Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117295
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54152
3. Bilantz olguta12 48110
4. J D E monica70 38358
5. A murit Laura! craciunitza 29130
6. Un nou inceput...(2) danangie 27524
7. scrisoare catre mama Picasso 22216
8. Curiozitate! Ana68 21569
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20178
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20145

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
O zi si o noapte in compania Drei Pishcot
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 18/01/2007 la 10:08 .:. 4187  vizionari .. Exista 3 raspunsuri la acest anunt

Ce cititi mai jos am postat mai intai in "clubul scutecelor"...dar m-am gandit sa impart si cu voi fericirea de a fi mama




Iar ajung pe-aici "devreme". E doar 1 noaptea la mine, dar ca de obicei "bebeii" (Galushca si titicul ei) dorm, si am o clipa de ragaz. Nik nou...ma simt parca a dat o basculanta peste mine, si m-a tirit si vreo 50 de metri pe linia tramvaiului. Am o "peruca"-n cap...ptiii...ca de gala, plina de praf si fulgi..unghiile mi s-au dus dreq de tot...ce mai.... Eu si gagica lui Brad Pitt. (Asta find rezultatul unui "safari" in beci, pt ca, la 12 noaptea, pe mama a apucat-o dorul de tineretze- vina o dau pe voi la DC -ca tot citeste ce scriem noi aici si a picat in melancolie blegoasa de vreo 2-3 zile- si eu ca o fiica devotata ce sint(), m-am bagat in beci in cautarea cufarului cu poze.Am scobit si m-am luptat cu juma de beci, mi-am gasit si 3 tricouri din 1984-mucegaite si terminate- la gunoi cu ele- dar cufarul tot ingropat in beci a ramas. Mai e si maine o zi). In fine. Freza ca freza..dar ce ma framanta pe mine e faptul ca s-a dus de ripa tot saniushul nostru. S-a dus si MAMA saniushului si a derdelushului...grrrrrrr.. smecherii astia de la primarie- ca niciodata- s-au apucat de treaba, si in 6 ore au ingropat juma' de oras in sare. Mama lor de capitalisti harnici. Nu puteau sa-mi mai dea si mie 2 zile sa imi plimb comoara prin cartier.
Pishcoata a fost in rara forma azi. Si-a inceput activitatea la 4 dimineatza, cand de-abia adormisem eu. La 4:30 statea catzarata pe biroul meu, manca Fritos(chips) si se razgaia pe webcam la Makaroana- prietenul din Italia, si niste prieteni din Romania.A dansat, le-a cantat pe mic, a tastat... Acum m-au aflat si aia ca-s mama denaturata, si-mi tin copchilu' treaz ca sa ma dau "rotunda" cu el pe Net. La 5:15 ne jucam "BAU" prin casa, mangaiam pisicile, scoteam toate legumele din frigider, ne incaltzam cu bocancii lui tati..ce mai...distractie, nu gluma. I-am facut "pachet" lui tati pt la servici, am mancat si 2 fire de ceapa verde cu Fritos, si la 7:30, dupa ce a plecat tati la munci, am mers si noi la culcare. Linistea n-a durat mult(ce-i mult, strica)...la 10:30 am facut ochi, si am luat-o pe mami la palme- daca eu nu dorm, ea de ce sa doarma?
M-am culcat si eu DIN NOU la amiaza, si am dormit somnul mortului pina la 4:15, cand s-a reintors Pishcoata cu taticu in dormitor. A pus capul pe mine, m-a mangaiat pe fatza, si luindu-ma de gat, mi-a spus "BESCE MAMA" si m-a pupat pe bot. M-A TERMINAT. Prima declaratie de dragoste pe care o primesc de la fiica-mea. DAU DE BAUT!!!!
Au urmat 3 ore de pauza pt mine- pauza de cumparaturi, insotzita de bunica, dama fina ce e, care mereu incearca sa se intoarca acasa cu 2 magazine. Eu pricep ca a crescut pe vremea foametei, dar degeaba ii explic eu zilnic ca nu mai e nici un pericol sa vina rusii peste noi, ca ea mereu e pregatita pt un atac. Cu ce avem in casa in 3 frigidere, o lada frigorifica cat judetul Ilfov , si juma' de beci plin de borcane si conserve, ar putea sa ne atace si rusii, si japonezii, si arabii, toti de-odata. Ca noi am trai ca niste boieri cel putin 2 ani. Avem cratiti, oale, tigai si de-ale bucatariei cat pt 2 restaurante, o cresha si o moshie. Si ce face mama asta seara? Mai cumpara o "olicica" ...auziti aici "explicatiune"..." e pt Galushca..ca e mica si alba ca ea, si gingasha" OALA GINGASA, ai?. Ca-i sta in gat lui nepoata-ta daca mananca supa facuta in oala rosie cu buline albe. Cu ce m-a "dat pe brazda"? Mi-a aratat foarte mandra un semn mic pe oala gingasha unde scria MINUSCUL "Made in Romania".Si-uite-asa mai aduseram o oala acasa.
Sa mai continui? Sa mai latru aici ca un caine turbat? Ca am momente cand imi vine sa-mi iau pruncul si sa fug cu Circul, in lumea mare.
Hai ca mai latru....ca ma mai ushurez...si oricum la Circ nu ma primesc aia, ca le fac firma de ris.
Ajunse acasa,ajutate de tati si de Galushca(ea e mai mult responsabila cu cheile de la masina si cu butonul de "PANIC" pe care-l adora, si-l apasa de cate ori are sansa, ca sa auda si vecinii ca avem carutza bengoasa, cu sistem de alarma), ne-am chinuit juma' de ora sa descarcam merindele din masina( 2 magazine sint totusi 2 magazine).Pune lucrurile la loc- pe unde apuci- si apuca-te sa pregatesti cina. Nimic "fancy", doar cartofi prajiti, friptura de porc si salata de varza alba. Buuun...ma pune dracu' sa propun sa bagam si niste pateuri cu fructe la cuptor(revin eu la pateurile lui Peste, imediat). Zis si facut...ne apucam de treaba, cu galushca agatzata de cracul meu, repetand pina la disperare "MAMA, MAMA"..adica..."ia-ma in bratze, toanto..ca nu-mi place pe jos".Telefonul incepe sa sune ca la Casa Alba. Mai intai fina, apoi socrela, apoi sorela(care ne tine la taifas de zici ca pleaca la oaste, si tre sa-si ia ramas bun de la rude- nu mai putin de 58 de minute). Apoi suna si tata de pe drum... casa de nebuni, nene, si nimic altceva. Sorela a fost ea isteatza, ca de Craciun ne-a facut cadou un set de 4 telefoane "cordless", fara fir(ce-noi avem fatza de UN telefon?Hai sa fim seriosi) care au si SPEAKER...deci acum putem sa urlam toti de-odata la acelasi telefon... ceea ce facem din ce in ce mai des. Nu mai spun ca in timpul conversatiei cu sorela, am pierdut-o din ochi pe Galushca, si in secunda nr. 2 am vazut-o luand-o la sanatoasa spre sufragerie cu un IATAGAN in gura. Furase de pe masa cutzitul cu care taiam fripturile. Am zis ca-mi dau sufletul!!!!!. Cand spun IATAGAN, nu exagerez. E un "cutzitas" de-ala mic si "gingas" de-al mamei cu care poti casapi un mistretz. Si fiica-mea il luase drept bomboana. In fine.... ca ma intind in "gandire"...toate bune, telefoane, recuperat de iatagan din gura pruncului, urlat la tati ca n-are grija de copchil, urlat la pisici ca-mi stau in picioare,urlat la mamitza ptr ca ....ptr ca e prezenta, si nu vreau sa se simta neglijata, si uite-asa. Si dupa vreo ora juma', cand IN SFARSHIT eram gata sa ne asezam la masa- cartofii prajiti fiind deja buni de aruncat, o vad pe mama ca tot adulmeca pe la toate colturile bucatariei..."mai, miroase ceva a ars....ce arde?" Mi-a stat pe limba sa-i raspund "basanaul mneatale si creierul meu, madam"...dar m-am abtinut. Si cand se uita maman in cuptor...MINUNATIE, VERE!!!! Pateuri cu mere, cirese si scrum din belsug. YUM.Negre erau fratilor, de zici ca le-adusese din Africa, de prin deshert. Mama..."eu zic ca sint OK....le curatz...si incercam.E pacat sa le aruncam" Eh,nu zau?. Daca vreau carbuni in dieta, plec prin vecini si caut unu' care are soba, nene. Ii dau un pateu la un carbune, si gata. A curatzat la ele vreun sfert de ceas, si apoi ii mai vine o idee de zile mari "hai ca mai pun o tava la copt...ce zici? Ca astea parca n-arata prea bine..si de data asta pun si ceasul sa sune".
Tac, inghit in sec, ma apuc sa-mi mananc cartofii prajiti reci,in timp ce galushca alearga de la o victima la alta si urla in gura mare "PAPA, PAPA,PAPA"... Ea papa de 3 ore intr-una, dar cand o cauti tot PAPA vrea. Mesteca juma de cartof, restul il arunca pe jos. Ia o imbucatura de paine, pe a doua mi-o scuipa pe ochi. Si ride copios. S uite-asa mancam noi 3- cu galushca 4, ascultand ALUNELU' ALUNELU'(pt a mia oara), si minunindu-ne de cat de "dashtapta" e fata noastra.
Pe dulap..vis-a-vis de mine....sta "olicica gingasa" si se uita la mine, eu la ea. Si nu-sh de ce...dar parca mi se pare ca ride de mine. Maine o fac pierduta prin beci. Uite-asa..sa ma razbun si eu pe ceva



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

POVESTEA DREI PISHCOT

Trimite reactia ta
 

Anuska
una bruna, una blonda...

Posted 18/01/07 @ 13:43 Reply with Quote

Hi,hi,hi.......... parca povestesti din nebunia unor zile d-ale noastre (noroc ca nu-s multe asa!).....
Da' tare bine le mai zici! Sa-ti traiasca piscotul si galusca!
Eu am un biscuite si o gogoasa!


*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)


Back to top

nushulica
mamica lor

Posted 18/01/07 @ 14:49 Reply with Quote
olguta scrii foarte frumos ...si m-am amuzat copios...sa ne mai scrii ca eu deja o ador pe dra pishcot

INGRID
Back to top

Bleumarina
nou venit

Posted 19/01/07 @ 16:38 (Edited 19/01/07 @ 19:42) Reply with Quote
Mama draga, o sa creada lumea ca sintem o gloata de dilii! Fi si matale mai "discreta" cu detaliile! Nu de alta dar imi jignisi amorul propriu! In special cu comentariul acela cu plecatul la oaste.... Daca vrei sa stii...pe mine m-or lasat la vatra ca le-am facut varza testul psihologic! Heee hee...
Si pe chestia asta...va mai sun io ...in cincinalul viitor! Atit sa asteptati...
Azi ninge aici! Poate si la voi...si atunci o sa iasa Mlle. Pishcot cu sania? . Ce iarna mizerabila...ies la pensie pina foloseshte Pishcoata sania! Bine ca are modelul mai mare...caci cu the global warming, eventual o foloseste ca surf-board!
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj