Albinute si bondari de martie-aprilie 2007 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Fetelor am fi eu o problema.Copkilu asta mananca cel mult 5 minute, in ml habar n-am ca e la san si nu am pompa).De obicei manca 10-15 cel mai putin.acum dupa maxim 5 minute se opreste si daca-l fortez eu sa mai manance da afara.Da mananca mai des, la 1:30 imi cere.Acum dupa baie a adormit si nu a mai mancat nimic.si mi se pare ca a fost mai bleg in seara asta. In plus saliveaza mult, ragaie si la o ora dupa ce-a mancat, cite putin si atunci incepe sa planga.Isi baga pumnul in guritza si suge de numa numa'.Si daca-i dau tzatza nu vrea.Azi nu am mancat ceva special, la fel ca si pana acum.
Ce-o fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

pai cele de stat sunt luate de catre medici cu lazi frigorifice si tinute la temperatura optima de pastrare. oi vedea maine. poate mai sunt si alte mamici prezente sa ma ajute.

amma- si david face exact la fel. papa maaaaaaaaaaaaxim 5 min. ziua ma terorizeaza. suge 3 sec si se opreste. cred ca mai mult ii este sete. si foarte des. si de asemenea isi suge pumnul degeaba, ca nu ii este foame. cine stie ce-o fi in mintea lor. eu il las in ale lui.

Violeta, mami fericita de david alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Buna!!

Sa mai zicem si noi ce facem...
Vreo 2 zile am dat afara cam multisor, azi vad ca nu a dat deloc. PE gat are bubite, medicul mi-a zis ca pana nu i se lungeste nitel gatul, o sa tot faca. Ne-a dat o crema sa o mai ungem.
De mancat mancam la 3 ore ziua si noaptea cam la 4 ore. Are perioade de nesomn ziua, cand stam de vorba si rade si gangureste la mine.

Sambata am avut botezul. A fost cea mai cuminte fetita. Nu a plans deloc. A vociferat putin cand a imbracat-o nasa(a cam smucit-o). POze sunt la semnatura in albumul BOTEZ.

Eu pompez la loc comanda. Am incercat sa reduc din lapte, dar nu ma lasa sufletul sa o trec pe lapte praf, si am hotarat sa cumparam o pompa(ce-i drept cam scumpa- $300)dupa ce o dam pe asta inapoi la spital. O sa pompez la 5-6 ore, iar diferenta o sa-i dau formula. Din 3 in 3 ore e prea obositor si pt mine.

Paxela, foarte frumos clipul. Eu iti dau voie sa iei poze din albumele mele, daca vrei sa mai pui.

VA pupam si va dorim sa fiti sanatosi/ase.




Mamica fericita de Amalia Elena
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/albums/
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/album/576460762390437639#page1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Amma si al meu baiat are momente cand isi intrerupe suptul si incepe sa suga pumnul de parca ar fi mai bun. Daca incerc sa ii bag tata in gura incepe sa urle isteric. Uneori am observat ca de fapt nu mai are ce sa traga si de aia se enerveaza, dar nu intotdeauna se intampla asa. De obicei incerc sa-l calmez si apoi isi reia suptul daca nu se intampla asa trebuie sa-i dau biberonul ca altfel nu mai am pace cu el.

Mari-lu si eu ii cant aceasi melodie dimineata.desi nu intotdeauna e buna dimineata cum a fost si azi s-a trezit la 3:30 si nu a mai adormit pana la 7:30.

La multi ani Camitu si Sori
Si noi am avut plin de bubite pe gatut, nici acum nu i-au trecut complet si e asa de greu sa ii cureti pliurile de acolo.
Fetele care se pregatesc de botez bafta maxima si petrecere placuta.


Cria de Vlad 28 Aprilie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna dimineata
mai revenim si noi cu vesti.
ieri i-am facut vaccinul lui matei. ne-am tot gandit si razgandit si pana la urma l-am facut pe cel de la stat. reactii dupa vaccin: i-am facut vaccinul pe la 15 si am ajuns acasa pe la 17. i-am dat sa pape si a dormit pana pe la 18. atunci a inceput nebunia. s-a trezit urland si nu se oprea indeferent ce i-as fi facut. a plans asa pana pe la 21. pe la 21.30 a papat iar si apoi a adormit in carucior, leganat. l-am mutat in patutul lui pe la 00.00, cu multa grija, cu tot cu salteluta din cosulet, parca duceam o bomba si nu trebuia sa o deranjam. s-a mai trezit pe la 2 sa pape, apoi la 6 ... papa, caca ... si de la 7 a dormit cu mine in pat pana pe la 9.30. facand bilantul eu zic ca am trecut cu bine.
acum ne pregatim sa plecam in oras ca eu am de alergat pentru dosarul de concediu ingrijire copil. am obsevat ca lui matei chiar ii place in masina. ieri am fost plecati de la 11 la 17, timp in care a mancat in masina o singura data si in rest nu i-am auzit gurita. studia geamurile ... jucariile de la cosulet ... sper sa-l tina DD asa.
inca ceva ... dr de familie mi-a zis ieri ca ar avea un inceput de hernie ombilicala si ca sa-i pun leucoplat pe buricut. mai are cineva o astfel de pb?
va pup!



mami de Matei Stefan 12.03.2007

poze botez-20 mai 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loradin spune:

Neata'
AmmaNu te ingrijora Si fata mea face fix la fel.Suge 5 minute dupa care, daca incerc sa o mai pun la san, ma stie tot blocul.Am constatat ca la un interval destul de scurt face kk.Atunci imi dau seama ca asta era motivul.Cand avea colici stiam.Se inrosea strangea piciorusele,si plangea tare de tot.Acum ,exact cum spui si tu.Se da pe spate,refuza sanul si isi baga pumnisorul pe care il suge de se aude din camera cealalta.Eu cred ca asta este motivul.Cel putin la fata mea.Asa face de doua zile.
In rest suntem bine.Cam maraita uneori.Mai fetelor cand sunt asa maraiti ce faceti?Eu am epuizat toate metodele de ai intra in voie.Aveti voi o alta metoda prin care reusiti sa-i inveseliti?Am luat tot arsenalul de jucarii.Ma maimutaresc de am senzatia ca sunt chiar penibila.Dansez,cant ce sa mai....o adevarata artista.Numai ca spectatorul meu nu prea este multumit.Daca mai aveti vre-o idee spuneti si mie.
Paxela- mi-a placut foarte mult filmuletul si vreau sa-ti multumesc pentru efort.Desi nu am avut timp sa mai intru mi-am regasit si eu micuta in clip.Multumesc!
Inchei acum deoarece ma simt foarte slabita.Ma dor oasele,spatele,genunchii.Parca nici copilul nu mai am putere sa-l tin in brate.Cred ca am ramas fara calciu.Trebuie neaparat sa-mi fac niste analize.
Va pup si va doresc multa sanatate la bebei

loradin
poze cu albinuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Sherbi iti faci prea multe probleme. Mergi la vaccin si stai linistita. Bafta multa. (si noi tot azi mergem, am zis io ca sunt coincidente la copiii nostri....)

Amma, poate asa ii trebuie flacaului acu mancare, putin si des. Stiu ca e obositor, da poate isi revine.

Buna dimineata ii zic si eu lu raresu, da daca tot a iesit si o melodie, ii cant

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Loradin asa fac si ca sa-l linistesc. Mai nou fac exercitii cu el in brate, dansez si ii cand populara se pare ca ii place. Din cauza colicilor l-am cam alintat da nici nu pot sa-l las sa urle prea mult ca se invineteste tot si ma sperie.
Roxi ,Sherbi bafta la vaccin azi.
Cria de Vlad 28 Aprilie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

La noi pt. linistire functioneaza plimbatul prin casa, daca se poate efectuat de tati, timp in care studiaza cu mare atentie peretii, lustrele, e fascinata de lumini si umbre. Isi suceste gatul in cele mai nefiresti pozitii ca sa poata urmari o umbra. E haioasa tare!

Vaccinul va fi cel de la stat, sper sa trecem cu bine peste si sa nu avem probleme.

Ziua si a mea mananca foarte des, la 1,5 ore, chiar la 1 ora. Dar nici nu ma mai uit la ceas, cand vrea atunci o servesc , mai ales ca noaptea se trezeste o singura data sau deloc, asa ca trebuie sa adune cantitatea de lapte necesara.

Mihaela cu Stefania (19.03.2007)
http://community.webshots.com/album/559128547LDyJQz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iunita spune:

Fetelor am si eu o "problema" (la cap probabil ca os a imi spuneti) COPILUL MEU DOARME (prea)MULT? PRogram: la 6.00 mananca, stam cam 30-40 de minute la ragait si plimbat prin casa. O pun in patut ne mai discvutam putin si de obicei o vad ca se stramba si ca vine laptele innapoi(se pare ca are un soi de reflux) o iau iar pe sus vre-o 10 minute dupa care somn vre-o 2-3 ore. la 10 baga iar masa (120~150ml) iar 1 ora maxim 1 ora jumate treaza iar somn 2-3 ore , la 2 iar, la 6 iar(parca are timer) dupa aia la 9.30 baita la 22.00 masa de seara la care mai mult motaie la sfarsit si dupa aia somn de voie pana dimineata la 6. Adica din 24 de ore sta maxim 7 ore treaza restul de 17 le cam doarme. E normal asa? ca mi-e si rusine sa sun doctorita sa ii spun ce? Ca am un copil cuminte probabil..... Hai va rog spuneti-mi ca si ai vostrii bebei dorm asa. SAu macar ca bebele unei verisoare de-a prietenei matusii lu' vecinu tot asa facea si era bine merci. In seara asta o si cantaresc ...sper sa fie bine acolo.

Ma duc sa ... habar n-am ce sa fac mai intai ca nu sunt obisnuita sa am atat timp liber

aaa. saru'mana roxanici pt parola. Am pus si eu poze in albumul comun.


are mama o fetita frumusica foc...
buburuza mea

Mergi la inceput