Ce vor de fapt mamicile singure

Ce vor de fapt mamicile singure | Autor: liv_mircea

Link direct la acest mesaj

.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Ei bine, draga Mircea, intr-adevar, cum bine ai intuit, probabil ca ii este teama sa intre intr-o noua relatie serioasa. Nu uita ca a iesit dintr-o relatie care s-a vrut serioasa, probabil destul de zburlita emotional, ca sa ma exprim plastic.
Ce pot eu sa-ti spun: da-i timp, sunt totusi doar 2 luni de cand ai cunoscut-o. Are nevoie sa se convinga ca esti acolo pentru ea si pentru copilul ei. Are nevoie sa se convinga ca nu face din nou o greseala, ca doar stii: cine s-a fript cu ciorba sufla si-n iaurt. Este doar precauta, atata tot, asta in cazul in care iti impartaseste niste sentimente.
Ia lucrurile step - by - step.
Iubirea si rabdarea fac minuni.
Mult succes iti doresc!


Elle_seb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liv_mircea spune:

.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mircea, sa incerc sa raspund si eu.
Nu stiu daca despartirea voastra are vreo legatura cu faptul ca e mamica singura - poate doar in acest caz femeile nu mai sunt "disperate" sa-si gaseasca pe cineva alaturi, intrucat viata le este deja plina -deci nu vor accepta compromisuri pe care de altfel, cand sunt singure, le-ar putea accepta.
Insa ar trebui sa te gandesti ca au fost doar 2 luni. Eu de exemplu vad asa: exista o perioada, la inceput, in care fiecare incearca sa-l cunoasca mai bine pe celalalt. Cu calitatile si cu defectele sale.
Din prima zi nu poti (decat in cazuri de exceptie) sa spui: asta este omul langa care vreau sa traiesc toata viata.
De aceea sansa ca o relatie sa se rupa in primele luni este foarte mare.
Mai da-i un timp de gandire. Dar daca hotararea ei este definitiva, incearca sa o intelegi. Pur si simplu se putea intampla si invers.
Iar argumentele poate pentru tine nu au logica...si pentru ea au. Sau chiar daca sunt absurde, probabil imbraca cumva refuzul bazat pe alte motive. Ce importanta mai are?
Eu iti urez sa-ti gasesti jumatatea!

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

eu zic ca nu toate mamicile singure vor aceeasi lucru.
Probabil decizia ei n-are legatura cu faptul ca e mama singura. Poate nu vreao relatie de nici un fel, poate nu te vrea pe tine... poate e pur si simplu nu are curaj sa se implice intr-o relatie... de ce nu o intrebi pe ea?


Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Totul despre alaptat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

o fi gasit unul mai bun. Asa fac toate mamicile singure. Asta "vor de fapt mamicile singure".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Scuze, dar nu toate mamicile singure isi gasesc unul mai bun.
Sunt situatii in care nu mai gasesti nimic, sau nu cauti nimic.
Sunt situatii cand serviciul si copilul, sau copiii, iti ocupa tot timpul si nici nu mai ai timp si putere sa te gandesti ce-ti mai doresti.
Asa cum zice si Gabi, nu toate mamele singure vor acelasi lucru.
Mircea, nu abandona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Si eu zic ca nu se poate generaliza. Cred ca singurul lucru care diferentiaza mamicile singure de restul femeilor este o mai mare prudenta atunci cand e vorba de o relatie, pentru ca mai e si copilul la mijloc, pe care nu poti risca sa-l bulversezi.

Am si eu un prieten care, la fel ca tine, nu pricepe de ce nu pot continua relatia cu el. Este un tip super ok, ne intelegem bine, tin la el, e topit si dupa fiica-mea. Insa pur si simplu nu suntem pe aceeasi lungime de unda in anumite chestiuni importante. Asa ca decizia de a ma desparti de el nu are nicio legatura cu faptul ca sunt mama singura, ba dimpotriva, ca mama singura poate chiar as fi mai tentata sa accept aceasta relatie pentru ca, pana la urma, nu am nimic concret sa-i reprosez. Poate cam tot asa ceva a fost si in cazul prietenei tale, a fost o decizie care tine de potrivirea dintre voi, nu de faptul ca e mama singura.

Ameera si Sara
"Only when the last tree has died and the last river been poisoned and the last fish been caught will we realise we cannot eat money." (Cree Indian Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liv_mircea spune:

.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

Mircea de unde ti-ai dat seama ca este vb de interese financiare?

Este un fel de payback online gratuit sau cum? Conteaza asta vis-a-vis de relatia pe care ti-o doresti cu ea?

Vrei sa ii fii iubit sa vrei sa o stii aproape si bine atat pe ea cat si pe copil?



Freia si " target="_blank">Alexa

Terapia pentru Ema pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mircea, bine macar ca te-ai lamurit cum sta situatia.

...probabil ca a incercat sa evalueze variantele, iar una a fost mai puternica.

Cum a judecat si pe ce criterii a ales...este strict treaba ei, nu exista criterii universal valabile, si poatefi un semnal pentru tine ca nu v-ati fi potrivit de fapt.


Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput