Retetele Desprecopii.com
Retete |  Retete noi |  Retete populare |  Cele mai bine evaluate retete |  Adauga o reteta
Rezultate: 10  20  30

  Ciocolata de casa cu lapte praf RARAUL Scoate reteta la imprimanta
Reteta: Ciocolata de casa cu lapte praf RARAUL 
Numar portii: 10 
Ingrediente: 500 gr. lapte praf
250 gr. zahar tos
150 ml. apa
1 pachet de unt (preferabil President)
2 pliculete de zahar vanilat Dr.Oetker
2 linguri de cacao
50 gr.alune/arahide/nuci... decojite!
Mod de preparare: Se pun intr-o cratita pe foc zaharul+apa. Se fierbe la foc domol timp de 7 minute din momentul in care zaharul s-a topit. Practic va iesi un siropel. Se adauga fugutza si zaharul vanilat. Se topeste instant ca e fin fin, dupa care se stinge focul. Se adauga untul si se amesteca pana se topeste. De preferat este sa folositi o cratita de teflon si o lingura de lemn plata (paleta, nu adanca). Dupa ce s-a topit si untul se adauga laptele praf si alunele. Se amesteca si veti observa ca la omogenizare veti avea ca un aluat moale in cratita (si cald pe deasupra). Se aseaza pasta respectiva intr-o tavita de staniol, caserola de plastic, ce aveti la indemana, ideea e ca o asezati pe o suprafata intinsa de circa 20/30 cm pentru a beneficia de o inaltime buna a ciocolatei atunci cand o veti servi taiata cubulete. Se lasa afara la racit, ulterior se poate pune la frigider sau chiar 20/30 min. la congelator daca va este pofta pofta.



Secretele acestei retete (divulgate fara probleme) sunt:

1 - eu folosesc numai lapte praf RARAUL (care spre norocul meu se mai gaseste in ALIMENTARELE mai vechi si uneori prin supermarketurile mici) pentru ca alte tipuri de lapte praf contin deja zahar! si au alt gust si textura (unele tipuri sunt sub forma de granule), insa cu gustul laptelui PRAF RARAUL (ca e chiar praf... pulbere) va va iesi fix ciocolata la care poftiti. Altfel nu va garantez succesul retetei.

2 - in plus, eu nu mai folosesc esente sau arome suplimentare, pt.ca din nou se strica reteta (am incercat si am stricat, deci va spun din experienta); dar nu va pot impiedica, astfel incat daca o faceti, o faceti pe riscul si pe gustul vostru.


v-am zis si de cacao printre ingrediente, dar o folositi numai daca doriti sa iasa ciocolata neagra! si atunci o amestecati odata cu laptele praf; daca nu doriti sa o faceti colorata, o puteti lasa si alba; iar daca aveti chef de joaca, combinati...
 
Mod de servire: Se taie rece in cubulete, rombulete sau cum va vine inspiratia!
Si se serveste tot rece si cu... POFTA BUNA!!!
 
Timp de preparare (minute): 10 minute 
Grad de dificultate (1-10): 1 
Se prepara la cuptor sau pe foc (da/nu): Yes 
Tara origine: Romania 
Specialitate: Ciocolata de casa cu lapte praf RARAUL 
Evaluata cu: n/a  
Autor/sursa: karligutza 
Link pe forum: http:// 
Contributie: karligutza 
Vizualizari: 229259 
Comentarii: Comentarii 0 | Evalueaza reteta
Inapoi la inceput   Inapoi la inceput
Ai gatit reteta asta? Fa-i o poza si arata-ne si noua!
Adauga reteta | Cartea de bucate - Start ]

 
 Mai multe din aceasta categorie

» Ciocolatã de casã 1
» Ciocolata de casa 2
» Spuma de capsuni
» Ciocolata de casa
» Ciocolata alba
» Budinca de gris
» Orez cu lapte si fructe din dulceata
» Budinca de orez cu stafide
» Ciocolata de casa cu lapte praf RARAUL
» Budinca cu fructe
» Spuma de ciocolata
» Ciocolata cu fistic si merisoare

Inapoi la inceput   Inapoi la inceput