Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117311
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54195
3. Bilantz olguta12 48132
4. J D E monica70 38383
5. A murit Laura! craciunitza 29162
6. Un nou inceput...(2) danangie 27541
7. scrisoare catre mama Picasso 22233
8. Curiozitate! Ana68 21581
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20201
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20178

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Madam Trandafira
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 18/02/2007 la 13:47 .:. 4120  vizionari .. Exista 3 raspunsuri la acest anunt
(Original postat la Clubul Scutecelor 16-2-07)

Am de gand sa ma botez. Imi schimb numele. “Veta a lu’ Nea Marin” sa ma cheme. Mai tre sa gasesc un “Suca” si treaba e ca si facuta.
Azi am reusit sa ies din casa si de pe driveway fara sa raman priponita in muntzii de zapada inghetzata de-o parte si alta a strazilor, si am ajuns la munca in 38 de minute. Drum care de obicei imi ia 4-5 minute. E cald afara… -14 C. Dar n-am plecat de-acasa nici cu pletele ude, si nici in camesha de noapte, in cizme fara ciorapi. M-am echipat ca pt. o calatorie in inima Siberiei
In drum spre servici, m-am studiat in oglinzile sharetei, si era sa fac accident.Tin minte cand eram si eu “pedanta”, aranjata, dichisita…acum zici ca-s scoasa din etuva . Azi am un plover – sau cum pusca mea ii spune? Ca tot nu m-ati “dumirit” cum e corect. PLOVER? PLOVAR? PULLOVER? SWEATER? O textila de-aia de lina..care-ti tine cald si iti face basanaul de 2 ori mai mare, si un spate cat un jucator de polo. DE-ALA am pe mine. Si e pufos…dar si naparleshte..naparli-a-r soacra-mea sa naparleasca… ca de la 8 de azi dimineatza n-am decat lina in gura, in nas, sub unghii si pe nadragi. Si pe scaun..si in par… Zici ca m-a batut soacra, si m-a dat prin carul cu fin si carul cu lina(si putintica faina). Pina si biroul e plin de lina. Telefonul e acoperit cu par de camila…Doamneeeeeeeee… rau am mai ajuns .
In pauza de masa de o ora, in loc sa stau afara si sa pip tigara de la tigara,sa ma afum si sa ma “rielaxez” ( si daca ma batea oleaca vantul, poate mai scutura dreq lina din mine ) a trebuit sa stau la un seminar de-o ora, sa o ascult pe-o “pitititza ametzita” explicandu-mi un program de calculatoare(program pe care-l stiam eu mai bine decat ea). Cand zic “ametzita”, jignesc ametzitele. Ca pe duduia cu pricina mi-ar fi frica s-o las sa treaca strada singura… ar avea mari sanse sa o loveasca un tramvai (si noi nici macar n-avem tramvaie aici in Cleveland ). Ne-a mituit cu “lunch” gratuit (de parca numai asta imi mai lipsea mie… MANCARE), doar sa o ascultam. Ne-a inchis si lumina, sa vedem ecranul si demonstratia mai bine. Mananca si tu Olguto, in bezna. Chioresti Orbeni, frate- de era sa-mi bag si furculitza-n ochi. Buuuun. “Baba” care se asezase linga mine (o colega care la 62 de ani ai ei trufanda SIGUR nu e, asa ca nu dati cu oua )…pe care o cheama si TRANDAFIRA (in “inglish” e ROSE…dar pi limba noastra ii Trandafira).
Uoooffffffff...ca REA mai sint…si afurisita… ANYWAY…
Madam Trandafira isi molfaia tacticos salata de paste fainoase linga mine, si cand colo…aud un sforait de-ala lung si shuierat…plin de paste. Adormise baba linga mine, infipta-n furculitza. Ptiu, drace. A adormit inaintea mea. Ca sa ma razbun, i-am turnat un pliculetz de sare in Coca Cola si i-am furat un cookie. Apoi m-am strecurat ushurel pe usha din dos, la o “vitamina” (adica la o tigara ).
Ok…sa ma explic… Madam Trandafira mi-a facut multe zile fripte,si am carat-o in “spinare” de cand s-a angajat, deoarece face pe “neputincioasa”.
Odata angajat, fiecare are 3 luni de “training”. Dupa 7 luni, ea tot in “training” e, dar e singura care cere mariri de salariu. Vine ultima, pleaca prima, e singura care refuza sa stea peste program sa-si termine treaba, dar nu se supara ca ramanem NOI sa-i terminam munca. Imi fura mancarea din frigider si pixurile din sertar. Si e MICAAAAAAAAA...imi vine pina la sutien, si seamana oleaca cu un vampir,si are aceeasi atitudine ca un “bloodsucker”. Asa ca, isi merita pedeapsa. Sa zica merci ca nu i-am pus pioneze pe scaun, sau ca nu i-am scos shuruburile de la scaun..sa se aseze pe jos..te heeeeee
In rest…nimic nou
Oricum, nu asta e important. Important e ca soatza mea draga si scumpa mi-a trimis 2 duzine(sau duzini? Ca IAR nu stiu cum e corect ) de trandafiri la scarbici. Am avut impresia ca le-a comandat de la o florarie romaneasca. A facut comanda Luni pt Miercuri, i-au zis ca le aduc Marti, si au ajuns Joi.Dar sint mumosi, mumosi si toata firma s-a minunat de ei. Damele m-ar injunghia ele putin, iar domnii se intreaba ce talente ascunse am de am primit asa flori .
Acasa nu stiu ce s-a mai intamplat...parca-mi e frica sa ma duc.
Era sa uit... Bombo a spus ca sub NICI O FORMA ...Galushca nu e de vanzare. Si ca in cel mai rau caz sa-l pun pe el la bataie...ca-l pot scoate pe el la licitatzie...sa vedem cat iau pe el. Ce baiat amabil.

