Si daca nu are sa fie nicicand bine?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, se poate sa nu fie nicicand bine. Aproape toti cunoastem, macar din auzite, de cazuri de nefericire care parca nu se mai termina.
Dar asta nu are legatura cu ceva anume. Adica nu ti-e bine nu pentru ca ai divortat. Am vrut sa precizez acest lucru ca sa nu ai dubii ca ai procedat corect.
Ce ne face nefericiti? Oare cerem prea mult de la viata?
Fericirea are oricum dimensiuni diferite de la om la om. Cum sa facem o medie? Si ne multumim cu media aceasta?
roxana, a fi parinte singur este greu, dar nu este o nefericire. Sau fericirea de a fi parinte este mai mare ca cea data de un sot alaturi. Cand nu e, nu e.
Cu siguranta insa, toti avem sansele noastre. Si daca credem in ele, sansele se concretizeaza. Capul sus!

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anacondax spune:

Cred ca toate ne mai gandim la'cum ar fi fost sa fim iarasi impreuna'
Totusi odata luata o decizie de despartire...
Ceea ce te-a ranit atat de tare pentru a te determina sa continui viata fara el...trebuie sa iti puna semne de intrebare.
Am incercat de multe ori sa fac aceste greseli de a ma impaca cu 'dady' dar niciodata nu a fost altfel.
Starea de bine tinea doar cateva luni si parca se inrautatea (mai rau ca data precedenta... )si uite asa am decis cu un 'gata definitiv'!
Au trecut aproape 3 ani si nu regret nimic.Copilul imi este un copil normal si da simte lipsa unui tata.Totusi ma gandesc ca nu ar fi fost la fel de fericita daca eram cu el.Certurile si temperamentul lui, ar fi afectat-o.Intradevar, cu toate ne impiedicam de multe greutati dar viata trebuie sa mearga inainte si in mai bine.Multi spun 'sa nu te uiti inapoi caci trecutul iti fura prezentul'.Cineva spunea:'cand te uiti mult in abis dupa o vreme si abisul se va uita prin tine'.
Lasa trecutul deoparte si traieste tot ce poti alaturi de puiul tau.
Omul se schimba dar naravurile si obiceiurile nu pot decat sa evolueze.Si din cate stiu eu ( stiti la ce ma refer!) Nu evolueaza in bine.
Nu lasa trecutul sa iti manance prezentul si viitorul.Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cred ca e greu de raspuns la asa ceva.

Eu personal mi-as fi dorit sa pot - toate argumentele cat de cat rationale duceau la asta. Din nefericire singurul care decide e SUFLETUL, asa ca orice iti va spune oricine, esti singura in masura sa hotarasti ce sa faci.

Daca as fi putut sufleteste, eu as mai facut-o o data, cu toate consecintele (suferinta, timp pierdut...etc). Din pacate n-am putut si nu pot. Si chiar am senzatia ca "decizia" sufletului isi are radacina tot in chestiuni rationale (mi-e mult mai bine acum).

Asa ca m-am linistit: odata ce ai inchis un capitol din viata ta, poti deschide un altul, mult mai bun.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput