operatie polipi dr. Dan Gheorghe

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Referitor la motivul deciziei.... vreau s ava spun ca nici noi nu eram intr-un tipar, nici nu sforaia, nu avea nici un semn ca ar avea nasul incarcat, sa zic asa.
Prb noastra au fost episoade de febra, febra prelungita, recidiva la 4 ore, 7 zile in care schimbam antibioticul de 2-3 ori si se ajungea la injectii genta+ampicilina. episoadele s-au apropiat ca perioade, ba chiar a facut de 2x in timpul verii. Copilul meu avea o imunitate buna, luase pana la varsta respectiva de 2-3 ori antibiotic usor, pe baza de amoxicilina, iar atunci, in mijlocul prb, Klacid, augmentin-ul nu isi faceau efectul.
Raspunsul doctorilor a fost ca polipii creau o cetate, iar in mijlocul lor mucoasa nazala se inflama si ceda foarte greu. Au fost observati polipii si in timpul ferbei si dupa, iar diferenta era considerabila.

Va spun cu toata sinceritatea ca Alexia nu a mai luat de la data operatiei ( sept 2006) niciodata antibiotic, daca s-a intamplat sa faca fevra, a fost de scurta durata si a raspuns organismul la antitermice. A reusit de atunci sa mearga zilnic la gradi, a facut cu colegii schimb de virusi, dar totul a fost ok.

Aaa, si inca ceva! In timpul operatiei a venit o asistenta sa-mi transmita ca dl dr a observat pe amigdalele Alexiei puncte de puroi si daca sunt de acord sa le scoata in acele minute. Am spus un NU categoric, iar dupa operatie m-a chemat dr sa se lamureasca de ce am refuzat. Chiar daca estetic sunt marite in volum, probabil si ca o aparare datorata febrei, plus ca seamana cu tati, cu 2 prune in gat... nu ne-a facut niciodata prb, nu a avut infectie in gat. N-am regretat ca nu am acceptat, caci nici pana acum nu sunt prb, chiar daca arata in continuare ca doua prune.

Am indraznit sa va spun asta, ca sa va reamintesc ca nu trebuie sa fie o reactie standard ca sa se recurga la operatia de polipi. Ma intrebau pe sectie alte maimici, daca poate sa respire noaptea, daca sforaie... nu ne incadram la nimic, noi stiam ca nu doaream ca Alexia sa mai fie cobai pe perioadele de febra, caci nu avea o imunitate scazuta, nu luase in 3 ani medicamente cat luase intr-o vara.

Va doresc curaj celor care decid asta pt copii lor si incredere ca totul va fi bine!

Crixia mami de Alexia-Maria ( 22.iul.2003) & +9 sapt

Mergi la inceput