Despre cresterea copiilor in familii cu mai multi

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Mariana, mie nu mi-a estimat grosimea uterului, sau nu mi-a spus, ca nu vrea sa ma incurajeze. parerea ginecologuluii meu e ca risc prea mult, si nu ma sfatuieste sa mai incerc. desi nici nu mi-a zis fii atenta ca era dezastru la uter, daca mai faci unul, mori.la ultimele doua sarcini, inainte de nastere am facut cate o ecografie unde a masurat grosimea uterului in zona taieturii. la a treia sarcina era 2 mm prin unele parti, la a patra era 5. asta o avea vreo relevanta?
Mcrmiki, noi avem logan cu 7 locuri, stam foarte comod si ne place sa ne plimbam.abia asteptam sa plecam in concediu. vreau si eu exercitii de slabit, sunt cat o balena
marimar, esti tare daca ai ales si numele. hai, treceti odata la treaba
www.flickr.com/photos/8918693@N03/" target="_blank">poze

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by marimar

Am ales si nume: Dan Mircea si/sau Petra Sofia sau Lia Anastasia



Mey, eu zic ca ar fi cazul sa faci si un copil pentru numele astea.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005
Delu Prichindelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Adita dupa unele studii grosimea peretului in dreptul inciziei ar trebui sa fie mai mare de 1.6 mm.Nici aici nu prea ne incurajeaza daca avem mai mult de 3 cezariene.(de fapt cei mai multi doctori prefera sa ne convinga sa nastem vaginal dupa prima cezariana in cazurile in care este posibil)
Imediat dupa cezariana mi-au estimat grosimea peretelui uterin,au scris-o pe fisha sa ramina la dosar,iar ulterior,in sapt.20 si 38 a sarcinii urmatoare,din nou mi-au facut eco.Ti-au zis ceva de adeziuni?Mie nu.

Mcrmiki noi avem o masina cu 7 locuri,dar am vazut la niste familii cu multi copii ca isi iau un combi si instaleaza centuri + o bancuta in plus in portbagaj.Nu stiu insa unde ar mai fi loc de cumparaturi si alte lucruri...
In vacante nu plecam decit foarte rar si pe distante destul de scurte cu masina,ne deplasam mai mult cu trenul si cu autobuzul pina la avion.

Mariana
mami de Monica, Matei, Markus si Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Marimar cred ca doar copilul mai lipseste, deci nu vad de ce sa nu apara, mai ales ca va doriti mai un copil, va garantez ca nu va va parea rau niciodata.
Pentru fetele care vor sa faca putina miscare am sa postez adresele, mai putin un filmulet pentru abdomene care se incapataneaza sa se deschida sa pot posta adresa, dar alta data. Exercitiile din prima adresa le-am facut si au dat rezultate. Succes la gimnastica.
http://reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/forum/viewforum.php?f=8
http://www.sanatateata.com/frumusete/exercitii.htm
Multumesc fetelor care mi-au raspuns la intrebarea referitoare la problema cu masina.

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Marimar, ma bucur ca ai deschis subiectul.
Si eu ma gandesc cateodata cum se descurca si alte mamici cu mai multi copilasi.
Pe unele dinte voi va mai cunosc, pe altele mai putin.
Si eu sunt o mamica de 3 copilasi
Noi azi ne-am intors din Romania si nu mica mi-a fost mirarea asa cum spune si Adita sa se uite lumea dupa mine pe strada, sa caste ochii mari cand ma vedea cu toti 3 copii, in parc sa ma abordeze, cei mai multi imi ziceau ca am avut curaj, unii credeau ca fetele sunt gemene (diferenta de 1 an si 2 luni), si cand le-am mai spus ca am si 3 cezariene s-au strans toate mamicile si bunicile din parc in jurul meu de ziceai ca sunt extraterestru. Adita, te admir ca te mai gandesti la inca 1-2.
Si aici sunt multe familii cu 3 copii si chiar mai multi....in schimb in Romania mi se pare ca devin tot mai rare.
Am avut acum intalnirea de 10 ani de la terminarea facultatii. In vreo 50 de colege (si vreo 5 colegi nesimnificativi), o singura colega are 4 copii, eu 3, doua au doua, dintre care una are gemene, poate jumatate din restul cate 1 iar cealalata jumatate nici un copil.
eu una nu sunt prea organizata, as si de multe ori e un haos la mine, toti 3 sunt destul de mici, baiatul abia acum in august incepe gradinita, asa e sistemul aici, fetele sunt mici si plang mult, mai ales cea mare e maraita....si cedez repede......ceea ce nu pot spune de sotul meu care-i stapaneste mai bine.
Din februarie a ramas sotul acasa cu ei si eu lucrez....E o situatie noua pentru amandoi dar deocamdata functioneaza foarte bine.

