Cununie religioasa- a doua oara??

Cununie religioasa- a doua oara?? | Autor: noi2

Link direct la acest mesaj

Sa va spun situatzia mea..m-am hotarat sa divortzez de actualul meu sotz, cu care sunt cununata civil shi religios. Voiam sa va intreb daca Biserica permite ca cineva care a primit taina Sfintei Casatorii o poate face shi a doua oara..in cazul in care viitorul sotz nu a mai fost casatorit, shi cred ca e ceva deosebit, o emotzie pe care merita sa o traiasca.
Va multzumesc shi o zi buna tuturor.

..shi te iubesc...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

daca privesti dpdv al lui Dumnezeu, eu cred ca nu prea se mai poate. dar daca privesti dpdv al preotilor, sunt sigura ca vei gasi un preot care sa iti dea dezlegare la a doua cununie. faci cum vrei.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Pai sunt atatea persoane care se casatoresc a doua, a treia oara... Nu esti tu, nici prima, nici ultima...

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Pe mine nu m-a intrebat preotul daca e prima oara sau a cata oara sunt casatorita, a vrut doar certificatul de casatorie.

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Prima cununie este adevarata binecuvantare, este Sfanta Taina, a doua si a treia sunt ingaduite. A patra este pacat mare.
Ar trebui sa vorbiti mai degraba cu un preot, sa va alegeti un duhovnic ... si sa vedeti ce va povatuieste. Asa ar fi corect si ati indeplini voia lui Dumnezeu!
Citeste din invataturile date de Parintele Cleopa de pilda, care a abordat multe dintre problemele vietii!!

Mergi la inceput