Albinute si bondari de martie - aprilie 2007 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

quote:
Originally posted by sherbi

ROXANICI- si eu am linia negra destul de pronuntata. eu m-am ales si cu o pata in jurul buricului. am inteles ca dispare cel mai greu dintre toata semnele sarcinii. dar dispare...

Violeta, mami fericita de david alexandru (23 martie 2007)




hmm, si eu am avut pata in jurul buricului, parca s-ar fi spart calimara cu pigment acolo. Aia a disparut, dar linia e vizibila bine de tot...noroc ca nu merg la mare anu' asta ca s-ar fi uitat lumea ca la zebra la mine

...ce tare e faza cu Minnie vs bondar

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Salut,

revin si eu cat sta bebe cu suzeta in gura... bietul de el e treaz de la 6 dimineata, rupt de oboseala, si nu stiu ce sa ii fac sa adoarma

Linia neagra: o am si eu pana la stern, desi mai subtirica deasupra buricului, si foarte accentuata. Incepe sa dispara, treptat, dar de jos in sus - ceea ce ma enerveaza, ca bluzele mi se ridica uneori peste buric care pare negru de parca as avea cicatrice peste el

Inca ceva: e a doua noapte consecutiva in care juniorul eu nu mai face kk... s-a redus numarul de la 6-7 cate facea acum 2-3 saptamani la 3 pe care le face in timpul zilei. Culmea e ca fiecare e in aceeasi cantitate cat era fiecare din cele multe. Oare sa asimileze mai bine lapticul?

A inceput sa fie fascinat de jucarii, si mai ales de caruselul de deasupra patului, caruia ii rade cu toata gura... l-ar asculta si l-ar urmari cu privirea tot timpul (cat nu mananca, evident )

Mady: mamica tinerica Hai curaj ca o sa fie bine... se termina si colicii repejor

Problemele in cuplu: hm, aici as avea multe de spus. Pe noi bebe ne-a surprins imediat ce ne-am mutat impreuna (la jumatate de an dupa ce ne-am cunoscut), dar fara planificari de nunti si alte alea N-am putut sa renuntam la el, mai ales ca parea perfect sanatos, dar nici n-am prea apucat sa ne facem tabieturi pe care sa ni le dea peste cap prea mult. Ne-am obisnuit in timp cu ideea ca vine, si nici foarte entuziasmati n-am fost (mai mult au fost bunicile! ) Acuma il iubim enorm amandoi, ne mai sare tandara cand matzaie (nici nu sta cuminte, nici nu plange) ca face tare urat... dar nu ne imaginam in nici un fel viata fara el. Practic, am inceput aproape direct cu el. Totusi, mi-e dor de un film la cinematograf, dar nu avem cu cine sa-l lasam

Aaa, si sa ne dam mari: la 5 saptamani avem 4,6 kg, de la 3,1 cu cat am venit acasa

Diana de Alex (23.04.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina.todor spune:

Buna fetele!
Pupici la Albinutze si bondarei!
LA MULTI ANI ! pentru fetele din aceasta luna!

Ieri am fost sa o vedem pe strabunica ( bunica mea ) la tara, ea nu il vazuse inca deoarece nu poate merge pentru ca in iarna si-a rupt soldul, asa ca am mers noi la ea. Cat s-a bucurat saraca... Dar a fost extrem de cald si ne-a obosit rau drumul chiar daca a durat 40 min. Asa ca dupa ce am ajuns acasa am urlat vreo ora dupa ce am papat pe la 15.00 dupa care am adormit tun pana la 23.30 cand l-am trezit eu sa pape ca m-am panicat. Dupa aceea am urlat pana la 2.00 noaptea apoi am adormit pana dimineata la 6.30.


Viata de cuplu: am incercat ceva dupa 6 saptamani cand mi-a spus medicul ca avem liber... dar nu am putut eu de dureri, Tati ar fi putut ca mai nou i se pare ca sunt mai sexi asa mai plinuta ( cu fundu mare si cu burtica ) cred ca e cam disperat ca altfel nu imi explic. Am hotarat ca saptamana asta mai incercam o data sa vedem poate mi-au trecut durerile.

Linia neagra: eu o mai am foarte pronuntata am inteles de la o prietena care are o fetita de 3 anisori ca dupa ce a terminat cu alaptatul a inceput sa se estompeze si a trecut destul de greu.

Culcatul pe burta eu il mai culc pe Radu pe burta se pare ca ii place. Pediatra mi-a recomandat sa il mai pun pe burta ca sa isi formeze mai repede muschii gatului si sa isi tina capul mai bine si ca sa iasa cazele de la el din burtica. Acum nu stiu daca e ok ca am citit ca nu e foarte bine sa doarma pe burta nu am inteles de ce, dar daca lui ii place eu il mai pun mai ales ziua cand pot sa il supraveghez.

Copilu meu refuza suzeta categoric dar isi suge manutele de numa chiar s-a invinetit pe antebrat intr-o seara de cat s-a supt. Ca mama-sa nu so gandit desteapta ca daca suge asa cu pofta din brat se va inegri ce pot sa fac sa nu isi mai suga pumnul sau bratul?

Am votat-o in fiecare zi pe CHIPIE sper sa castige!!!

Al meu are ochii negrii : http://good-times.webshots.com/photo/2199970400101395038xShAdt?vhost=good-times

Pusilici

Doina & BB Radu (23 Martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iunita spune:

feteleeeee! m-ati omorat. de 2 zile citesc Acum mai am 2 pagini dar am ajuns la postul lui gabyd si raspund in browserul nr. 2

Am avut si noi botezul sambata. A iesit foarte fain. Bebe nu a plans absolut deloc. O sa pun si poze dar..astept sa le primesc de la prieteni pt ca zevzeaca demine am uitat acasa aparatul.
Prima persoana care a pupat-o dupa botez a fost....preotul. A luat-o de la mine din brate, a mers cu ea pe la toate icoane si in fata altarului a pupat-o. A fost foarte frumoasa slujba. Stiam ca de obicei numai nasul spune "ma lepad" si toata parte de la intrare. Pe noi ne-a pus pe toti 30 sa spunem. Un alt moment emotionant a fost la bagatul in cristelnita unde fi-mea..mai voia. Vinul la lipait pe tot si cauta cu gurita. Nu a dormit deloc, il sorbea din ochi pe preot. Si cel mai ... cel.. a fost cand i-a spus nashei sa imi lase fata jos pe covor. Si de acolo a trebuit sa o ridic eu. In rest. dupa ce am iesit din biserica, dupa sedinta foto..a dormit bustean printre mese, muzica, beri , de se cruceau invitatii...
Este la fel de cuminte ca si pana acum, acelasi program cu 5 mese pe zi si somn toata noaptea numai ca acum radem si ne jucam mai mult. si vorbiiiim...Gata, ca eu nu am limite cand e vorba sa vb de bebe.

Val promisesem ca revin cu detalii. Am facut botezul la rest. Fontatna. Am fost 32 de pers. Meniu: aperitiv cu vre-o 8-9 chestii , muschiulet de porc impletit cu cartofi prajiti si salata, inghetata sau salatat de fructe la cerere. Bautura - cine ce a vrut (apa, suc, vin, taruii, bere la greu...etc). Ne-a costat 26 de miloane. nu stiu daca a fost mult sau putin, eu am fost multumita.


viata in 2 e ...nu e. Eu abia azi ajung la control pentru a pana acum mi-a fost imposibil. Au trecut lohiile, a trecut si prima menstruatie.. pare a fi totul ok. Azi vedem si contraceptia, sa vb cu medicul.

TV deocamdata nu avem... sper ca maine sa reusim sa ne ucmparam. Noi ne-am luat in februarie casa si.. nu avem absolut nimic asa ca au fost muuulte altele de cumparat si de TV nu au mai fost resurse.

SAni mari si grei +caldura: eu cat am alaptat pentru ca nu pteam sta in sezut si pt ca trebuia sa tin si sanul am adoptat tehnica alaptarii pe o parte cu bebe pus langa mine si stateam "burta-n burta"

loradin . cu imbracatul si noi procedam la fel. cum e in maiou si chilotei si e fericitaaa...si da, si Iarina rade in cascade. eu ii zic "baselu" ca rade ceva de genul ha ha ha...
Cu iesitul din casa: pai Ana e mare deja. dece nu iti iei un marsupiu? ca decat sa te chinui cu caruciorul ala... eu azi am facut comanda la chiccco de marsupiu si de cos auto. caruciorul l-am primit , nu e chicco, dar n-are importanta, ca nu am de gand sa iau altul momentan. daca am marsupiu si cosulet..bananaim...IAr de alpatat in public..pai NOI suntem publicul si nu ai de ce sa te jenezi. plus ca iti poti lua un scutecel sau o batistuta si nu se vede nimic nimicut. ca doar nu o s iti dai jos tricoul...nu te ai stresa. tre sa iesi din casa ca o sa mai alaptezi ceva vreme...Sau poti sa rofgi una dintre fete sa te lase in masina cat ii dai sa pape liui bebe, ca am inteles ca mai sunt mamici soferite.



cria_bv pai ti-am cam raspuns singura ce are Vladut. A facut o luna, e un prag de crestre. Bebeii nu au ceas si nici calendar sa vada cand e puseul de crestere.. o sa ii treaca.

Listuta cu data nasterii ma treceti si pe mine? 30 iunie 1984 . Si eu are credeam ca eu sunt picea grupului.

elyanne mie mi se par chiar diferiti bebeii tai. Inca de la primele poze mi s-a parut ca nu sunt identici.

Auch.. am terminat de citit dar sunt vraiste. stiu sigur ca mai vroiam sa spun destule.. acu ma duc sa vad ce face pitica mea. de 30 d eminute se zgaieste la carusel...


Va pupam!

Edit: am scris ca o cizma. imi cer scuze... dar a fost in reprize


are mama o fetita frumusica foc...Iarina-Maria 01.04.2007
buburuza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickol_f spune:

Buna,
Nu am scris de f mult timp, dar vreau sa spun ca citesc de fiecare data cand am timp ceea ce ati scris si de f multe ori mi-a fost de ajutor. Am observat ca voi deja va cunoasteti f bine si va invidiez pt relatiile pe care le aveti aici pe forum, sper sa pot intra si eu mai des......Spun ca mi-a fost de ajutor sa citesc ceea ce ati scris pt ca si eu m-am confruntat cu multe probleme asemanatoare, soacra-mea de ex ma tot bate la cap ca "nu are copilul liniste" ca de ce nu doarme....lumea ma acuza ca am invatat-o eu in brate.....dar daca incepe copilul sa planga isteric ce sa-i faci, sa-l lasi in patut si sa pleci? Din ceea ce am citit si am vazut si la prietenele mele, fiecare copil are ritmul sau, sunt unii care dorm imediat ce sug, altii sunt mai vioi..dar spune-i asta lu soacra-mea...........

Alta problema, face kk des, alte discutii....pai de ce....ca nu e bine....si "de ce face asa moale?", pai doar din lapte cum naiba sa faca ...
ca m-au disperat si ea si cumnata-mea....bine ca nu le vad asa de des .....

Albinuta mea doarme cel mai bine in brate, ce pot sa-i fac eu daca asa ii place ei, de cele mai multe ori cum o pun jos se trezeste, asa ca o tin in brate oricat de tare m-ar durea mainile si spatele....

Mai avem crize de colici din cand in cand, pana acum nu i-am dat decat sab simplex pt ca nu vrea sa ceiut, ma straduiesc in fiecare zi sa-i dau suzeta si o scuipa mereu.

In ceea ce priveste kg le-am dat f repede jos, nu stiu daca din cauza oboselii...am mai ramas cu 3 in plus din 16.
Linia neagra si eu inca o am, mai accentuata si mai groasa de la buric in jos, la mine era oricum vizibila si inainte de la buric in jos, sper ca in timp sa se estompeze.

In ceea ce priveste viata de cuplu- certuri nu au fost inre noi, sotul meu o iubeste enorm de mult, dar eu stau tot timpul cu ea, el fiind la serv. vine seara, si ce e drept ne vedem destul de putin si sunt f putine momentle pe care ni le putem dedica noua, l-am intrebat o data daca e "gelos" ca nu mai are parte de atentia de dinainte si a spus ca "nu", acum ce era sa zica si el

Am si eu o mare rugaminte, am vazut "albumul animat" si albumele si de cand s-au facut am vrut sa apara si albinuta mea acolo numai ca nu stiu cum sa fac, asa ca rog o mamica rabdatoare sa-mi explice si mie cum sa fac, plisssssssssssss

Hai ca am scris o groaza....Pa

A si inca ceva data nasterii mele 01.09.1980, daca poate o mamica sa ma treaca in listuta

Offffff as mai avea atatea de spus, sper sa nu ma ocoliti ......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Abia mai fac fata sa citesc ce scrieti. Azi Maria face 3 luni si a stat cumintica la cantarit. Bilantul: 5.290kg, nascuta cu 3.350kg. nu-i chiar asa rau la cum manaca si cum vomita uneori. Eu mai am o intrebare: cele 750g care tb sa le ia in primele 3 luni sunt un minim ce tb atins sau sunt o medie. ca daca reprezinta un minim nu stam prea bine dar daca e o medie atunci nu-mi fac griji. Oricum Maria nu a crescut prea mult (are 58 cm de la 51) si nu pare slaba deloc.
Azi nu a mancat asa bine ( a se citi si mai prost ca de obicei) dar ne-am obisnuit cu mofturile ei. Acum doarme dupa o repriza de ras la tot ce vede.

Eu nu o pun deloc pe Maria pe burta. Gresesc? Nu ar tb sa invete si ea sa se rostogolesca? De misunat prin patut misuna tot timpul dar nu stiu dc s-ar rostogoli. Eu nu o pot pune sa doarma pe burta ca salteaua e ridicata unde sta ea cu capul si nu stiu dc nu ar vomita in cazul in care e cu burtica presata. Ce credeti?

FLORIN_A - legat de lapticul tau subliniez din nou ca tb sa fie bun si suficient dc a luat asa bine in greutate. Te intrebam cum tasneste ca sa-mi dau seama dc ii curge usor sau de asta sta asa mult la san.

IOANARADU- papucei: pe Maria o tin in picioarele goale in casa iar afara cu sosete, cu niste papucei mici de panza sau tot in picioarele goale.

Pe cap nu-i pun nimic dc iesim dupa ora 18 sau o sapcuta (am gasit una fff mica dar am dat 150.000 lei)cand tb sa iesim in timpul zilei sau dc transpira si intram intr-un magazin cu aer conditionat.

KITTY- mrci de incurajari.

Abia astept sa ne vedem. Dar tb sa stabilim din timp parcul si ora. Si sa vedem cum va fi vremea. Caieri ne pregatisem sa mergem in gradina botanica si pe drum a inceput furtuna aia. Sper ca pe 1 sa fie vreme buna.

LORADIN- poate accepti ajutorul fetelor si vii si tu totusi chiar si 1/2 de ora.


Asta e tot. Tb sa sun la facultate sa vad cand se sustin lucrarile de dizertatie desi nu stiu daca o termin la timp ca nu am mai facut nimic la ea.

Maria 28.02.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

A, viata in doi. E la extreme. Cand suntem super fericiti cu Mariuca noastra cand ne apuca nebunia ca nu mai facem fata (mai ales sotul) . Nu mai avem timp de nimic. Nici sa facem strictul necesar. Dar cand ne zambeste si chicoteste Maria ne trece toata supararea.

Legat de nebunii am reusit de cateva ori si a fost chiar bine. din pacate pe la ora 0.30 am cand adoarme Maria bine suntem franti asa ca nu prea ne mai sta gandul la asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annmary77 spune:

Buna fetelor!!
Am reusit intr-un final sa mai intru si eu pe dc. Data trecuta (acum cateva zile cand am intrat cat timp am scris eu un msj voi deja ati umplut doua pagini.Acum profit si eu ca doarme bb un pic si vin cu niste completari. Bb- DENIS MIHAI s-a nascut pe 31.05.2007 la ora 20.17. a avut 3.350 la nastere, am nascut fix cand se implineau 39 de saptamani,scor Apgar 9, 51 cm,normal cu peridurala.Cam atit despre nastere. Cam tarziu dar....asta e.BB e bine sanatos, cumintel doarme cat de cat bine, deja a inceput sa se trezeasca doar o data sau de doua ori pe noapte de vreo saptamina.inainte la doua ore tb sa -i dau sa manance. Iar cand aveam si pe celalat bb mai mare cu mine ma trezeam zombi.Acum cu caldurile astea e asa de agitat....Am vazut ca m-ati trecut in lista si va multumesc.Am atatea sa va spun ca nici nu stiu cu ce sa incep.as vrea sa pun ceva poze cu bb-ii pe net dar nu prea nimeresc. Poate ma ajutati si pe mine.Gata am scris prea mult, s-a trezit agitatul meu mic.De-abia astept sa se faca un pic racoare saq iesim la aer ca ne-am copt in casa.Am apelat la toate solutiile existente si nu pot scadea temp sub 26 gr in cam copilului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

am vazut pe BB Tudor, dragut tare si ce mult par are si el...

Elyanne, eu zic ca mananca super bine ai tai baieti, si sunt si tare cuminti daca dorm atat, sa nu fie de deochi! oricum aveai nevoie, ca altfel ti-ar fi fost tare greu , nu ca nu ti-ar fi acum;
noi stiti cat mancam? 60ml rar cand reusim 90 ml , astfel incat seara cand fac un calcul de abia daca mananca 400 , e f putin de aceea nici nu reuseste sa puna pe ea , luna asta cred ca nu ia in greutate nici 550 minimul!! sunt destul de suparata si totul de cand am facut vaccinul

i-am asamblat si noi leaganul si tare ii mai place!!!

Viata in doi , mai greu, cum zicea si Tzuna , dupa o zi lunga , seara cadem rupti , iar ca si protectie : deocamdata nimic ma gandeam la sterilet, dar nu stiu daca sa astept pana la primul ciclu sau nu; voi cum ati procedat?

Kmi & Timeea - 4 martie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Roxana ... din ce mi-a zis pediatrul si mama mea ... dorm mai bine pe burta, sunt mai linistiti... si le calmeaza si durerile de burtica.
Acu'... o fi asa sau ai mei or fi mai linistiti pur si simplu' ... dar dorm de rup ... si gemenii, si mandra.
Stiu ca si in Mama si copilul citeam ca ar fi cel mai bine sa-i culci asa si pt. ca se linistesc, si pt. ca riscul sa vomite si sa se innece in somn nu mai exista...

Despre cusatura... la mine a ramas o dunga f.f. subtire dupa prima nastere... dar n-am avut probleme cu ea. Sa vedem ce s-o intampla dupa a doua nastere... pare ok si acum.

Si eu mai am linia neagra... nu prea s-a vaut in timpul sarcinii, cat se vede acum Si buricul, in inerior e negru... zici ca cine stie de cand nu m-am spalat... tot din cauza asta. S-a strans pielea la loc ... ca avema buricul explodat in timpul sarcinii, spre final...

sherbi nu la masaj aveam de gand sa merg... Trebuie sa ma bage intr-o chestie... la muuulte grade celsius de-asta mi-e teama... ca trebe sa ma bag cu totul si poate nu e bine pt. laptele din sani... Nici cosmeticiana nu stia ce sa-mi zica. Parargilul nu ar avea contraindicatii... Trebuie sa ma mai interesez... poate intreb pediatrul
Las' ca ne facem noi frumoase la loc incet-incet...
In primul rand trebuie sa merg la aerobic...
Despre dozele alea in fiole de plastic zicea ... le-am turnat intr-o nara jumate' si s-au pus pe urlat... mama denaturata.
suuuper tare povestea cu bondarul... Asa's barbatii astia

Kitty sunt de acord cu tine... eu nu le dau nici cu creme, nici nu folosesc pompita (nici macar cea obisnuita), pt. colici le-am dat 1-2 sapt. maxim si pe urma am obs. ca nu era nici o dif. nici cu, nici fara... Si toate astea la sfatul pediatrului... Iar ajutor pt. kk ... n-a fost cazul la noi... dar nici nu aveam de gand sa folosesc decat daca "ne dadea voie" dr. La capitolul copii nu fac nimic de capul meu. Prefer sa pun mana pe telefon si sa stresez pediatrul, ca de-aia e dr. lor.
Acelasi "tratament" l-am aplicat si cu Elena si uite ca e bine mersi...

tzuna, daca te incalzeste cu ceva, mandra mea a luat 300 de grame de la 2 la 3 luni, fara sa aiba reflux... si uite ca s-a facut mare Eu zic sa stai linistita... In primele trei luni ar trebui sa ia intre 700 si 1000 g/luna... dar este o medie... unii copii i-au mai mult, altii mai putin.
Nu stiu daca pt. Maria e bine sau nu sa fie tinuta pe burtica... din cauza refluxului. Intreaba dr. cel mai bine.

kmi stai linistita... cat ia, atat ia... si gata. Eu ma declar multumita si cu 500g/luna

si ma duc sa dorm un pic... poate-poate reusesc


Mergi la inceput