heeeeeeeeeeelp

heeeeeeeeeeelp | Autor: 26-kara

Link direct la acest mesaj

tatal bebeului meu isi schimba jobu
si nu vrea sa mai plateasca pensia alimentara prin mandat postal..
nu vrea sa fac eu cerere de recalculare la instanta
si hartiile asa ajunga la noul lui job..
imi zice ca oricum are putin pe cartea de munca..

cica imi da el lunar bani
ca si pana acum..

eu nu vreau sa aud de asa ceva..
chiar daca imi vin mai putini bani eu vreau tot prin instanta.
nu vreau sa am probleme cu el..
cand i/am zis ca nu a facut ca trenu.. mi/a zis ca am facut acest copil prin frauda. ca el nu l/a vrut.. si nu se va impaca ever cu situatia.. si vorbe urate
nici nu a vrut sa/l recunoasca.. de fericire s/a insurat cu priam venita.. etc

ce urmareste el de fapt?
eu banuiesc. s subiectiva
vreau sa aud si pareri impartiale,
mai ales de la persoane care s/au confruntat cu asa ceva

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Stabilirea pensiei alimentare e de competenta instantei asa ca e bine ceruta recalcularea tot prin intermediul acesteia..
Asta si pentru ca prin divort s-a creat o situatie mai sensibila intre cei doi parteneri si singura obiectiva si capabila sa actioneze in interesul copilului e instanta de judecata.
Asa ca sa nu faci nici un demers decat prin cei abilitati sa hotarasca...asta e opinia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

N-am inteles: cum plateste acum? Din mana sau prin mandat?
Daca vrea din mana, nu-i bai; lasa-l sa plateasca asa. Daca se impotmoleste, cere-i apoi retroactiv; din cate stiu eu, se poate.
Fixeaza insa o suma corecta (adica bunicica) si spune-i ca la prima abatere faci tu ca trenul.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns banbolota spune:

zii draga s-o lase balta caci stii cum e cand trebuie sa dea bani le moare vaca mai bine prin instanta copilul nu mananca cand isi aduce aminte de bani el,el cum traieste in fiecare zi asa si copilul vrea curaj si mergi in instanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katie30 spune:

In primul rand, el s-a tinut de cuvant pana acum, a fost prompt cu banii, a fost "la zi" cu pensia alimentara?
Acuma e posibil sa aiba putin pe cartea de munca, desi lucrurile facute ca la carte sunt mai "sanatoase". Avand in vedere ca nu si-a dorit copilul, tu ai avea incredere sa ajungi cu el "la mica intelegere"?
Nu poti gasi o modalitate sa afli cati bani ia in mana, pt. ca e f. posibil sa te si minta in ceea ce priveste suma adevarata!...


Mergi la inceput