Singure cu copiii in excursii, concediu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

si noi, si noi. Pana acum doar in parcuri, la terasa... prin prejur, vara asta o sa merg doar eu cu ea (si burtica) la mare. Mie sincer imi place sa vad mamici care 'se aventureaza', cum zice si ocebine, cred ca relatia devine foarte stransa asa.



anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Cred ca e doar parerea ta ca "se uita lumea ciudat". Si noi plecam deseori singuri, anul acesta va fi al-3-lea concediu pe care-l facem fara tati care e plecat din tara.
Am incercat sa compensez lipsa incercand sa-i ofer puiului meu clipe magice (inclusiv urcandu-ma cu el in parasailing desi mi-a tremurat inima). E adevarat ca pentru concediu plecam cu prieteni care au copii de aceeasi varsta dar in wek.-uri ne simtim minunat doar noi 2.
E supperrrr lasa inhibitiile la o parte si.... drum bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Ce lume sa se uite? Cand am fost de vreo 6 ani parintii mei au fost separati pentru o perioada si imi aduc aminte cu multa placere cum mergeam cu mama la munte si stateam in cabanuta, aproape in fiecare weekend. Asta acum 20 de ani! Acum nici nu se pune problema sa se uite careva, parintii singuri nu mai sunt o raritate deloc!

Laura cu
LARA (10.05.04)& LOUISA(20.04.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Noi mergem mereu impreuna peste tot, unde e problema?
Se uita lumea si aici, ca stam la tara, si satul e ca peste tot tot sat. De exemplu saptamana trecuta am plecat cu copiii si fata noastra au-pair la 20 de km sa luam coaja de pom maruntita, din aia care se pune in rondouri, ca sa nu mai creasca iarba. Am legat remorca dupa masina, si am plecat toti 4. Acolo fiind noi singure femei, ne-au ajutat domnii sa ne umplem sacii, am venit acasa, si am carat cu roaba, cojile in gradina si le-am pus pe straturi. Sa vezi ce harnici erau cei mici, fiecare cu o lopata, isi umpleau si ei roaba lor mica, si carau si ei. Sigur ca au mai fost vecini care s-au hlizit de dupa perdele, la doamna doctor, mamica singura, care muncea in gradina cu copiii, si ne doare fix pe niciunde, si asa cum muncim impreuna pe la casa, mergem si in concedii singuri. Am batut toata Europa, la vara avem de gand sa mergem in Romania la Marea Neagra.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

E frumos si doar cu copilul in concediu. Dupa divort, am fost in fiecare an la mare. Primul an am fost cam stinghera, dupa aceea m-am obisnuit. Din pacate, nu am masina, ca as fi plecat mai des si prin alte parti. Lumea se cam uita, dar daca esti stapana pe tine si te simti bine, n-ai de ce sa-ti faci probleme.
Concedii placute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Nu sunt singura, dar ies de multe ori singura cu copilul, in oras, la tara ( nu al munte). Dar daca as fi singura nu as ezita sa plec, vdeti-va de treaba ca nu zice nimeni nimic, Eu nu as zice cu siguranta. Doar vi se pare, ptr. ca va simtiti singure. Insa mi se pare normal si bine sa va duceti. Face bine relatiei dintre voi si copil. Concedii frumoase !!

Sa il ajutam pe Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Nu cred ca e o problema sa mergi singura cu copilul. Poate doar ca ar fi mai greu sa alergi dupa el, dar pentru o mama singura cred ca ar fi obisnuinta. Eu nu mi-as face deloc probleme si nici nu cred ca ar interpreta cineva cine stie cum.

Pai noi cand mergem la mare, sotul meu se trezeste asa tarziu, ca eu oricum merg singura cu fetita pe plaja. Nici nu mi-am pus problema ce ar zice lumea. La fel cand este ocupat iesim numai noi doua. La munte cand am mers la schi, eu am ramas cu pitica in statiune, si asa mai departe.

Anul acesta, pentru ca voi intra in prenatal, si sotul meu nu mai are concediu, voiam sa plec o luna cu ea la mare si la munte. Singurele. El sa vina numai in weekend sau cand o putea. Eu una as fi luat-o si pe mama mea, numai sa ma ajute cu fie-mea, ca in 8 luni imi va fi greu, dar nicidecum ca as avea problema sa stau cu ea singura.

Rox 26+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Nici eu nu sunt singura. Dar, pentru a lungi concediul, plecam uneori pe rand cu fetita la mare/munte, plus bona de ajutor. Asa copilul beneficiaza de mai multa plimbare si reusim sa ramanem cu cateva zile de concediu numai pentru noi doi. Altfel, cele 21 de zile zboara asa repede...
Si zau ca nu-mi pasa de ce zice/gandeste lumea. Ba ma simt chiar mandra. Poate lumea care ne vede zice: ia uite, e singura si totusi e in stare sa-i organizeze copilului o vacanta frumoasa.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Mie imi place sa merg singura cu fiica-mea in concedii. Atunci avem si noi mai mult timp sa ne bucuram una de cealalta.

Anul trecut am fost impreuna la mare (la 1 an si 10 luni) si pot sa spun ca a fost cel mai frumos concediu al meu. Chiar daca dupa eram rupta de oboseala, dar i-a placut atat de mult incat incat a fost o adevarata incantare.

Da, eu ies doar cu cea mica si as iesi si mai mult. Iar cand mai creste putin sper sa facem si mai multe excursii. Cui ii pasa ce cred altii ? Si de obicei nici nu baga de seama ceilalti, crede-ma.

Cand eram eu mica, mama a incercat sa ne duca cat mai mult la mare pe mine si pe fratele meu. Tata insa nu suporta marea, facea alergii, asa ca in primul a venit si el, dupa care a renuntat. Si mama mergea foarte bine singura cu doi copii in concediu la mare si nu a fost niciodata nici o problema.


Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anacondax spune:

Cred ca este minunat! Prima noastra vacanta sau sa-i zic excursie a inceput chiar din ziua cand am plecat de la 'dady'!
Cu masina, singure prin Europa toata.( Ne intorceam din Anglia)
Impreuna am invatat sa ne distram frumos! Macar acum avem vacante in fiecare an si impreuna avem mult timp liber pentru plimbari.
Cu 'dady' era mereu altceva mai important de facut decat o vacanta!
De curand ne-am mutat in capitala si acum vom avea si mai multe de vazut!

Mergi la inceput