Drojdia de bere!

Drojdia de bere! | Autor: ionela roxana

Link direct la acest mesaj

In primul rand buna ziua la toata lumea!
Dragele mele bucatarese si de ce nu bucatari, as avea si eu o maaare rugaminte, daca se poate sa ma lamureasca si pe mine cineva. De pe acum va multumesc mult celor care imi acordati un pic de atentie si ma lamuriti si pe mine
Dupa cautari indelungate, in sfarsit am gasit si eu drojdie de bere proaspata, aici, la mine mai la tara, ceea ce este o maaare realizare pentru mine!!!
Atat de muuuult m-am bucurat si mi-am facut mii si mii de planuri sa le pregatesc cucuietelor mele mii si mii de aluaturi, DAR marea mea nedumerire este cum o pot pastra cat mai bine sa nu se strice, maaaarea mea avere??? Tin sa mentionez ca am cumparat un ditamai colcovanul de drojdie, acum o saptamana, si si-acum se afla in frigider. Cum se manifesta drojdia in stare de deteriorare??? O pot pastra la congelator???, ptr. ca ma gandeam ca acel maaare si nepretuit colcovan sa-l fragmentez si sa il congelez, dar cat timp pot congela drojdia(daca se poate!) ?
Va rog frumos lamuriti-ma si pe mine ca sa stiu daca am realizat o afacere cumparand drojdie proaspata, ptr. ca pana acum am folosit numai drojdie uscata!!!
Va multumesc frumos!!!

ionela-roxana
http://photos.yahoo.com/nlroxana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ionela, pot sa-ti spun doar ce tin minte din copilaria mea, ca mama mereu congela drojdie, in portii mai mici, cit sa foloseasca o singura data. Cit timp le pastra in congelator, asta nu mai tin minte, dar imi imaginez ca sta cel putin o luna, iar la temperaturi mai joase (-15-18 C) eu zic ca sta bine si citeva luni.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

Balbina iti multumesc mult de tot; eram mai mult ca sigura ca imi vei raspunde asa de rapid!!!; chiar acum am sa incep sa fragmentez colcovanul de pret

ionela-roxana
http://photos.yahoo.com/nlroxana

Mergi la inceput