.
In rest ea e f vioaie, se rostogoleste pe burta, gangureste, rade in hohote, duce jucariile in gurita si tot ce mai prinde.

Daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva astept sfaturi. va multumesc.

Maria ( 28.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

tzuna eu zic sa nu te mai ingrijorezi.
in Capraru scria ca atata timp cat copilul e vioi si multumit, nu se face nimic.

si copilul meu a avut pe la 4 luni o perioada de stagnare. manca mult si nu punea nimic pe el. vreo 3 saptamani a stat la 8400 g (noi am luat startul la 4200 g). de cand am inceput diversificarea am inceput sa ia cam 100 g pe saptamana.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tincutza spune:

Saptamana viitoare va trebui sa trec la munca (cam sapte zile), mai multe ore, dar nu consecutiv, ci pe "sarite", cam patru ore seara si vreo doua-trei pe timpul zilei. Bebe (2 luni maine) e alaptat exclusiv cu lapte de la mami. Stiti cumva cum m-as putea descurca? Adika, daca ma mulg si ii da buni laptic la biberon, e posibil sa inceapa sa il prefere pe acesta? Dupa cele spate zile o sa fiu iar numai cu el, asa ca e vorba doar de spatamana asta. Si daca se obisnuieste (o sa fac tot posibilul sa nu se intample), o sa mai fie drum de intoarcere?


Multumesc,

Miki
http://www.babiesonline.com/babies/p/pitzica/
http://www.babiesonline.com/babies/f/florianjr/

Mergi la inceput