Analize - RDW - f. marit - ce indica ?

Analize - RDW - f. marit - ce indica ? | Autor: florentza

Link direct la acest mesaj

Va rog frumos, cine cunoaste sa ma ajute sa interpretam aceste analize de sange.
Am solicitat un set de analize medicului deoarece acuz o stare de oboseala (f. mare) de mult timp (ani).
Cinci analize nu au iesit bune, si anume :

LY% rezult. 35,2 - [val. normale: 21-34 %]
NE % rezult.54,8 - [val. normale: 60-70 %]
RDW rezult. 43,4 - [val. normale: 11-16 %]
Calciu ionic rezult. 3,37 - [val.normale: 4,2-5,4 mg\dl]
Calciu total seric rezult. 7,94 - [val. normale:8,6 - 10,3 mg\dl]

D-na doctor a zis ca toata oboseala mea vine de la deficitul de calciu ; mi-a recomandat CAL-C-VITA tb. 1 tb.\zi, permanent.
Ce ma nelinisteste pe mine este acel RDW - care nu stiu ce inseamna si care este f mare - desi doctorita nu s-a legat de el, numai de calciu !!!
Stie cineva ce reprezinta ? O infectie ???
In rest, VSH-ul este bun - 8 din 6-11 mm\lh, fibrinogenul la fel.
Marti ma duc la medic pt. copil si o sa o intreb, totusi.
Astept parerile voastre.

________________________
" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

Florentza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenici spune:

Draga Florenta,
Si puiul meu a avut RDW marit...Se ia RDW si MCV si in functie de valorile acestora se interpreteaza rezultatele...La noi a fost vorba de o anemie..Lipsa de fier..Dar putea fi si lipsa de B12 sau acid folic..
RDW marit relationat cu un MCV marit indica o forma de talasemie...Poti da o cautare si vei putea sa te informezi mult mai bine...
Noi am luat Ferrum Hausmann si peste putin timp ii repet analizele..Puiul meu e si un pic rahitic..desi valorile calciului sunt ok..Noi cu fosforul stam mai prost...Nu foarte..dar oricum...
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenici spune:

scuze..revin..MCV scazut si RDW marit -talasemie intermediara...
Oricum cauta pe net..si vei gasi date suficiente..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

din cate am inteles analizele sunt ale mamicii nu ale copilului deci locul subiectului este la "Clinica".

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Da,Roxana - imi cer scuze.


MCV - este 87,5 - [val.normale 77-100 fl]

Legatura MCV - RDW cu talasemia nu am stiut-o, insa cred ca ai dreptate si sa-ti spun de ce.
Sora mea (dupa mama) are talasemie minora ... a descoperit-o anul trecut. Nu m-am gandit niciodata ca as putea sa am si eu ...pana la mesajul tau, Carmenici.
Chiar o sa o intreb pe doctorita daca este posibil sa am si eu ...si daca a mostenit-o copilul (de 2 ani)... care, intr-adevar, este mai palid.


" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

RDW -ul ala nu are de ce sa te ingrijoreze! Stai linistita, nu crezi ca daca era ceva doctorita s-ar fi sesizat?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Imi spuneti va rog si mie ce e talasemia? Cum se manifesta? Multumesc!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Talasemia - lipsa mare de fier ... sora mea a depistat recent talasemia minora, ea de mica a avut anemie feripriva si cu toate tratamentele , revenea (anemia) .
La analizele din ultimul trimestru de sarcina s-a depistat talasemia ...
A mostenit-o si copilasul ei (talasemia minora), si daca face bb-2 acesta ar face talasemie majora ...din aceasta cauza ramane la un bb.Este recomandabil sa dai nastere unui singur copil, in acest caz (asa a spus medicul).


" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antigen spune:

Talasemia nu e in niciun caz lipsa mare de fier. Este un defect genetic al hemoglobinei. In formele mai grave se trateaza cu transfuzii de sange, ceea ce duce chiar la cresterea fierului in sange ca efect advers (si asta poate produce probleme mari).

florentza, poate medicul acela nu s-a exprimat bine, dar bb-2 nu are de ce sa faca talasemie majora, decat daca si tatal are talasemie (si nici atunci riscul nu este de 100%).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

quote:
Originally posted by Antigen

Talasemia nu e in niciun caz lipsa mare de fier. Este un defect genetic al hemoglobinei. In formele mai grave se trateaza cu transfuzii de sange, ceea ce duce chiar la cresterea fierului in sange ca efect advers (si asta poate produce probleme mari).

florentza, poate medicul acela nu s-a exprimat bine, dar bb-2 nu are de ce sa faca talasemie majora, decat daca si tatal are talasemie (si nici atunci riscul nu este de 100%).




Asa este. Noi avem 3 copii. Acum o luna de zile l-am convins pe sotul meu sa-si faca si el analizele. Avea o multime care nu erau in limite (monocite, hematii....). Le-a repetat. La fel. Diagnostic pus de medicii de aici: anemie din cauza stresului!!! Diagnostic pus de medic hematolog de la Fundeni: talasemie minora!Aceasta se mosteneste genetic. Asa te nasti, organismul produce globule rosii "defecte".
Asa ca, uite, exemple de medici care-si "cunosc meseria"!!! Nu-i adevarat ca daca ai talasemie minora trebuie sa te limitezi la un copil. Asa cum a spus Antigen, daca ambii parinti au talasemie minora copilul se poate naste cu talasemie majora( asta-i foarte periculoasa). Norocul meu ca eu nu am asa ceva, altfel copiii nostri....
Sanatate multa!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Fetelor, va multumesc.

DA, exista medici printre medici ...ea nu a fost decat la un singur medic, desi eu as fi vrut s-o vada macar doi...
Asa i s-a spus ...
Am sa-i zic sa intrebe mai multi medici ...


" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

Florentza

Mergi la inceput