Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117438
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54417
3. Bilantz olguta12 48348
4. J D E monica70 38631
5. A murit Laura! craciunitza 29355
6. Un nou inceput...(2) danangie 27720
7. scrisoare catre mama Picasso 22308
8. Curiozitate! Ana68 21736
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20461
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20280

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mihaela_s  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

mihaela_s
vorbe de...copil
Acest mesaj a fost trimis de mihaela_s pe data de 26/12/2006 la 18:54 .:. 6397  vizionari .. Exista 46 raspunsuri la acest anunt
Scriam si eu intr-o vreme ce si cum despre copila mea mica...in computerul personal...apoi n-am mai avut timp. Acum stateam si ma gandeam ca e pacat sa treaca timpul asa si sa nu-mi amintesc ce facea la 3, la 4, la 5 ani...poate aici voi fi mai sarguincioasa :)).

Din nazdravaniile recente:

"parinti rai!"
Eu cu sotul am convenit ca de Craciun sa facem cadouri doar copiilor, noi cadorisindu-ne reciproc revelionul. A doua zi primim de la Silvia raspunsul: ati vazut? numai copiii sunt cuminti, doar noua ne-a adus moshu' cadouri, voi parintii sunteti rai! Voi n-ati primit nimic!

"salvatoarea"
In seara de Ajun, dupa ce a primit cadourile, la un moment dat s-a facut obraznica. Eu o amenint: daca nu esti cuminte, vine moshu' si ti-l ia pe Lumpy(cadoul preferat). Silvia imi raspunde: nu-i nimic, ma urc pe matura si merg sa-l salvez pe Lumpy de la Mos Craciun, nu-i place acolo, eu sunt mama lui!

"cazul"
Intr-o zi cand sotul meu e de garda...ca de obicei mergem pe la el. (Ii dau beep si el coboara, stam o vreme si povestim-asta se intampla de fiecare data si de obicei sotul meu e punctual :)) ).
De data asta trec vreo 15 minute, sotul meu nu apare, Silvia e plictisita, intreaba de ce nu vine Ovi. Eu ii raspund ca nu stiu. Iar ea: poate are un caz!



Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /5  

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 18/08/07 @ 23:02 Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
fratior
-Buni, stii, pe mine m-a intrebat tati daca mai vreau un fratior, incepe Silvia conversatia.
-Da? Si tu vrei?
-Nu, nu mai vreau, dar stii de ce?
-Nu...
-Pai atunci cand va creste, fratiorul va deveni barbat si atunci voi avea 2 tati???!!!!

Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4
Back to top

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 01/09/07 @ 17:09 Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
In vacanta asta a fost si printesa...si a aflat ca printesele au sange albastru, deci si ea .
Zilele trecute, stand la WC, observa un paianjen in baie si ma striga:
-Mama, este un paianjen in baie...
-Da? Si ce vrei sa fac?
-Nimic, ca eu am sange albastru, cu gust de afine si paianjenului nu-i place, deci nu ma musca...

tinerete fara batranete...sau cu? Silvia despre bunica ei(mama mea): buni, tu stii ca nu esti batrana batrana? Tu esti tanara batrana...iar eu sunt tanara tanara...si mami si tati si Dia la fel...



Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4
Back to top

Sabina
Compozitoarea zapacita!

Posted 01/09/07 @ 20:45 Reply with Quote
asa zice si sofia cu tanara batrana, dragii de ei, ne vor tineri si frumosi forever .

pupam Silviutzul ganditor..

______________

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
______________

Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.
Back to top

silvana_salajan
membru de baza

Posted 20/09/07 @ 22:38 Reply with Quote
uite ce a zis Andrei acu intr-o seara:
Statea si manca biscuiti in lapte si ii zice lui tat-su:
tati tu stii ce mult imi plac mie biscuitii? Ca as manca un tir intreg! Auzi, un TIR intreg! Uite asa as musca din ei (crantane cu dintii) si m-as cufunda in lapte!!!!!
Back to top

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 15/10/07 @ 13:50 Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
Sabina, Otilia, n-am mai intrat de mult aici...

Dupa cum stiti, am fost cam ocupata in ultima vreme, am receptionat perlutele Silviei, care acum ca incepe sa "bajbaie" intr-o noua limba, le cam stalceste pe romaneste. De multe ori pune singularul in loc de plural, iar oamenii sunt "omi"...

Ultima, de zilele trecute, in timp ce ne plimbam prin padure si descopera o ghinda:
-mama, ce e asta?
-o ghinda.
-aaa, da, stiu ca veveritele mananca ghinde!
-si stii mama ce copac face ghinde? GHINDORUL!



Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4
Back to top

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 17/10/07 @ 22:54 Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
De cand ne-am mutat din SM, Silvia nu s-a impacat cu gandul ca nu-i mai are colegi la camin pe copiii cu care s-a obisnuit timp de 2 ani si ca aici nu are cu cine vorbi romaneste. Asa ca mi-a propus:

-mami, stii ce am sa fac eu?
-ce scumpa?
-am sa-i invat pe copiii astia de aici de la dagis(camin in limba suedeza) romaneste, ca sa ma pot intelege cu ei.

Iar mai apoi a venit cu alta propunere:
-mami, hai sa-i trimitem pe copiii astia de la dagis in Romania
-cum asa, dar ce vei face singura aici, cu cine te vei juca?
-aaaa, nu...ii trimitem pe asta in Romania si pe colegii mei de la camin de acolo ii aducem aici, ca astia nu-s colegii mei...

Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4
Back to top

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 08/11/07 @ 20:32 Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
Alaltaieri a fost ziua de nume a regelui Suediei. Cu ocazia acestui eveniment, s-au ridicat steagurile pe catargele din oras, unul din ele fiind chiar langa blocul nostru. Venind de la camin, Silvia a observat asta si eu i-am explicat motivul.
Azi, a fost ziua mea de nume. Silvia cand a auzit, s-a repezit la geam sa vada daca " si te ziua ta mami, au ridicat steagul pe catarg?"

Merge la baie, nu ajunge sa aprinda becul. Ma striga, sa-l aprind eu.
Dupa ce e gata, ma striga din nou:
-Mama, hai sa "dezaprinzi" becul, ca eu nu ajung...

Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby
Back to top

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 09/11/07 @ 17:57 Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
Azi Silvia dupa ce a venit de la camin, fredoneaza o melodie...mmmmm,mmmm, my yahoo, my yahaaaa, my yahahaaa....
O intreb, ghicind melodia, de unde o stie?...de la camin imi spune...WOW! De la camin? intreb mirata....da, au ascultat-o niste copii care dansau...imi spune. Aha, deci in Suedia se asculta Ozone! YEP!

Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby
Back to top

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 18/11/07 @ 22:35 Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
Silvia se uita la desene animate, niste desene cu soricei...la un moment dat:
-mami, stii ca soriceii copii din desenele astea, au voie sa sara pe pat? Le dau voie parintii soricei...tu de ce nu ne dai voie???

Ati ghicit, saritul pe pat e sportul ei preferat, spre indignarea mea ca strica arcurile...
---------------------------------------------------------

Zilele trecute a nins, am avut zapada vreo 2 zile. Alaltaieri dimineata, zapada se topise, asa...peste noapte s-a incalzit si s-a topit. Mergand spre camin ma intreaba, dupa ce a constatat uimita ca nu mai e zapada:
-mami, acum vine primavara, daca s-a topit zapada?
---------------------------------------------------------

Silvia i-a scris lui Mos Craciun, i-a facut un desen frumos si moshul, care e constiincios, a trecut deja si a luat scrisoarea. De atunci, copila intreaba aproape zilnic:
-mami, ziua aia cand vindem un brad si il impodobim sa aduca mosul cadourile, e maine?

Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby
Back to top

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 08/12/07 @ 11:45 Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
Zilele trecute Silvia a devenit foarte interesata de literele alfabetului...pentru ca alfabetul suedez difera putin de cel romanesc. Intr-o dimineata ma intreaba cum se scrie sh (imi pare rau, nu pot scrie litera in romaneste...). Ii spun ca este ca un "s" cu o codita dedesubt. Peste vreo doua zile, vede parcat un VW Sharan si ma intreaba ce scrie...ii spun si ma intreaba contrariata:
-mami, dar acolo nu este "SH"(cel romanesc)...

E foarte greu pentru ea, pentru ca in suedeza O se citeste U iar O este o litera speciala Ĺ. Si acum mai vine si chestia cu SH.... Dar le lamurim incet-incet...

Mihaela si familia mea
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby
Back to top
# /5  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page