Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117207
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53983
3. Bilantz olguta12 47953
4. J D E monica70 38190
5. A murit Laura! craciunitza 29022
6. Un nou inceput...(2) danangie 27425
7. scrisoare catre mama Picasso 22141
8. Curiozitate! Ana68 21484
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20118
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20052

post an entry in your weblog   Jurnalul lui sofia_misicu  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

sofia_misicu
Ai 16 luni
Acest mesaj a fost trimis de sofia_misicu pe data de 09/03/2007 la 15:40 .:. 6643  vizionari .. Exista 14 raspunsuri la acest anunt
Ai 16 luni. Ce faci la varsta asta:
Spui mama, tata, uite, apa, paine, muuu, ham (de fiecare data cand latra un caine). Nu ai un vocabular demn de dex insa intelegi destul de multe. Mai ales cand vine vorba de mancare. Daca stii ca pe masa se gaseste mancare, ai face orice numai sa o procuri. Printre metode se numara: urcatul pe mama, strigatele de lupta, utilizarea abuziva a degetului aratator, „injuraturile” si ca ultima resursa urletele. Ai descoperit notele inalte si stii sa le aplici cat sa dai afara pe toti oamenii din jur. Esti un fel de Julie Andrews a bebelusilor.
Dansezi. Iti place muzica si agitatia. Simti ritmul. Iti place, in functie de melodie, fie sa te invarti in jurul propriului ax cu manutele in sus (stilul cosulet), fie sa dai din fund, sa topai, sa „regulezi”, sa te trantesti pe jos, sa dai din cap...
Ieri la baita, Toni si-a dat cu apa pe fata. Imediat, ai inceput si tu sa te stropesti. Atat de mult ti-a placut, incat timp de 10 minute ti-ai tot dat cu apa in gura, in nas, in ochi...Daca iti faceam eu asta, ai fi urlat ca din gura de sarpe. Iti place la baie. E de ajuns sa imi iasa pe gura cuvantul baie ca te si infiintezi in fata usii de la baie si te grabesti sa supraveghezi umplerea cazii, temperatura apei, prezenta spumei si a jucariilor. Participi activ la acest ritual aruncand din cand in cand cate un Cif in cada. Deh, tre sa fie totul curat.
Ai o pijama alba, pufoasa. Cand te imbrac cu ea, arati ca un om de zapada: capul rotund, burtica rotunda, popoul si mai rotund. Te balangani prin casa, uneori cu mainile la spate si comentezi. Cateodata iti balangani mainile inainte si inapoi. Ai un aer foarte serios. Imi arati lucruri, mi le ceri.
Ai aflat ca pe pat se poate sari. Te cracanezi, te urci cu chiu cu vai si incepi sa chiui. Te ridici in picioare, te duci la Doamne, Doamne (crucea de deasupra patului) si incepi sa topai. Bineinteles ca mi se opreste inima...Cea mai amuzanta joaca pentru tine este cea violenta. Vin si te bruschez, te invart pe toate partile, trag de tine, te las pe spate iar tu razi cu toata gura si chiui. Ti se vad dintii aia rascracanati si imi vine sa te mananc cu tot cu pamapersi. Mai nou, nici nu mai apuci sa te bruschez eu. Vii la mine si te trantesti singura. Nu conteaza ca e sau nu covor. Tu te arunci. Iti place sa te tin cu capul in jos, asa ca te laaaasi fara sa te asiguri ca te tine cineva, au ba.
Ti-a crescut aiurea parul. Parca ai o tunsoare de cocalar: in fata ai o chelie de intelectual, iar la spate ai parul lung. Nici tie nu iti place. Mai ai din cand in cand tentative de a scapa de par: te tragi de el pana simti ca poate sa te doara. Nu iti place nici parul meu ca si de el tragi in draci. Mai ales ca te-ai prins ca scot sunetul ala interesant: AUUUUU! Lasa, ca vine si razbunarea mea.
Pe departe pasiunea ta cea mai mare este plimbatul. Cand ti se face chef incepi sa bati apropouri subtile: aduci intai geaca, apoi pantofii, chiar si caciula. Dupa ce te lasi cuminte imbracata, te postezi la usa si incepi sa bati in ea ca sa se deschida. Daca gaseti vreo cheie o plasezi strategic la inaltimea ta pe usa si dai sa o deschizi. Momentul iesirii pe usa este unul ritualic si il marchezi prin chiraieli. Sunt specifice: diferite de cele de la baie sau de cele de la joaca. Sunt chiraielile de iesit afara. Pentru ca holul blocului are ecou tu vrei sa te auzi. Si odata cu tine si vecinii si cartierul. E un fel de geamat (relativ obscen) combinat cu strigaturi de hora. Apoi, vine libertatea. Libertatea care e plina de copaci, copacei, tufisuri, craci, frunze, flori. Nu ierti niciuna. Pe toate le mangai, le „mirosi”, le povestesti copilaria ta trista, le aprobi, le canti. In asemenea momente ne este interzis sa te desprindem de iubirile tale. De altfel, esti mereu independenta. Nu vrei sa dai mana pe strada. Doar la borduri. Acolo stii ca economisesti timp daca te tine cineva de mana.
Dintre toti copiii pe care i-am vazut pana acum, tu esti pe departe cea mai sociabila. E de ajuns sa vezi un carut ca incepi sa urli de fericire. Cand esti in libertate si vezi un copil incepi imediat sa alergi si te repezi fara mila. Tremurand de fericire vrei sa ii pipai, sa ii mangai, sa ii examinezi pana in strafunduri. Noroc ca ai un dram de stapanire si nu le bagi degetele in ochi. Din pacate nu sunt toti ca tine. Unii se sperie, alti te ignora, insa pe tine nu te deranjeaza. Nu te sperie nimic. Nici macar urletele de disperare. Tu razi. Si din nou ti se vad dintisorii de Vanessa Paradis. Dar tu nu faci discriminare. Vorbesti cu la fel de mult entuziasm si cu plantele si cu copiii si cu pensionarii. Ii saluti politicos cu un zambet sincer si dai binete daca esti bagata in seama. Daca insista, le spui si vreo doua.

Esti foarte ordonata. Iti place sa scoti lucrurile din genti, pungi, sertare, etajere. Le scoti cu foarte multa grija, le asezi in ordine, apoi le schimbi ordinea, apoi le muti prin casa, le oferi, le pui la loc, le scoti din nou, le examinezi, le iei inapoi de la persoanele care le.au primit. Este interzis cuiva sa te intrupa in acest proces. Iese cu scandal. Numai TU #351;tii care este locul lucrurilor. Dupa ce termini cu ordinea, incepe curatenia. Apari cu matura in camera si dai de zor pe covor sa iasa murdaria. Matura e de trei ori cu tine insa asta nu te impiedica sa ai dexteritate. Bineinteles ca peste trei minute te plictisesti si o lasi in mijlocul camerei si ne impiedicam cu totii de cel putin trei ori pana sa o ridice cineva. Apoi, apari cu carpa si Clin-ul si freci televizorul.
Cand toate acestea sunt gata, deobicei este ora 9, adica ora de somn. Mama iti face laptele si il duce la racit in baie. Nu exista zi de la Dumnezeu sa nu faci scandal cand il vezi. Desi stii ca o sa te infrupti din el in trei minute, tu tot faci scandal. Este laptele TAU, il vrei ATUNCI. Asa ca te lipesti de chiuveta si imi arati insistent ca acolo se afla ce vrei tu in acel moment. Imi arati prin gesturi, mimica, tipete si toata gama de emotii de care esti capabila. Iar eu rad. Te enervezi si mai tare: dai din picioruse si incepi sa scoti sunetul de soprana alto care sparge pahare. Dar se vede ca si tu zambesti, pentru ca te bucuri ca ma faci pe mine sa rad. Apoi vine marele calm. Te urci in bratele mele si te mulezi pe mine ca si cum acolo a fost locul tau dintotdeauna. Incepi sa mananci. Inchizi ochii de somn si de placere. Ma astept mereu sa te aud torcand. Tii mereu o manuta in aer. Manuta aia cu degete carnaciori si forma de lopata...Aratatorul este mereu ridicat, pregatit sa mai arate o mare descoperire. Nu termini bine laptele si esti deja in capul oaselor, speriata sa nu pierzi ceva din ce iti rezerva lumea. Te ridici si incepi sa patrulezi si sa razi. Ai fost alimentata si acum esti gata de drum, chiar daca drumul este doar pana la tine in camera unde te parchez pe timpul noptii. Nu protestezi. Te iau pe sus, te pun in pat, iti iei suzeta si incepi sa ii povestesti maimuticii si ramei basinoase ziua ta. Te las in liniste si tu adormi...In timpul noptii vin des sa te verific. Mereu cu suzi in gura, mereu intr-o pozitie stramba, calare pe cate vreun animalut – tu sforai linistita. Te iau pe sus ca pe un sac de cartofi si te bag in sacul de dormit. Nu zici nici pas...Si dormi linistita pana la prima raza de soare care, cum iti atinge fata, te trezeste ca un semnal de alarma. Te ridici in trei secunde in picioare, gata de actiune cu un tipat de lupta si un ras inexplicabil.



Nuka si Mama la Nuka

Trimite reactia ta
Next page
# /2  

country girl
Cranberry Crunch

Posted 09/03/07 @ 16:28 Reply with Quote
Sofia, te rog sa copiezi mesajul asta si la piticodrom. Ca tot se fac poll-uri cu ce stie sa faca cupchilu la varsta asta.
Nuka si Mama la Nuka

Ina
Back to top

sofia_misicu
membru junior

Posted 09/03/07 @ 16:33 Reply with Quote
nu il pun la piticodrom pentru ca fii-mea se face de ras in comparatie cu ceilalti copii. Nu vreau sa fie codasa. La bloguri e si ea mai smechera.

Nuka si Mama la Nuka
Back to top

Meme1
membru junior

Posted 09/03/07 @ 16:46 (Edited 09/03/07 @ 16:47) Reply with Quote
Sofia, de unde si pana unde ti=a venit ideea ca Nuka se face de ras fata de ceilalti copii????? Pai asa nici eu n-ar mai trebui sa scriu pe acolo, pt ca asa cum am mai spus, andrei al meu in afara de mama nu zice altceva nimic pe intelesul nostru....ci doar in pasareasca/bebeluseasca lui...

Edit. Si btw, al meu are 17 luni....nu 16 ca Nuka....

Pupici

Meme, mami de Andrei (01.10.2005) si AnaMaria (15.10.2006)
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 09/03/07 @ 20:50 Reply with Quote
nu pot sa cred! Nuka ta si grasana mea zici ca-s surori, falcoase, carne, chele... M-am uitat pe pozele Nukai de cand avea 5-6 luni si zau ca seamana cu grasa mea acuma. A mea din profil zici ca e mops, carna toata si dolofana.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

Pegasis
membru matur

Posted 09/03/07 @ 22:26 Reply with Quote
Bravo, Sofia! Merita, nu-i asa? Un pupic mare cit roata carului pt printesa ta care stie de pe acum ce vrea de la viata... Si un gind bun pt tine -- intotdeauna sa vezi partea plina a paharului!


"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume." (Enriyeu Castaldo)
Back to top

desprecopii
Administrator

Posted 09/03/07 @ 23:24 Visit desprecopii's Homepage Reply with Quote
ce frumos scrii draga noastra Sofia.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
NOU:www.supereva.ro
Back to top

sofia_misicu
membru junior

Posted 10/03/07 @ 00:27 Reply with Quote
Multumesc mult! Nuka a auzit probabil prin targ ca am laudat-o asa ca s-a hotarat asta seara sa puna in practica niste aere de star. Drept urmare, toata seara si-a exersat talentele actoricesti si cele de cantareata. Rezultatul a fost ca nu mai aud bine, ma doare "parul" si mi-a amortit partea dreapta a fetei. Si-a cam luat-o in cap cu vedetismul...

Mama de Dora-Maria, ai un copil tare frumos. Parca ieri iti citeam povestea (cu adevarat poveste) a sarcinii. Sa va traiasca.

Nuka si Mama la Nuka
Back to top

Sabina
Compozitoarea zapacita!

Posted 10/03/07 @ 00:57 Reply with Quote
hehe:)
Nici sofia la varsta aia nu zicea mai multe.Si ia te uita ce la mai zice acuma

In schimb,nu era nici sociabila.Sa nu vada adulti!

f dulci sunteti amandoua,sa fiti sanatoase si tunde-te, ca alta sansa n-ai.
Te previn la ca 4 ani iti va face codite si iti va pune agrafe.
ceea ce e si mai dureros .



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.
Back to top

miutza_c
nou venit

Posted 21/03/07 @ 03:00 Reply with Quote
M-ai facut sa-ti iubesc si eu ingerasul...tare frumos ai scris...si tare cunoscut imi suna unele nazbatiute...
Back to top

BettyBoop
nou venit

Posted 08/01/11 @ 02:02 Reply with Quote
Genial povestit! Numai o iubire fara de hotare poate naste asa minunatie. Si apropo, mi-am vazut cupilu' (15 luni) in fiecare fraza.

Mami de bondar Andi Florian 16 aprilie 2006
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page