Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117319
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54199
3. Bilantz olguta12 48140
4. J D E monica70 38389
5. A murit Laura! craciunitza 29171
6. Un nou inceput...(2) danangie 27546
7. scrisoare catre mama Picasso 22242
8. Curiozitate! Ana68 21583
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20210
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20180

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamitzica  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamitzica
Ce m-a invatat copilul meu
Acest mesaj a fost trimis de mamitzica pe data de 02/05/2009 la 13:24 .:. 6128  vizionari .. Exista 23 raspunsuri la acest anunt
Daca inainte imi trebuiau 2 miini ca sa fac ceva acum pot face acelasi lucru cu o mina ;ba in situatii urgente chiar si cind am ambele miini ocupate.

Schimbatul scutecului se poate face oriunde oricind .Nota-uneori desi schimbarea e rapida pot avea loc accidente de genul pipi pe covor,pe tine,pe pereti, caca zburator cu tinta de neghicit,intotdeauna o surpriza.Atingerea de materii fecale ale copilului pe care il posezi nu aduce noroc dar aduce in timp o desensibilizare a simturilor. L-am manevrat si mani****t in variate forme,consistente,culori din pampersi,chiloti,podele.

Daca iti trebuie pompa sa extragi laptele de la purtator uneori simti ca e mai complicat decit extragerea de minereuri aurifere.Ia timp,energie,dar are un mare avantaj-uneori adoarme inamicul(pardon,bebelasul)din cauza sunetului monoton.

Somnul copilului este sfint.Inainte de a avea copil tii lectii parintilor despre cum se procedeaza cu copii lor.Dupa ce ai copil cind in sfirsit adoarme esti capabil sa faci omor in masa daca cineva isi permite cel mai mic sunet care ar putea trezi persoana in miniatura tocmai adormita.
Somnul tau nu mai exista.Sau exista cu pause.Cele 8 ore de somn profund nici nu ti le mai doresti pentru ca nu iti poti dori imposibilul.Dupa cele 5-6 ore de somn interupt chiar crezi ca pari inteligenta.Oricit ai somnul de profund cind plinge odrasla te prezinti la datorie.

Odraslele chiar daca sint neumblatoare nu stau neaparat in locul in care le pui..In patru labe pot prinde viteza avansata incit un biped trebuie sa mearga in pas saltaret sa tina ritmul sau sa ajunga primul la linia de sosire.

Poti face minimum 2 lucruri deodata.E adevarat ca mama are un al treilea ochi la spate. Uneori esti un doctor mai bun decit doctorul adevarat.

Cu cariocile se poate scrie pe pereti.Totul in casa este zgiriabil sau casabil.Poti da in mintea copiilor si la 40 de ani.Viata ti se poate schimba radical peste noapte.Sfaturile care spun ca un copil nu iti schimba viata si ca programul copilului trebuie facut dupa programul tau vin de la cei fara copii.

Imbracatul/dezbracatul unei persoane mici poate lua timp dublu fata de imbracatul/dezbracatul adultului.Cereale se pot minca la prinz si supa dimineata.Se poate supravietui numai cu pine si lapte.

Apa poate fii utilizata in scopul producerii de noroi in care se sare si apoi se alearga pe scari pentru a lasa urme.Te poti trezi fredonind melodii din desene animate dar habar nu ai cine este Lady Gaga.

Se poate trai fara CNN dar nu fara Tree House(canal de desene animate).Exista magazine si exista magazine cu articole de copii.El are nevoie de haine si jucarii,tu nu ai nevoie de nimic fiindca ai destule.

Am invatat ca timpul are rabdare cu noi si totul se poate face miine sau peste o saptamina sau peste o luna.

Am invatat ca se poate trece de la o extrema la alta intr-o clipa,iar perspective casei de nebuni poate fii alungata cu un pupat sau o imbratisare lipicioasa.

Imunizarea se produce si prin a minca alimente de pe jos in ciuda protestelor parintesti.Nisipul este comestibil.

Daca auzi mama intorci capul chiar daca copilul nu este cu tine.Daca auzi Mirela nu te intorci fiindca mai pot fii 10 Mirele in jurul tau.

Daca noi ne invatam copii niste chestii fundamentale ei ne invata ca lumea poate fii si altfel decit o stim noi-mai calda, mai frumoasa, mai optimista, mai plina de fantezie.

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /3  

ruxandraru
membru incepator

Posted 05/05/09 @ 19:30 Reply with Quote
In general, recunosc ca si pe mine ma termina greselile gramaticale in cantitate prea mare sau care n au iz de scapari din graba sau neatentie. Dar in cazul asta, textul e prea savuros ca sa ma impiedic de ele, asa ca eu mai vreau sa citesc, cu sau fara virgule, cu unu sau doi "i". Imi face placere continutul, ma face sa zimbesc si sa ma recunosc in unele situatii, asa ca Multzam fain si mai vreau, Mamitzico!
Back to top

mamitzica
membru junior

Posted 07/05/09 @ 01:31 Reply with Quote
Multumesc fetelor care m-au apreciat si celor care m-au criticat deopotriva.Am fost cindva buna la gramatica,nu mai sint ca...o fii virsta,emigrarea,ignoranta.
Intrucit sint zanzibila de felul meu si accept criticile chiar daca nu imi plac(oare cui ii plac)va spun tai tai si cu asta inchei blogul personal.Cind ma va lovi din nou pasiunea scrisului o sa scriu pe Microsoft words pentru copilul meu ca sa aiba ce citi daca il intereseaza peste multi ani.
Nu dati cu rosii,pietre sau altele dar recunosc sincer ca ma omoara chestia cu capra vecinului tipic romaneasca.
Multumesc oricui mi-a citit aberatiile,dar le opresc aici si va doresc numai bine.
Back to top

anca74
Vincit qui se vincit

Posted 07/05/09 @ 22:36 Visit anca74's Homepage Reply with Quote
Am ramas cu un gust amar...
Imi pare rau, mamitzico...



Mamica de Zanuta mica, Anna Laura
Back to top

desprecopii
Administrator

Posted 08/05/09 @ 21:52 Visit desprecopii's Homepage Reply with Quote
Mi-a placut cum scrii! Fresh si la obiect. Esti acum publicata pe front page la desprecopii.com si ai intrat in galeria supa pentru suflet.
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1759

scrie, te citim cu drag,




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/
Back to top

Deus
never, never give up!

Posted 08/05/09 @ 23:57 Visit Deus's Homepage Reply with Quote
mamitzica - Noi, cei mai putini perfecti, iti apreciem jurnalul:) Scrie si arata lumii ca nu te lasi doborata usor!


poze

inspiratie si putere...pentru cine crede ca nu mai poate...NEVER, NEVER, GIVE UP !
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Back to top

Alinutza1979
membru incepator

Posted 10/05/09 @ 22:40 Reply with Quote
mamitzica
...daca pleci ma sinucid! :((
nu ne parasii, mie imi place mult cum scrii!
Back to top

kay
Happy - Happy , Joy - Joy

Posted 11/05/09 @ 00:35 (Edited 11/05/09 @ 00:39) Visit kay's Homepage Reply with Quote
aouleo, stai, nu te arunca...

mamitzica, nu le parasii

************************************************************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Cosmote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."
Back to top

Adela99
membru de baza

Posted 11/05/09 @ 07:53 Reply with Quote
io nu va inteleg pe voi fetele astea educate si destepte. cand observati greseli de ce-o fi ele, gramatica, ortografie, de ce nu scrieti voi un pm politicos in care eventual sa explicati regulile asha pedagogic cu exemple, pentru a ajuta persoana-n cauza, in loc sa faceti bascalie si sa va dati in stamba.

mamitzica
Back to top

Alinutza1979
membru incepator

Posted 15/05/09 @ 14:38 Reply with Quote
kay --- hai sa stam la panda de i-uri, cum prindem unul cum rosim cuvantul!
..oare de ce simt unii nevoia sa se dea inteligenti pe site-uri despre copii?!

si completare la ce a zis Adela99 - exista o regula in "codul bunelor maniere" in care se spune ca nu-i frumos sa corectezi in pubic; o faci separat in particular asa incat persoana in cauza sa nu se simta prost/proasta!


Back to top

bratafel
membru incepator

Posted 26/05/09 @ 22:59 Reply with Quote
mi-a placut mult cum scrii! mi s-a mai descretit fruntea si a aparut un zambet dupa fiecare fraza.


http://b1.lilypie.com/6wARp2.png
Back to top
# /3  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page