Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117209
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53985
3. Bilantz olguta12 47956
4. J D E monica70 38193
5. A murit Laura! craciunitza 29026
6. Un nou inceput...(2) danangie 27427
7. scrisoare catre mama Picasso 22145
8. Curiozitate! Ana68 21488
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20119
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20053

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamitzica  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamitzica
41 de saptamini
Acest mesaj a fost trimis de mamitzica pe data de 19/03/2008 la 11:44 .:. 3305  vizionari .. Exista 2 raspunsuri la acest anunt
Deci asta este,visul cel urit e adevarat,sint gravida/insarcinata/bortoasa.Neuronii incep sa mi se scurtcircuiteze de la cit gindesc problema cea delicata.Mi se invalmasesc gindurile in cap ca si populatia la alimentara in prag de Craciun.Intrucit sint foarte organizata(uneori ma tem ca sufar de boala aia obsessive-compulsive disease)incerc sa fac ordine in haos.
In primul rind imi vine sa-l string de git pe domnul Pitpalac fiindca e vina lui si numai a lui.
In al doilea rind concluzionez ca nu mai pot sa beau nimic ceea ce e dramatic fiindca alcoolul te relaxeaza iar eu sint ca o pantera inainte de a sari asupra victimei.Asa ca anunt Pitpalacul ca urmare a actiunilor sale nesabuite 9 luni nu mai pune alcool in gura fiindca sintem impreuna in nenorocirea asta.Bietul de el se executa ca nu are ce face cu nebuna.
In al treilea rind trebuie sa gasim nasi si nume de plod pentru ca eu trebuie sa stiu din timp ce voi face si peste 100 de ani.
Si nu in ultimul rind sint fumatoare si chestia asta ma irita cel mai mult ca nu mai pot fuma.Hotarasc ca nu ma pot lasa de fumat asa deodata asa ca pufai cite 2-3 fumuri dintr-o tigara o data la citeva ore.Domnul Pitpalac face cu nervii,eu incep sa dezvolt in mintea mea planuri cum sa-l omor mai eficient.Dupa vreo saptamina decid ca ma las de fumat;reusesc timp de 48 de ore dupa care realizez ca am ginduri criminale fata de tot ce misca-imi vine sa string de git pe oricine,fac scenarii cit mai singeroase cum sa omor populatia din jurul meu.Dupa 48 de ore ma gindesc ca daca fumez numai 5 tigari pe zii ma calmez si nu o fii sfirsitul lumii asa ca aplic teoria si toata lumea e fericita.(mai putin Pitpalacul care fiind fost fumator e mai inrait decit cel mai antifumator de pe planeta asta)
In timpul asta aflu ca de fapt nu sint 9 luni ci 40 de saptamini si ma ia cu lesin ca la cita matematica mai stiu 9 ori 4 face 36 ,dar ma mai linistesc cind citesc ca de pe la saptamina 36 se poate intimpla in orice zii.
In timpul asta ii spun Pitpalacului sa nu spuna la nimeni nimic ca de strins de git il string oricum dar daca deschide gura gasesc eu si alte metode de tortura inainte de a-l omori.Eu insa am dreptul sa le spun alor mei care bineinteles sar in sus de bucurie,dar ii tai elanul maica-mii spunindu-i ca eu nu sint deloc fericita si sa ma scuteasca cu sentimentalismele de baba ca imi bag mina prin telefon si o string si pe ea de git laolalta cu restul populatiei fata de care tot ginduri criminale am.
Bineinteles ca toata lumea implicata are intelegere fata de nebuna ca topaie hormonii in ea ca flacaii aia de joaca Calusarii.
In timpul asta maninc ca si cind as fii un african cazut din copac direct in mijlocul alimentarei.Bag in mine ca si cind miine vine sfirsitul lumii si vreau sa mor satula.Intr-o zii comand la servici 2 pizze si ramin vreo 5 felii(nu,nu le-am mincat numai eu);mie nu-mi place pizza dar pe drum spre casa ma loveste o foame infernala asa ca balotez vreo 2 felii.Cind aude pitpalacul si asta isi palmeaza repede portofelul si numara sa vada daca facem fata 9 luni la atita cheltuiala ca acum parca am avea un sat intreg cu noi la masa.
De pe la 14 ani am aceiasi greutate-45 de kile;daca ma sui pe un cintar care nu arata 45 stiu din start ca e stricat.Cind ma duc la dr dupa o luna sa mor nu alta ca sint deja pe la vreo 52 de kile.Acum ce-i drept la cit balotez nici nu e de mirare.Partea nasoala e ca daca bagi mult pe gura iese mult si pe capatul celalalt asa ca acum de cite ori ma duc la buda o infund,iar domnul Pitpalac umbla cu pompa de wc dupa el,legata la briu ca de-o vreme o foloseste mai mult decit periuta de dinti.
In timpul asta caut pe internet nume de copii ceea ce ii recomand si pitpalacului,dar cum la el intotdeauna este si ziua de miine,vin numai eu la masa negocierilor cu 2 nume-daca e fata (ceea ce nu cred) Alexis iar daca e baiat(ceea ce cred)Dorian.Sotzul zice Alexis da,Dorian in nici un caz;eu zic bine,ne mai gindim,el zice Robert eu zic nu fiindca Robert imi place dar va sfirsi Bob si nu-mi place.Vorbesc vineri cu fericita bunica careia ii tai din nou elanul si ii spun dilema cu numele iar ea imi aminteste ca prin tinerete cind visam cai verzi pe pereti si nu stiam ce vorbesc am zis ca daca vreodata o sa am copil vreau un baiat pe care sa-l cheme Alexandru.Ii spun cucoanei ca e buna si ea la ceva,comunic pitpalacului si cadem de acord ca Alexander va fii.
Fiindca sint batrina (sau batirna cum zic oltenii)ma trimit astia la ultrasunete la 8 saptamini si vad acolo pe ecran o boaba de fasole cu o inima care bate.Mi se pare fascinant,ma convinge de tot ca sint gravida si nu au incurcat astia diagnosticul si hotarasc ca trebuie sa denumesc cumva respectiva chestie si ii dau numele de Fiintza pentru restul de 32 de saptamini ramase.
In rest sint bine mersi,nu am greturi,nu am dureri,nu am nimic decit nervi multi si foame continua.
Imi spune dr ca daca tot am hotarit la virsta a treia sa fac copil ar fii bine sa fac amniocenteza.Sint de acord.
Mergem la spital,pierd vreo 2 ore cu o prezentare inutila ca eu citisem deja tot ce e pe internet despre chestia asta si le spun ca da,vreau amnio.Mergem la amnio,pitpalacul care lesina numai cind ii povestesti despre singe e atit de viteaz ca se uita la ala cum ma inteapa pe mine ca cica sa fie sigur ca nu-i inteapa progenitura in cap!Dureaza 3 saptamini pina aflam rezultatul si sexul cu precizie de 99,9%.
In timpul asta intr-o vineri ma simt nasol,nu mi-e bine si zac pe canapea.Simbata imi apar niste bube si ma gindesc ca o fii alergie.Duminica cind ma scol sa mor nu alta,sint plina de bube.Ma uit la ele,le studiez,fug la internet si imi pun diagnosticul de chicken pox(varicela).Ma duc la dr,boul zice ca poate fii aia sau poate fii altceva,sa merg luni la dr de familie.Ala cind ma vede sa cada jos,zice ca e chicken pox.Plec,pling ca vaca;nu am vrut copil,dar daca tot a fost sa fie acum macar sa ma aleg cu unul.Sun la ai mei,suna aia pe la toti dr de ii stiu,sun inapoi la dr si zic cum se poate ca mi-am facut analizele acum citiva ani si aveam anticorpi de varicela pare-se mosteniti de la maica-mea.Mi se zice ca nimeni nu stie cum se poate,dar eu sint plina de bube din cap pina in picioare si trebuie sa stau acasa 2 saptamini.Citesc pe internet si aflu ca dupa saptamina a 14-a sau a 15-a nu mai e asa grav.Eu sint in saptamina a 18-a.Mi se zice ca totul va fii ok(cred ca in secret si dr se ruga in fiecare seara ca totul sa fie ok).
Intre timp dupa exact 3 saptamini ma suna aia de la amnio ca e totul normal si ca e baiat(ceea ce eu stiam).
Urmeaza multe luni in care nu se intimpla nimic doar ca incepem sa spunem la lume,iar eu maninc si ma umflu vazind cu ochii.
Facem planuri sa vina maman cu 2 luni inainte de data evenimentului;pe masura ce ne apropiem de eveniment hotarasc ca maman poate veni cu numai 2 saptamini inainte de eveniment fiindca eu sint bine mersi si nu pot suporta pe nimeni pe creierii mei.
Ultima zii de servici cu 2 saptamini inainte de eveniment nu vreau sa plec acasa,pina la urma ma scot aia pe usa cu forta.Ma gindesc ca nu vreau sa plec ca o sa vin inapoi mama si eu inca nu vreau asta.
Vine maman,ne certam adica ea tace si eu zbier din orice.
Vine si ziua anuntata si nimic.Ma duc la dr si ala zice ca nu se intimpla nimic pe acolo nici o miscare de trupe asa ca sa mai vin marti.Aia ii spun sotului la servici solutii timpite cum sa faci copilul sa vrea sa iasa,eu nu sint de acord cu ele si incep sa cred ca eu si elefantii avem aceiasi perioada de gestatie.
Ma duc marti si nimic,imi zice sa mai merg la un ultrasound unde vedem numai capul si nasul;ma gindesc ca o sa-l nasc pe Pinochio si ca seamana cu bunica-sa ca aia a avut nasul mare intotdeauna.
Dr zice ca asta nu vrea sa iasa si am 2 solutii sa imi faca inducere dar 90% precis ca nu va iesi sau cezariana.Zic ca vreau cezariana.Vine long week end asa ca zic ca stau pina dupa week end si ma programeaza pentru marti la taiere.
In week end vad citeva picaturi de singe,comunic pitpalacilor,bunica pitpalac incepe sa se isterizeze zice ca sa sun la spital,dar ea nu stie ca astia sint capitalisti si te tin acolo numai cind esti dilatata bine de copilul sta sa iese asa ca eu zic ca stau si astept.
Astept degeaba ca asta nu vrea sa iese si se face marti dimineata.Ne pregatim de mers la taiere,iar eu plec din casa spunind-abia astept sa-l scuip,eu l-am tinut 9 luni,de acum il cresti tu(catre domnul Pitpalac).

Trimite reactia ta
 

olguta12
Voi invinge!

Posted 19/03/08 @ 11:56 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
"Madam Pitpalac", sint ferm convinsa ca sintem rude
in continuare
.
Deja imi e mila de Domn Pitpalac, asa cum cateodata-dar FOARTE rar- mi se face mila de Bombonelu meu...



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT
Back to top

mamitzica
membru junior

Posted 20/03/08 @ 00:09 Reply with Quote
Olguta,se poate sa fim.Sau daca nu poate devenim;ti-am propus acum citeva zile sa ne incuscrim...
Ti-am citit blogurile si m-a apucat o pofta nebuna nebuna sa scriu...asa ca parte din furtuna literara care se petrece cu mine ti se datoreaza tie.Sper ca totul sa fie ok cu tine(ti-am citit unltima postare)
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj