Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (16)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Mersi,astept.

Nataliei..ii doresc vreme frumoasa si distractie multa!
O asteptam cu nerabdare sa ne povesteasca cum a fost!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Adi, cutiile mele arata asa.
pe cutiile mele scrie si in romaneste data fabricarii, gramajul - 380g - denumirea si valoarea nutritiva.

Am si eu nevoie de o lamurire din partea ta, te rog: cum lipesti asa de bine partile componenete la o figurina - copilas in cazul meu - din pasta de zahar? L-am mesterit azi noapte dar azi e foarte fragil, parca tinde sa se crape si i-a cazut un brat, trebuie refacut.



Gratiela, Mariuca si Stefu

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Arata la fel ca a mea,doar ca la mine scrie altceva...cred..,dar e acelasi copil.

Eu lipesc pasta de zahar cu apa..pur si simplu umezesc putin una din partile care trebuie lipite.Am mai auzit la fete ca fac un sirop de apa cu zahar foarte concentrat cu care lipesc .
Daca nu sta poti pune un varf de scobitoare sa le tina,doar sa ai grija sa nu uiti cand il dai la mancat..sa scoti scobitorile.
Vreau si eu sa vad copilasul..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Adi, multumesc, asa am facut, cu scobitori, dar tot i-a cazut bratul si motul . Sper din tot sufletul sa stea pana sambata inclusiv pe tort. cat despre vazut :), as vrea sa arat rezultatul final, adica tortul/rile. Oricum, e tare primitiv, dar avnd in vedere ca e primul, sper sa gasesc ingaduinta , mai ales de la o experta ca tine.

Am uitat sa spun ca laptele acesta din poza e simplu, nu e caramelizat, acela era in cutii maro.

Gratiela, Mariuca si Stefu

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Anunt oficial ca uimesc lumea din jur cu dorinta mea de a face prajituri. Si, cum altfel, cu faptul ca pun in practica. Multumesc, tot oficial, "pe aceasta cale..." Hai, ca de acum e chiar prea oficios! Asa ca....pupici multi gospodinelor de pe DC. Ca voua vi se datoreaza.
Cat despre prajiturile mele...uneori ies, alteori nu. de fapt ele ies, nu-i bai. Mai tr. sa muncesc putin la aspect. Ca de gustoase nu se plange nimeni. Si cum le fac doar pentru sot...el e fericit chiar daca nu-s "ochioase".
Desi oscilam zilele astea intre Diplomat si Tarta cu iaurt si capsune/zmeura am facut pana la urma Caine rece. E delicios si e rece, ceea ce-l face muuult mai apreciat acum. Ideea e ca am o hiba. Nu prea respect retetele, adica gramajul si...Tr sa-mi bag mintile in cap. Adica daca scria 150g unt eu, ce zic? hai sa pun tot pachetul, ce sa ma mai incurce 50 g acolo...Asta sa fie oare motivul pentru care nu poate fi asa de bine taiat? Adica nu-l pot felia f bine, desi l-am bagat la congelator?


Oana 35+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

LA MULTI ANI, VLADUT! SA AI PARTE DE NOROC SI IMPLINIRI, SA-TI BUCURI PARINTII!

Gratiela, Mariuca si Stefu

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Oana, felicitari si la mai indelungat prajiturit!

cat despre gramaj, daca maaresti cantitatea unui ingredient, asa trebuie sa procedezi cu toate celelalte, pastrand proportiile, e foarte important, si de asemenea sa tii cont de marimea vasului/tavii, etc.

Gratiela, Mariuca si Stefu

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Adi,imi pare rau ca n-am reusit sa "vin" cu pozele,dar fii-miu a umblat la aparat (cred) si s-a dereglat,nu mai pot face poze de aproape.Ideea e ca avem cam aceeasi marie,da' cu alta palarie,adica eticheta.
Asa cum spunea si Gratiela,eticheta laptelui caramelizat este maro,si din cate inteleg eu rusa,nu scrie nimic de asta pe eticheta ta.Offf...tare-i greu cu explicatiile...Unde esti tu mai Natalia mai?

Miha si Robert


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Miha,multumesc ,intrasem la banuieli deoarece nu scrie aceeasi chestie pe conserva mea ca pe a Gratielei.Pana la urma cica e bun si al meu,voi face din ele,dupa ce le voi carameliza,prajitura cu foi lica..dar ptr sambata viitoare ,la ziua sotului.

Vreau sa urez si eu strumfului Nataliei......
La multi ani Vladut!Sa dea Domnul sa ai o viata fericita si implinita alaturi de surioara si parinti!

Oana,spor la bucatarit si la facut dulciuri..eu m-am cam lasat in ultima vreme,ma tot chinui sa mai dau jos din kg care le port dupa mine..dar e tare greu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

LA MULTI ANI Vladut,pui mic de Natalia! Sa cresti mare,frumos si sanatos!

Miha si Robert


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...

Mergi la inceput