Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Ela, stai linistita, este normal ca acel vaccin sa colecteze. Asa a patit si Luca si am intrebat repede asistenta care venea in fiecare seara la noi si mi-a spus ca daca n-ar fi fost asa i-l repeta la 6 luni. Puroiul l-am eliminat eu, apasand cu comprese sterile inmuiate in spirt, dupa baita, si asta pt ca nu-mi placea cum arata.

Roxi, multumesc mult pt rabdarea pe care ai avut-o cu un biet cap care pricepea mai greu! Rezultatul se vede sub semnatura!

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)
Varsta lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Buna, mamici La multi ani pt bebelusi!!!

O mamica intreba de cojite de pe cap la bb .O mamica ne-a invatat sa facem asa:cu jumatate de ora inainte de baie, il dai bine pe bb cu crema pe cap, ca sa se inmoaie cojitele.Apoi la baita, cand ii dai cu samponel pe cap, il freci usor cu o perie cu par natural.Dupe 2 baite, noi am scapat.La sprancenute si noi mai avem,eu o dadeam cu crema si cand se inmuiau, i le cojeam eu usor cu unghia(in ultima sapt am uitat sa-o mai cojesc acolo).N-am folosit creme speciale, ci cosmeticalele ei obisnuite(sampon Nivea si crema de corp Nivea)


La intalneala a fost superrr, pacat ca vremea n-a prea tinut cu noi.Am fost mamici, bebici si tatici.Ne-am si pozat, dar vom descarca maine pozele. Si eu sunt de acord sa-i dam Elianei pozele sa le puna intr-un album, ceva, daca si ea vreasi celelalte mamici.
De-abia astept sa ne vedem si data viitoare!!! poate ne vedem la noi in IOR, in Titan, ca am inteles ca destule mamici sunt de pe-aici.Plus ca trebuie sa vizitam si terasa nostra, sa bem o bere /sau un laptic

Mamicilor, va pupam si pe voi si pe bebelusi si asteptam urm. intalneala pe soare!!!(pe la noi prin parc se face si plaja, asa ca cine stie, si plimbam bebeii si ne bronzolim un pic)


carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

quote:
Originally posted by flopici
Krissy, si eu m-am gandit la tine...ca incepi serviciul...insa cu putina vinovatie. Si cu riscul de a arunca cu rosii in mine...mie imi e dor de servici...dar imi place cu cu bebele...e o situatie in care trebuie sa fac un compromis...nu poti sa le ai pe toate.


Flopici, n-am prea inteles ce zici acolo... Sa inteleg ca spui: "pai de ce te plangi, din moment ce AI ALES sa te intorci la serviciu?!". Ai dreptate doar cu faptul ca nu le poti avea pe toate, dar se vede ca nu stii care-i situatia. Nu ai inteles ca nu m-am dus de dor si drag la serviciu (desi e un post excelent), m-am dus ca TREBUIE, adica mi s-a terminat concediul de maternitate, atat cat e aici! Ce puteam sa fac, sa imi dau demisia?! Nu am alta optiune. Aici prin lege firma e obligata sa-ti tina postul, pe motiv de maternitate, doar 6 saptamani, eu cu intelegerea patronilor am putut sa stau dublu. Vrem-nu vrem traim intr-o lume materiala si nu ne permitem deocamdata sa imi pierd slujba. Si tot pentru viitorul fetitei vreau sa imi continui cariera, asa ca problema nu e asa simplista cum ai pus-o tu. Nu te supara pe mine, dar sunt destul de deprimata ca sa inghit astfel de replici seci. Eu mi-am relatat situatia ca sa imi spun oful si eventual sa aud putina imbarbatare, nu blamare.

Mihael@,Ela, Adina, multumesc pentru intelegere . Ela, esti o draguta, multumesc de cuvintele din Guestbook. Adina, da, sotul meu e american.

Am vazut ca ati creat albumul nou pe webshots, ce idee buna si ce frumosi sunt toti bebelusii nostri! O sa incerc si eu in week-end sa incarc si pozele Sophiei.

Astept si eu sa citesc despre intalnirea fetelor din Bucuresti si sa vad poze, ce frumos trebuie sa fi fost.

Va pup acum si pe curand,

Cristina, fericita mamica de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia - 1 martie 2007

"Babies are such a nice way to start people." ~Don Herrold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Krissy eu cred ca iti e tare greu sa reiei serv acum; eu una eram ferm convinsa ca o sa ma intorc dupa 3 luni la serv, dar uite ca m-am schimbat mult si nici nu vreau sa aud deocamdata. Imi inchipui cum tb sa fie ptr cineva care nici nu si-a dorit acest lucru. Nici nu stiu cum sa te imbarbatez, dar sa stii ca sunt alaturi de tine.

Cu cine sta Sophia? cu baby sitter sau merge la "cresa"?

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Ellamiss, da, s-a mai intamplat si la alti copilasi, e normal cica; poti sta linistita pana maine cand vb cu dr.

Rebiana, cu placere, si alta data

Fetelor, le dati sau nu toate pozele la Eliana, dar puneti una undeva sa nu mor de curiozitate

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Iata dom'le o pozica de la intalnire. Ptr fetele curioase ca mine de la stanga la dreapta:
Martuta, Sherbi, Tzuna, Iunita, Ioanaradu,Diana_jors, Andreea20, Mada_rozz, Carmenfr, Paxela, Eliana.

Nu dati cu oua stricate daca am gresit ordinea

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Am pus si eu cateva poze in album!

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)
Poze, Varsta lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Roxana merci inca o data!

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)
Poze, Varsta lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

Gata, sotul a plecat spre aeroport, eu am strans dezastrul care a rams dupa facutul bagajului, bubulina doarme si nu se putea sa nu intru putin pe forum inainte de culcare, deh, dependenta!

Acuma sa o iau pe rand.....

Ela, si Stefi tuseste cand se chinuie sa scoata triluri, la inceput am cascat ochii la ea, ma gandeam ca a racit, da de unde........

ioanaradu, eu stau in Onesti si din pacate nu am cum sa ajung in Buc in urmatoarele luni, asa pret m-ar fi interesat si pe mine dar astia de la barza nu fac vanzari online. Tare as vrea sa-i iau ca sa-i mai umplu timpul, ca am obosit de agitat jucarii.

radcarmen, ulei vegetal fiert inainte de baita cu jum. de ora, samponat la baita, periat dupa (eu am folosit chiar un pieptan des) si dat cu uleiul de corp al bebelusului.

ElenaGiulia, ai niste copii tare reusiti, i-am admirat.

Cheburashka, de ce ii mai dai suzeta daca adorme si singur? daca ai renunta la ea, ai putea dormi linistita. Bebele se invata cu ce ii place cel mai mult.........acuma tu stii....

Mirandolina, , gand la gand cu bucurie........

Roxanici, merci, ma numar printre curioase .

noapte buna....

Mihaela cu Stefania (19.03.2007)

poze Stefania

am 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina.todor spune:

Buna fetelor!

In primul rand LA MULTI ANI ! ALBINUTZE SI BONDAREI de ziua copilului


Nu am mai reusit sa intru pe forum de doua zile pentru ca puiul meu a fost un pic mai agitat si mi-a ocupat tot timpul.

DIVRESIFICARE: nu stiu cum e mai bine dar eu cred ca o sa incep cu suculetz cand implinim 3 luni si dupa 4 luni ii dau si un pic de pireut de mere, poate vi se pare prostie dar Raducu al meu cand mananc eu ( mananc cu el in camera ) se uita la mine cu o pofta de imi vine sa ii dau si lui si ma gandesc ca s-o fi saturat saracu de atata lapte ( chiar daca e de la tzitzi ). Am uitat sa mentionez ca puiu meu e un mare mancacios avem 2 luni si o saptamana si am ajuns la 6.200 kg si daca ar fi dupa el ar sta numai cu tzitzi in guritza.

VIATA IN TREI : eu am mare noroc deoarece de cand s-a nascut Radu sotul meu parca traieste a doua luna de miere, zilnic ne spune cat de mult ne iubeste si incearca sa ma ajute cum poate mai mult si ma simt foarte bine pentru ca sincera sa fiu imi era teama ca nu va face fata noului ritm de viata ( de cand suntem impreuna adica de peste 7 ani imi tot spunea ca nu isi poate asuma responsabilitatea cresterii unui copil si ca lui nu ii surade ideea de a ne schimba modul de viata pentru un plod) dar se pare ca nu avea dreptate si ca este un tatic foarte bun, deabea asteapta sa vina acasa de la lucru sa stea cu „micul terorist” si sa povesteasca cu el. Cand am ramas gravida isi dorea o fetita ( Anamaria ) dar zilele trecute mi-a spus ca nu l-ar da pe Radu pe nici o Anamaria dar cred ca oricum ar fi fost la fel de inebunit dupa copil. Sunt de acord cu Karra cand spune ca trebuie sa avem grija de ambii copii si de cei mici si de cei mari, chiar daca de multe ori imi vine sa ii reprosez o gramada de lucruri am grija sa ma gandesc bine inainte daca reprosurile sunt intemeiate ( cu starea mea de mamica incepatoare si neuronu inecat in lapte… de multe ori nu am dreptate) si pe langa asta nu uit sa il mai pupacesc din cand in cand ca si el imi e tare drag. Ca de aceea am facut un copil cu el. Cu viata intima avem mari probleme din cauza mea, am incercat de doua ori dar din pacate am dureri foarte mari si nu pot . Sper sa nu mai dureze foarte mult starea asta ca bietul tati ma vede din ce in ce mai sexi desi … am o burtica de toata frumusetea si nici prea supla nu mai sunt de foarte mult timp.

ALINTATUL COPILULUI: nu cred ca sunt in masura sa imi dau cu parerea despre subiectul acesta deoarece al meu cred ca este deja un alintat dar sa va povestesc cum am ajuns in situatia asta: inainte de a deveni mamica nu imi placeau copii mici, nu pot sa spun ca imi displaceau dar nu ma omaoram dupa ei. Dar de cand il am pe Radu s-au cam schimbat lucrurile, sunt topita dupa el, imi e dor sa il tin in brate si atuci cand doarme, as sta cu el in brate mai tot timpul. Am reusit sa ma controlez si sa il las seara sa doarma la el in patut dar peste zi il tin cu mine in patul mare. Noi dormim cu el in camera din motive de spatiu ( avem doar doua camere) dar imi doresc ca dupa ce implineste copilu 5 luni sa ne mutam in cealalta camera si pe el sa il lasam sa doarma singur.
Despre lasatul sa planga am o problema, nu sunt capabila sa il las sa planga, ma gandesc tot timpul ca doar copii de la orfelinat sunt lasati asa in patut sa planga si mi se rupe sufletu la gandul ca Radu s-ar putea simti abandonat. Probabil ca nu are inca notiunile astea dar asta simt si ca atare nu il las sa planga prea mult si il iau in btrate desi devine pe zi ce trece mai greu.

Sper ca nu v-am plictisit dar imi doream sa vorbesc despre ce simt si ma gandesc ca voi ma intelegeti cel mai bine.

Va pup




Doina & BB Radu (23 Martie 2007)

Mergi la inceput