nasi catolici se poate?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Paula33 spune:

Nu e voie.Canoanele bisericesti interzic asta,dar cum multi preoti incalca aceste canoane...(dau sfanta impartasanie fara post sau si mai rau fara marturisit,fac slujba prescurtata)... deci...se poate.Acum depinde ce preot gasiti,dar voi pacat tot o sa aveti deoarece acum stii ca nu e voie...daca nu va intereseaza aspectul asta ... bafta la preot


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

quote:
Originally posted by Paula33

Nu e voie.Canoanele bisericesti interzic asta,dar cum multi preoti incalca aceste canoane...(dau sfanta impartasanie fara post sau si mai rau fara marturisit,fac slujba prescurtata)... deci...se poate.Acum depinde ce preot gasiti,dar voi pacat tot o sa aveti deoarece acum stii ca nu e voie...daca nu va intereseaza aspectul asta ... bafta la preot


Cred si sper!

Ce slujba prescurtata??????????A durat slujba aproape o ora, iar daca nasii ar fi fost ortodocsi tot atit ar fi durat slujba...Blabla Bla bla.daca mirele sau mireasa nu sunt de aceeasi religie cum va fi slujba?

Bucuria vine din lucruri marunte...
Liana&Luana(17.09.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Si noi am avut nasi catolici si nu fost nicio problema.

------------------------
www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4019345" target="_blank">Fuerteventura;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Eu stiu ca nasii trebuie sa fie cununati ortodox.
Acum depinde si de preot probabil.
In mod normal sotul care nu e ortodox trebuie botezat daca se aplica strict canoanele. Acum cateva zeci de ani nici nu se concepea sa cunune un ortodox cu o persoana de alta religie, acum daca unul dintre cei doi e catolic majoritatea preotilor nu mai au pretentii suplimentare.
Eu vorbesc aici de casatoriile in biserica ortodoxa, nu stiu ce canoane au ceilalti.

Mergi la inceput