Mai revin, astazi am sosit de acasa dupa o noapte si jumatate de zi de mers cu masina.



Mira mami de DAVID (15.08.2002) DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)


Poze noi ....cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Mariana, ce sunt alea adeziuni? o fi acelasi lucru cu aderentele? daca da, mie mi-a zis ca nu am avut. chiar se mira dr ce bine m-a gasit, cat de bine mi-am revenit. a ajuns si el la concluzia ca sunt buna de facut copii
Miha, multumesc pt link-uri. ai incercat sa pui poze pe flickr? daca nu te descurci, putem incerca sa intram amandoua pe messenger, sa-ti explic pas cu pas

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Adita nu stiu daca ma descurc, probabil as reusi daca stau sa studiez, problema este ca nu prea am timp, saptamana viitoare am licenta si apoi am mai mult timp. Daca nu reusesc am sa te rog sa ma ajuti.
Vreau sa va spun ca Bogdan si Vlad au plecat la mare in tabara cu gradinita si au fost tare incantati, am vorbit cu ei la telefon si erau bucurosi, deci 10 zile suntem ceva mai lejeri, doar ca pana nu dam licenta suntem cam stresati (si eu si sotul, amandoi dam licenta acum) asa ca sa ne tineti pumnii.
Va trimit si exercitiile pentru abdomene, am reusit sa accesez adresa
http://www.trilulilu.ro/Navo/48c646c9150c82
Va pup si va doresc numai bine, si ... spor la aerobic!

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Doamne, cit va admir, fetelor!!!

Dar am si eu 3 intrebari:

- aveti mereu energie sa faceti fata nevoilor solicitante ale copilasilor? Pentru ca eu am un baietel de 3 ani si 8 luni si, intrucit imi place sa ma ocup de el, ma solicita foarte mult: mers afara in parc, cu bicicleta, cu tot felul de jocuri, dat mincare, spalat, etc. Eu, nefiind o persoana energica, nu stiu daca m-as descurca si cu al doilea copil, pe care insa mi-l doresc.
-timp pentru sufletelul vostru mai aveti? Macar jumatate de ora...
-lucreaza careva dintre voi 8 ore zilnic?

Cu drag, Theiuta

poze cu Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Theiuta,

pt energie fa sport, exercitii zilnice sau mergi la sala de vreo 2 ori pe saptamina, sa vezi ce energie o sa ai !!!!

Eu am 2 copii( doar) inca si lucrez 8 ore/zi.
Cind o sa vina si al 3-lea vreau sa reduc la part time ( 3 zile / saptamina).

Ah, timp pentru mine : ii mai las cu tati uneori ca sa merg eu la un shopping therapy sau la un film de fete cu prietenele . Sau imi fac program de spa ( acasa, ha ha) si ma inchid in baie 30 de minute - 1 ora, de obicei in week-end, dimineata sau seara dupa ce-i culc, ma rasfat cu masti, spumante si scrubs

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Miki,
ce curajoasa sa lasi copiii de 4 ani si 6 ani in tabara la mare !!!!
Iar de faptul ca dai licenta cu 3 copilasi nu mai vorbesc


Mira, ce bine ca ai aparut mamico !! Mai povesteste-ne sa ne inspiram!!!
Cum a fost drumul Romania - Elvetia, v-ati oprit des? Cit si pe unde??
Ce le spuneai celor din parc care se manifestau asa ????

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput