Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (16)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, sincer, nu stiu cum ar iesi caramelul cu lapte condensat facut in casa, imi pare rau ca nu te pot sfatui. Daca ai curajul sa incerci, sa-mi zici impresiile.
Ce zici, cum sa ma supar ca v-a placut o prajitura mai mult decit krem?! Apropo, aia cu cocos imi face si mie cu ochiul, de cind am descoperit-o pe culinar, ma tot pregatesc sa o fac, poate ajung anul asta. O sa tin seama de observatiile tale.
Imi plac linkurile pe care ti le-ai pus la semnatura, astfel pot intra oricind sa-ti admir bunatatile.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Salut,am inceput prajitura Twix,dar aluatul l-am dat la gunoi,deoarece mi-a iesit tare si cleios,acuma nu stiu unde am gresit si ma gindesc sa-l fac din nou,ori sa-l fac din niste biscuiti care ii am eu.
Crema e delicioasa,si daca nu reusesc sa fac aluatul,risca sa fie mancata .
Asa ca,acus scot pizza din cuptor si incerc sa fac alt aluat pt prajitura.
P.S. sorry ca nu m-am prezentat la inceput pt celelalte fete, eu sunt Alina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, tare mi-a iesit si mie blatul, dar cleios, hmm, n-am idee de la ce putea fi. Ai facut cum scria in reteta? Trebuie sa freci untul cu zaharul si faina intre degete, pina iti iese un fel de "kroshka", stii tu despre ce vorbesc. Ei, si presari chestia asta in tava si o presezi bine cu mina.
Poate mai bine faci prajitura cu biscuiti acuma, daca tot ai facut caramelul. Si mai incerci alta data aluatul.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Sa va zic ce mi-a iesit pina la urma.Am farimitat biscuitii marunt marunt,(nu stiam sigur cum sa fac un aluat din ele)asa ca am amestecat crema cu farimiturile din biscuiti.Au iesit niste trufe gustoase,mmmmm.Astept sa se treazeasca copiii sa vad daca le place,dar eu am papat deja vre-o trei buline

Nati,mersi de receta.Au iesit niste Twix-uri moi si rotunde,si gustoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, e foarte ingenioasa ideea ta, mi-o notez pe viitor!
Alta data, daca vrei sa faci blat din biscuiti, sa stii ca poti amesteca biscuitii sfarimati cu unt topit si cu putin zahar (daca e nevoie), exact cum se face baza pentru cheese cake. Niste proportii mai exacte parca erau intr-o reteta recenta postata de mine.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia deci tu ai folosit lapte din conserva. Of, eu chiar nu stiu de unde sa iau asa ceva. Mai vedem. De prajitura cu cocos am zis ca se taie greu nu pentru ca iese tare, ci pentru ca e extrem de faramicioasa coca. Avand asa mult cocos se tine greu deolalta si e greu sa tai o bucata perfecta (obsesia mea). Tot n-am reusit sa repar albumul, ieri am avut multa treaba prin casa si n-am apucat sa deschid calculatorul. Sper sa apuc azi.

Vad ca am o tiza, bun venit Alina si spor la prajiturit!

Edit: am reusit intr-un final sa-mi refac albumul, asa ca uite si poza cu care ramasesem datoare: www.flickr.com/photos/9684774@N08/1040115305/in/set-72157600636179296/" target="_blank">prajitura cu cocos, ciocolata si vanilie.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, mmm, ce frumos arata prajitura ta, iti vine sa intinzi mina si sa o inhati de pe monitor.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia ma faci sa . Eu am avut impresia ca nu arata nu stiu cum ca n-am reusit sa tai bucatile 'perfect' cum imi place mie, din cauza la coca.
Am vrut sa te intreb, tu cam cat dai pe o cutie de lapte condensat?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, maxim 1 dolar per cutie.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Wow, asa de ieftin? Nu pot sa cred. Pai ala facut in casa iese mai scump, ca atata costa numai laptele praf. O sa dau sfoara in tara sa vad poate imi gasesc si eu o sursa de lapte condensat. Pana acum cativa ani cand lucram in invatamant avem chiar in clasa o fetita din Chisinau si o colega din Rep. Moldova, dar pe atunci nu descoperisem inca DC si habar n-aveam de lapte condensat. O sa-mi intind antenutzele sa vad poate gasesc pe cineva care sa mai aiba drumuri incolo. Exista o anume marca sau cum sa cer sa fiu sigura ca primesc ce trebuie?
Si inca o intrebare: cam ce termen de valabilitate are? Sa stiu in caz ca descopar vreun potential 'furnizor' ce stocuri pot sa-mi fac.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput