sa-i cer sa nu?

sa-i cer sa nu? | Autor: Alinache

Link direct la acest mesaj

sunt o mamica singura. puiul meu are 7 luni si liniuta in certificatul de nastere. cu "tatal" sunt in relatii amicale destul de bune, in sensul ca vine si se joaca cu puiul, il spala, il hraneste, il adoarme. mai am legal 5 luni pana cand am voie sa-i cer sa recunoasca copilul, dar mi-e teama sa nu stric relatia pe care o avem.
de asta va cer sfatul : sa-i cer sa recunoasca copilul sau nu? eu imi doresc in loc de liniunta in certificat, numele lui. legat de pensia alimentara, la fel, sa o solicit sa nu?
alina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

draga mea cum adica nu l a recunoscut?????pai scuza ma dar caum cel mai important este copilul tau ...ce o sa faca ce o sa zica cand s o face mare ca nu stie cum il cheama pe tatal lui...eu zic ca TB sa aibe nume in dreptul,tatalui

stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Bineinteles, cere-i sa-l recunoasca, e dreptul copilului tau! Pentru el e confortabil probabil asa. Vine cand are chef, face ce are chef, insa responsabilitatea nu si-o asuma. Fain. Sa tot faci copii asa.
Nu renunta, poarta o discutie cu el si cere-i asta. Nu vrea, determina-l. Dar nu lasa lucrurile asa.

Elle_seb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Indiferent ca se poarta frumos cu voi, sau nu, copilul trebuie sa-i poarte numele. E greu pt un copil sa aiba parintii divortati, dar sa aiba liniuta ... nici nu vreau sa ma gandesc.
A, si bineinteles pensie alimentara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Asa ar fi normal, sa isi recunoasca copilul. Dar de ce ar exista dubii ca nu ar fi copilul lui? E o nebuloasa ceea ce spui tu...
Adica el nu e sigur ca e copilul lui sau e cam ... iresponsabil?!
Tu fiind sigura ca el e tatal copilului ar trebui sa faci demersuri ca sa nu periclitezi situatia copilului mai tarziu...Si normal e sa te lupti pentru drepturile lui, inclusiv cele legate de pensia alimentara!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Da, categoric da. Trebuie sa o faci pt copilul tau ! Lumea in care traim este rautacioasa, iti poti imagina "duoamnele" educatoare, invatatoare si peste tot unde ai pleca cu copilul cum s-ar uita la voi ?! Din pacate rautatea oamenilor este imensa ...
Esta sfatul pe care l-am dat prietenei mele. Au facut acte la notar ca nimeni nu are pretentii de la celalalt, copilul are mama si tata si gata.



Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Sincer, ma mir ca n-ati avut aceasta conversatie pina acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Este dreptul copilului! Nu e latitudinea ta ca mama sa ceri sau nu. (legal este, moral nu )
Discuta cu el si daca nu vrea da-l in judecata.

Eu una imi imaginez ca n-o sa vrea,un barbat normal si de bun simt nu asteapta interventii, isi asuma responsabilitatea.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Sigur trebuie sa faci asta. Banuiesc ca nu ai facut-o ca te asteptai ca o sa se ofere, nu? Ei bine trebuie sa o faci acum cat mai este timp. E dreptul lui. Si al tau, sa ia tata la copil, un nume, o persoana.

Bafta!

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Daca el se implica in viata copilului (si din ce spui tu rezulta ca are o legatura destul de apropiata cu copilul) mi se pare normal, chiar necesar, sa apara si in acte. Din moment ce este intr-o oarecare masura alaturi de voi si sunteti in relatii bune, recunoasterea oficiala a copilului este o obligatie pe care trebuie sa si-o asume, de bunavoie sau silit de instanta. Nu inteleg insa de ce, in aceste conditii, nu s-a oferit singur.

Fetita mea are liniuta in certificat si, desi in cazul nostru este mai bine asa (si sunt ferm convinsa de asta) uneori tot am regrete ca nu apare numele lui. Asa ca nu mai astepta, s-ar putea sa-ti para rau cand va fi prea tarziu.


Ameera si Sara
"Only when the last tree has died and the last river been poisoned and the last fish been caught will we realise we cannot eat money." (Cree Indian Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinache spune:

merci de raspunsuri,
cand am nascut, nu a venit in vizita la spital, probabil de frica sa nu trebuiasca sa recunoasca copilul. atunci cand am fost sa depun actele pt. a obtine certificatul de nastere de la primarie, a fost ceva gresit si m-au pus pe drumuri... nu-mi era usor, la 5 zile dupa cezariana sa ma plimb, si l-am sunat si l-am rugat pe el sa mearga, spunandu-i ca poate rezolva si recunoasterea copilului cu ocazia asta. nu i-a placut cum i-am spus. si n-am mai vorbit vreo 3 luni. acum se poarta frumos, adica si-a intrat in rolul de tata, dar nu stiu daca e o solutie sa deschid subiectul. stiu ca timpul meu e limitat, de asta v-am cerut parerea!
ameera, merci in mod special, chiar doream sa aud parerea ta, si a lui yagmur, daca mai intra pe aici...
alina

Mergi la inceput