Lectie de viata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

In primul rand va multumesc foarte mult pentru sfaturi si pentru ca ati impartasit cu mine povestile voastre similare. M-au ajutat mult.


Da, vreau sa-mi salvez prietenia. Tin la ea si poate de aceea ma si doare atat de tare. Ma gandesc ca daca eu as fi fost in locul ei nu as fi lasat sa se ajunga aici. Am vorbit cu ea si mi-a spus ca ar mai avea doua variante de obtinere a banilor. Nu am prea mare incredere in sansele de reusita ale celor doua variante si de aceea am vorbit cu sotul meu. Din fericire am sustinerea lui (desi nu a agreat-o prea mult pe prietena mea niciodata si ar fi avut acum ocazia sa-mi reproseze, dar nu a facut-o).

Probabil ca voi plati eu restul de credit (din resurse proprii) si voi incerca sa obtin inapoi banii de la ea, treptat.

Am incercat sa ma pun in locul ei si este foarte adevarat ca nu este nici aceea o pozitie prea placuta. Are parinti dar nu se poate baza pe ei si....cam atat. Nu este casatorita, nu are catel, nu purcel. Eu ii mai sunt alaturi si cam atat. Si o voi sustine, trebuie sa fac asta.

Mi-a mai trecut supararea si m-am mai obisnuit cu ideea. Asta e...am semnat, am girat....platesc!

Alina 9+ si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Alessia, ca de obicei, jos palaria ..eu cred ca prietena ta a intrat in bucluc si nu mai poate iesii de acolo..este adevarat ca n-a procedat corect si ar fi trebuit sa te anunte, insa oamenii speriati fac multe lucruri care ne par nebunesti..deci, ma bucur ca ai luat aceatsa decizie si sper sa va salvati prietenia..pe de alta parte, ai grija sa-ti fie cu adevarat prietena...pupici la burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Bravo tie alina!
Sper sa aprecieze si prietena ta ce faci pentru ea!
A fi prieten , a ramane prieten cu cineva care ti-a facut asa o chestie, dovedeste loialitate din partea ta.

Totusi, un mic sfat, e bine sa stabilesti clar cu ea pentru viitor ca nu ii poti plati mereu datoriile.
Cei care se imprumuta la banca isi asuma un risc, de aceea e bine sa se gandeasca bine inainte.

PS. Sotul tau e cumva frate cu al meu???
Ca asa procedeaza si el, chiar daca nu-i plac vechii mei prieteni, nu-mi zice niciodata nimic rau despre ei.

Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris77 spune:

cand omul are nevoie de ajutor e tot o miere, dar cand ajunge in situatii limita cel putin nu are bunul simt sa stea de vorba deschis si sa iti spuna ca trece prin momente dificile din punct de vedere financiar, macar sa sti cu ce situatie urmeaza sa te confrunti!!!
din punct de vedere juridic e...tare dura situatia ...daca detii ceva bunuri pe numele tau banca se va intoarce impotriva ta prin intermediul unui executor judecatoresc. singura alinare pe care o poti avea, este ca de regula prin proces poti tergiversa, in sensul ca poti trage de timp, si poate in acest fel prietena ta intre timp se va regla financiar si va putea sa isi achite singura diferenta de bani. astfel...esti buna de plata ...din pacate.
ulterior eu stiu ca si tu te poti intoarce impotriva prietenei tale prin actiune in instanta.
nu te judec, cu siguranta si eu mi/as fi ajutat cea mai buna prietena.
mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

situatia e nasoala, o sa platesti ca popicu , eu am avut o colega de servici care se "ocupa" cu asa ceva si a escrocat cred ca vreo 3 colegi de servici.
incearca sa faci o intelegere scrisa si in fata unui notar cu ea, inainte de a incepe sa-i platesti tu ratele.
poate mai ai o sansa sa recuperezi banii in felul acesta!
succes
Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

suma restanta e mare? de ce nu isi vinde ce are sa poata plati? mai intai trebuie sa plateasca ea chiar de ramane cu camasa de pe ea si apoi sa fie bun de plata girantul.
era sa ma bag si eu in asa ceva, noroc ca mi-a deschis ochii sotul, ca altfel.....

a venit primavara...

serbare-Gradina de legume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

quote:
Originally posted by Emma_

Alina,

Imi pare rau ptr. situatzia in care esti.Dar daca ea nu plateste creditul,tu esti ceea care este responsabila,prin semnatura.
Acum eu nu stiu cum este in Romania si in ce mod isi colecteaza banca inapoi banii,dar aici daca nu ai bunuri atunci iti trmit dosarul tau la centre de recuperare ale banilor si esti in baza de date ca si un rau platitor,rau creditor si nimeni nu-ti mai da nici un ban pina nu termini de platit datoria.




De fapt, nu pana iti platesti datoria, ci agentiile de colectie te au in sistem inca 3 pana la 7 ani DUPA!!!, depinzand de Provincie; si pana cand iti arata clear, nu iei nici imprumut, nici card de credit de nici unde.


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

E f nasol.
In primul rand nu stiu daca ai mai poti numi prietena.Si mai iti este si mila de ea.
Ea nu are familie, mama, tata, sora, frate care s-o ajute pt moment? Pana se mai pune pe picioare?
Mie personal mi se pare ca procedeaza urat.

Anca mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Buburuzul Mic
Povestea Nasterii

Cu totii traim sub acelasi cer , dar nu avem toti acelasi orizont.

Mergi la inceput