Cereti sa nu li se faca baie bb-ilor dupa nastere!

Cereti sa nu li se faca baie bb-ilor dupa nastere! | Autor: Lauraa

Link direct la acest mesaj

In ROmania se obisnuieste ca imediat dupa nastere beblului sa i sa faca baie,sau sa fie spalat la chiuveta de "pasta" aia alba care il acopera (imi scapa numele )! Nu-nu! Aia e foarte benefica pentru piele, in loc sa fie spalata ar trebui sa fie masata pe pielea lui, e de departe cel mai bun lucru care se poate face in momentul ala. NU baie!

Laura cu
LARA (10.05.04)& LOUISA(20.04.07)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Nu nu se face asa in Romania. Am asistat la doua nasteri in direct naturale la sora mea si eu am nascut odata si pot sa iti spun ca nu se face asa. Pasta se numeste vernix si apare la copii prematuri si se lasa sa fie absorbita de pielea bebelusului. Dupa nastere copilul este doar aspirat.De exemplu la sora mea care a nascut baietelul la 34-35 saptamani era alb tot plin de vernix si nu i-a facut nimeni baie a fost lasat sa fie absorbit d epielea lui si apoi i s-a facut baie si i s-a explicat mamei si de ce ptr a nu se speria ca are copilul alb ca varul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Al meu n-a fost spalat dupa nastere, ci doar sters. A avut vernix din ala prin cutele pielii si dupa urechiuse timp de vreo 2 saptamini dupa.
Am nascut la Giulesti acum aproape 3 ani.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Nici al meu nu a fost spalat decat a doua zi, si oricum al meu nu prea avea cine stie ce "pasta" pe el.

Andries

Mergi la inceput