Bun venit inapoi fetelor care au disparut de pe radar o perioada, sanatate multa bebeilor si mamicilor...si revin de-acasa...cand reusesc sa evadez sus, la calculator
Multumesc mult de tot pt incurajari, "baterii noi" si mozol..ca toate fac bine la ten si la sufletzel.








olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

POVESTEA DREI PISHCOT

Trimite reactia ta
 

tlaura
membru matur

Posted 18/02/07 @ 16:28 Reply with Quote
Ptiu! Cand am vazut postul "madam Trandafira", am crezut ca m-a pierdut careva prin lume, si nu stie de unde sa ma ia!
Dar cand citi mai atenta, vazui ca de fapt Olguta, imi prevedea viitorul! Pentru ca la 62 de ani, nici eu nu am de gand sa ma mai spetesc muncind! Ba chiar voi vrea sa-mi traiesc viata de atunci inainte!
Asa ca o inteleg perfect pe madam Trandafira a ta!
Hai ca glumesc! Mi-a placut postarea ta!

Laura, mama lui Andrei

Poze

www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze
Back to top

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 19/02/07 @ 09:21 Reply with Quote
Olguto, iti fac cadou un dex: pulover se zice, chiar daca nu le convine unora! si duzini. Frumoasa surpriza de la Bombonelu...trimite-l si pe-aci. :) Cand incepe licitatia? Eu primii un parfum si o crema de corp....super-surpriza, ca sotul obisnuieste numai flori, restul cica nu se pricepe...ei, bine, de acum astept mereu, ca vazui io ca se pricepe! Madam trandafire am si eu pe aici...cate kile vreti?


Lora, mami de Iustina
Back to top

vd_moldovan
nou venit

Posted 01/03/07 @ 06:39 Reply with Quote
de abia am facut....si iote-ma si pe mini pe aicilea la compiuter...Lora...hmmm...chiar pulover se scrie? mwahahahhano #$@$ sherlock! damn ...hai sa revenim...rox acum imi dau zeama de ce nu ma mai bagi in seama ziua pe mine!!u been bizy working ur charmz on thez "folks"! hai ca acush poate mai intru si io sa va supervizioniez ca vaz ca pe acilea se discuta lucruri din alea play hard... kiss kiss...
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj