dureri sub burtica

dureri sub burtica | Autor: nikol31

Link direct la acest mesaj

fetelor, am fost si eu la gine din cauza contractiilor care parca sunt tot mai multe si mai putin dureroase. nu este o durere ca la menstruatie, dar parca ma doare in partea de jos a burticii mai tot timpul, iar cand mi se contracta burta simt cum imi preseaza vezica si am o senzatie de real disconfort. voi ce credeti ? este vb de contractii durereoase sau ce poate fi? care ar putea sa fie cauza acestei dureri in partea de jos sub burta? am fost la gine si mi-a zis ca nu sunt modificari ale colului iar bebe este in grafic cu dezvoltarea, dar mi-a prescris nospa de 2 ori pe zi si 1 pastila de duphaston pe zi. am tot citit subiectul "contractii nedureroase", dar nici una dintre voi nu se plangea de asemenea dureri si mai mult nici ca ar lua careva duphaston. va rog sa ma ajutati sa-mi dau seama ce se intampla si sa-mi spuneti daca vreuna dintre voi ia duphaston pentru contractii si daca e bun si daca a re vreun efect nociv asupra bebeului.
vreau sa mentionez faptul ca am o digestie foarte proasta, o constipatie continua si dureri de burta din aceasta cauza. oare poate sa fie aceasta durere de sub burta tot de acolo? nici nu mai pot sa-mi dau seama exact ce simt, ce fel de durere este.
sau poate sa fie de la bebe care este pozitionat cu capul in jos, poate sa ma apese si sa ma doara sub burta? cateodata simt cum ma loveste in vezica si de acolo am tras concluzia ca poate se intinde in acea zona si imi preseaza partea de jos.
sunt cam panicata. am fost aseara la o prietena care are un baietel si a pierdut o sarcina inainte de el. in conditiile in care era in luna a 6-a si intr-o noapte a avut niste contractii mai puternice,a fugit la spital, dar nu s-a mai putut face nimic, a avortat bebelusul. va dati seama cam cum m-am simtit . toata noaptea numai aceste ganduri sumbre le-am avut, mai ales ca am contractiile astea, tot timpul imi simt burtica tare si mai nou ma si doare sub burta!!!
multumesc fetelor si va doresc tututror o sarcina fara probleme
25+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikol31 spune:

fetelor, chiar nici una dintre voi nu ma poate ajuta? pleassseeee
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Si eu mai intepaturi sub burta si cand l-am inttrebat pe dr ce sunt,mi-a spus ca sunt ccontractii.
Mi-a dat si mie no-spa si cat mai multa odihna iar daca se accentueaza sa merg de urgenta la el.Eu deja am inceput sa lucrez doar 6 ore pe zi .Stai mult pe scaun?

anca 17+

Maria
poze


www.protv.ro/stiri/social/doliu-la-clinceni-o-femeie-si-pruncul-ei-nenascut-au-fost-inmormantati.html" target="_blank">SA IL AJUTAM PE FLORIN!!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceamica spune:

buna,
eu am avut aseara burta f intarita , ca un pietroi si astazi de dimineata in loc de scurgerile albicioase aveam roz f pal.
nu puteam sa stau pe scaun la serviciu de ganduri negre si m-am dus la spital la dr meu sa ma vada urgent ....
mi-a facut control ginecologic , probabil sa vada daca am colul inchis la 22 sapt si ceva si mi-a spus ca n-am nimic
nu mi-a dat sa iau nimic desi l-am intrebat daca tb sa iau ceva ;
nu mai stiu nici daca e bine cum ti-a dat tie duphaston , dar nici ca mine cu nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witchy_witch spune:

Da, doctorul meu mi-a spus ca durerile in zona abdominala neinsotite de contractii sau de sangerari in cele mai multe cauze sunt de natura digestiva. Sarcina apasa pe intestine, incetindeste digestia, etc.

Eu am dureri in genul asta destul de des, nu am avut insa nicio problema din cauza lor, bebe e super-ok, doar ca nu sunt placute aceste dureri, atata tot. Am si intepaturi in vezica sau in zona, asta mai ales de cand bebe s=a intors cu capul in jos, inainte nu aveam. Cateodata doare rau de tot, pana se reaseaza cu caputul, cred eu! Altadata e mai usor de suportat. Cateodata simt o intepatura asa puternica de imi vine sa tip, alteori am ore intregi in care parca fac pe mine non-stop, desi ma duc din 5 in 5 minute.

Deci sarcina iti poate da tot felul de dureri, dar nu se intareste uterul tot, si daca doar in partea de jos ai dureri, mai mult ca sigur ca e bebe (evident, ca tot doctorul te poate lamuri cel mai bine, nu trebuie sa te iei dupa noi, dar ce spui tu seamnana cu durerile mele din anumite zile).



sapt. 28 cu maricel in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol31 spune:

multumesc fetelor pentru raspunsuri.
[b]witchy witch[/b, sa stii ca ma regasesc in senzatiile descrise de tine. si la mine bebe este deja cu capul in jos de la 20 de saptamani si cam de pe atunci si simt niste apasari mai mari pe vezica, mers la baie din 5 in 5 minute si intarituri ale burticii chiar acolo jos si chiar intepaturi destul de puternice in zona de sub burta. si eu trag sa cred ca este bebe.
sangerari nu am avut niciodata de cand sunt insarcinata ( sa ma fereasca Dumnezeu de asa ceva), dar am zile cand pe langa secretia aceia obisnuita alb galbui, parca intrevad si dare mai rozalii, ca niste firisoare roz, maroniu dechis. m-am speriat o data la 15 saptamani din cauza asta si am dat fuguta la urgenta dar se pare ca nu era nimic, se pare ca este din cauza unei rani pe col sau intinderi de ligamente. cam asa ceva am inteles eu. de atunci tot le am dar nu mai prezinta acum asa mare motiv de spaima, pentru ca au trecut deja mai bine de 10 saptamani de la prima scurgere de acel fel si bebe e ok, colul la fel. ati avut si voi asa ceva????
contractii nedureroase am si eu dar astea cred ca nu au nici o legatura cu durerea pe care o simt sub burtica. eu inclin sa cred totusi ca este de natura digestiva, mai tot timpul sunt constipata, balonata. sper sa fie asa ceva si nimic altceva care sa fie legat da bebe!!! Doamne fereste!!! sau poate sa fie faptul ca ma apasa acolo jos.
va doresc o sarcina usoara tuturor gravidutelor
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol31 spune:

[b]ceamica[/b, am vazut ca ai scris de scrugeri rozalii. tocmai am trimis un mesaj in care am scris si eu de asa ceva. dupa cum spuneam, eu le am aceste scurgeri rozalii, asa ca niste firisoare de la 15 saptamani, dar am si secretia obisnuita. nici mie nu mi-a dat nimic sa iau,a spus ca totul e ok. eu l-am crezut. acum intru in 26 de saptamani si acea scurgere mai exista, aproape in fiecare zi, dar ce sa spun foarte foarte putin, poate ca daca nu m-as uita mai atenta nici nu as percepe-o
sunt oricum curioasa sa stiu ce ti-a spus,. de unde este aceasta scurgere? o explicatie trebuia sa-ti dea. merci
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasoare spune:

Am executat 2 bucati teste ambele prozitive si avem si ceva dureri de burtica dar mai putin intense ca la ciclu, practic din momentul in care trebuia sa vina "imparatul rosu" adica de vreo saptamana.
Sper sa nu fie nika rau. Alte simptome nu am de raportat

Bad Dobby!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceamica spune:

nicol ,

explicatia a fost ca am avut o contractie mai puternica si sa nu-mi fac griji !
oricum ieri am fost la 3d si ne-a studiat cu lux de amanunte si nu avem nimic!
dar s-o las un pic mai moale cu sex-ul :))) , o perioada.
si dr de la 3d mi-a zis sa stau linistita
asa ca deocamdata incerc sa stau linistita si sa urmaresc scurgerile cu f mare atentie !
in schimb nu mai pot sa stau pe scaun sau in picioare f mult timp ....simt nevoia sa ma intind
eu mi-am cumparat si no-spa cu toate ca nu mi-a dat dr , dar o sa incerc sa iau cat pot de rar
si sa auzim numai de bine
aaaaaa , ne-a confirmat ca e putzica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol31 spune:

ceamica, ma bucur ca totul este ok si sa va traiasca baietelul , ca am inteles ca are putzica!!!! sa ai o sarcina usoara si un baietel sanatos si cuminte!!! si eu m-am programat acum o luna la eco 4D si astazi la ora 18 trebuie sa ma duc. am niste emotii de nu va puteti imagina!!!!sper sa fie totul bine, copilasul meu sa fie sanatos si sa-mi spuna si mie ce este, ca la eco normal imi zicea gine ca este fetita, dar ca nu este sigur. sunt convinsa ca astazi voi afla ce ascunde bebelusul meu intre picioruse!! abia astept sa-l vad, sa stiu ca se dezvolta normal!
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceamica spune:

multu nikol , sa auzim numai de bine si de tine si bebeul tau sau bebita ta :))).

Mergi la inceput