Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117295
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54152
3. Bilantz olguta12 48110
4. J D E monica70 38358
5. A murit Laura! craciunitza 29130
6. Un nou inceput...(2) danangie 27523
7. scrisoare catre mama Picasso 22216
8. Curiozitate! Ana68 21569
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20178
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20145

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Amintiri din copilarie ale unui "geniu pustiu"
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 21/09/2006 la 19:28 .:. 5125  vizionari .. Exista 9 raspunsuri la acest anunt





Imi aduc bine aminte zilele de toamna de acasa. "Acasa" era de obicei unde erau bunica si sora-mea mai mare, mai diafana si mai mumoasa, Marina.
Nu ne despart decat un an si 11 luni ....si 2 cm( in inaltime- ca-n latime refuz sa dau date), dar de cand am aparut , am fost TOTAL diferite.
Noapte si Zi. Ying si Yang. Lolek si Bolek. Stan si Bran? Hai hai..nici chiar asa. Oricum, mama spunea ca are o PORUMBITZA(Mina- adica sorela), si o...CIORICA( inculpata). Ea era blonda ca o papadie,cu ochii albastri, eu neagra (si in cerul gurii), cu parul negru, si cu ochii si mai negri.
Prima amintire pe care o am- despre noi doua in "actiune"- e VECHE.
Pe vremea asta, acum 36 de ani aveam 10 luni. Curios ca imi aduc aminte de ce tampenii faceam la 10 luni??? Cam greu sa uiti asa o "peripetzie".
Parintzii se amuza si-ti povestesc...si subit regasesti aceste amintiri adinc ingropate in subconstientul propriu. "Mda... chiar asa am facut!"
Vezi din nou...cu ochii mintzii...perdelele de la fereastra,gutuile pe pervaz, vechea mobila..stilul anilor '60...jucariile aliniate ca niste soldatzei credinciosi, de-alungul primelor 2 rafturi de la biblioteca - caci pe vremea aia, eram inca pitici!

De la bun inceput, Mina a fost finutza, titirita, diafana, linistita.
Eu...furtunoasa si apriga, plina de energie si pusa pe "aventuri".Si acum, cand ma apropii vertiginos de 40 de ani, vad ca nimic nu s-a schimbat. Eu tot cu potopul dupa mine, ea tot dama fina si linishtita.
Dar sa revenim la oile noastre.
Se pare ca Mina a fost din totdeauna "tartorul".... ma dirija din umbra, eu urmand sa fac totul- aghiotant dedicat ce eram.
Bunica - ca sa isi poata face treaba prin casa -ne dadea jucarii si reviste CINEMA in tzarc, sa ne tina ocupate. Amandoua ne concentram asupra pozelor cu actritze frumoase, imbracate in rochii vaporoase, cu zambete largi si plictisite. Le studiam, si apoi le SCUIPAM. Dap..le scuipam in timp ce le si spuneam.." TU UTA..MAMI A MEA MOASA". Bine inteles ca lui Marilyn Monroe ii pasa ca mama noastra era frumoasa si ea nu.

Dupa ce oboseam de rupt reviste si de folosit excesul obligatoriu de scuipinol, ne apucam de alte peripetzii. Am gasit un mod GENIAL de a ne distra.
Aruncam jucariile pe "reshou" (sau cum mama lui se numea( ca romaneste am uitat si engleza n-am invatzat). Dai cu Scufitza Rosie, dai cu iepurashul, cu veveritza ("pitititza") dai cu BOTOSHII din picioare. Era sa dam foc la apartament de vreo 4-5 ori(n-avea importantza ca eram in centrul Bucurestiului, pe Magheru, si la etajul 8. BINE SA NE FIE!!!),pina cand s-au decis parintii nostrii dragi si disperati sa puna "sursa" de caldura la distantza de tzarc.

Dar intr-o buna zi de toamna, tin minte ca eram incarcerate - din nou - in tzarc!, plictisite de tot si toate. Din pacate, papasem cam mult la masa de pranz..,si deh..ca tot copchilul...la olitza n-am mai cerut (mandra eram de mica).
Ce-am facut eu in costumasul meu cu iepurasi...eh...am facut eu o treaba… mare.
Ma invart, ma foiesc, in nadragi parca nu mai am loc.
Sora-mea...plictisita si ea, viseaza cu ochii pe pereti, probabil la vreun muschetar in scutece; nu ma baga in seama. Eh las', ca o bag eu:D:D:D. Nu ma suport murdara, asa ca incep incetisor, incetisor sa ma dezechipez. Intai botoshii, apoi "panonii ungi" (a se citi pantalonii lungi), apoi...camashutza ...si apoi..ce mai aveam pe mine.
E cald in casa-reshou de reshou- si ma simt mult mai usurata. Amu'..ce sa fac cu ce am dat jos? Mintea mea de prepelitza terorista - dar darnica! - imi spune sa impart tot ce am si cu sora-mea....ca deh, asa ne invatza parintii si bunica. Si pt ca aveam exces de…”noroc” in nadragi, am inceput sa pictez. Patul, peretzii, jucariile. Singura neatinsa e Mina. Se rezolva, shefa..se rezolva. Tacticos, incep sa o “machiez” si pe ea. Incep cu fruntea, urechile, nasul, OCHII(!!!),si o si “rujez” oleaca..asta asa..ca sa nu se simta neglijata.

Singura care nu e “pictata” sint eu. Nu pot sa creez si sa ma si pictez in acelasi timp, nu?

Imi spune mama ca, atunci cand a intrat in camera, I s-a facut rau. Eu ma hlizeam la dinsa plina de mandrie si de voie buna, pina la coate in…”vopsea”, iar Mina statea in patutz..si incerca sa isi revina. Avea ochii lipitzi, de vorbit nu mai putea sa vorbeasca, si de plans, nici nu mai vorbim.

Tata cu un prieten ne-au luat pe sus, si ne-au bagat in baie, si cu FURTUNUL ne-au spalat. Patutzul a fost spalat cu clor, dat cu tot felul de nenorociri( numai verde de paris n-au folosit!), si a fost lasat in pod o saptamana; hainutzele au fost aruncate, jucariile la fel.

De fiecare data cand o intreb pe mama de peripetzia “geniului pustiu” ( adica je), se cutremura toata, dar incepe sa rida in hohote. Si imi spune asa, pe sub “mustatza”…”las’ ca-ti vine si tie randu, ca fiica-ta e de 100 de ori mai dracoasa si mai dilie decat tine”.
E clar.
Tre sa pregatesc clorul.


olguta12
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE



Trimite reactia ta
 

babyblue
Suflet salbatic!

Posted 22/09/06 @ 11:06 Reply with Quote
hihihhi

_______________________________________________________________________

Babyblue va pupa pe toti!!


"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."
Back to top

Lara
membru junior

Posted 22/09/06 @ 11:51 Reply with Quote
Bravo, scumpa mea!! Am ras de numa`, acum ma intreb cat va rade si diafana porumbita Marina, cand o vedea ca i-ai tarat onoarea prin...noroi ca sa zic asa. Ha ha ha...vezi tu ce ti-o iei acuma! Daca scapi de ea, sigur nu scapi de scumpa de ficata, asa ca, bine zici: scoate cloru`, draga!!!
Multa bafta hi hi hi
Back to top

floarea de colt
membru incepator

Posted 23/09/06 @ 10:52 Reply with Quote
asa ceva mai rar....hahahahahahahaha

apai nu digiaba am decretat io.."doua zurlii"...

hahahahahaha

abia astept sa povestesti si aventurile piscoatei...
Back to top

J G
pescarus

Posted 25/09/06 @ 00:32 Reply with Quote
hihihihii... tare de tot. Zic ai mei ca si eu am facut-o (fara sora) si ca nu au inteles niciodata de unde am avut atata material sa intind in tot patutul (de-ala cu plasaaa :D) pe mine, pe pereti...

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)
Back to top

anomis_ina
nou venit

Posted 26/09/06 @ 00:44 Reply with Quote
""""Foarte tare frate!"""
Ai un talent innascut -nu te-ai gandit niciodata sa-ti asterni pataniile pe hartie?...
Pe mine una m-au distrat la culme!
Mai vreau !



Ina

ina
Back to top

anirim
nou venit

Posted 14/01/07 @ 00:21 Reply with Quote

Am aflat si raspunsul la intrebare : 1 an si 11 luni.
Super !!! Eu sunt singura la parinti, asa ca at cand am facut "treaba mare pe mine"'mica fiind a se intelege:), nu am avut pe cine mazgali, asa ca ....m-am mozolit singura...si Doamne ce galagie am mai facut cand m-a dus mama sa ma spele , dar se spune ca aduce noroc, si mie chiar mi-a adus.
pupici

Anirim si Andutzu

poze
Back to top

ladybug3
nou venit

Posted 22/01/07 @ 17:58 Visit ladybug3's Homepage Reply with Quote
funnyyyyy "patzania "asta a ta..comica..imi aminteste si mie de una din "ispravile" mele de la 10-11 luni numai ca eu nu am folosit "materialul" folosit de tine..da mai bine va zic cum fu..era o zi frumoasa de primavara..parca imi amintesc si eu razele soarelui care ma gadileau pe "burticutza"..si cum ai mei nu au avut inspiratziunea de a tine "bestiutza" in tzarc...cum poate ar fi fost normal..totul era in favoarea meaaa! Asadar..sa purcedem la ducerea la bun sfarsit a PLANULUI!..pe vremea aceea ai mei tineau un pat in bucatarie..care "intamplator" era chiar langa dulap..singura perioada din zi cand mamy putea si ea sa faca ceva (treburi gospodaresti & stuff ) era atunci cand "bestiutza" (aka JE )isi facea siesta de pranz...dar ce credeti? intr-o zi, cea in cauza, nu-mi era somn..dar aveam un chef nebun de PICTAT!!..si, usurel, am luat din dulap pungutza cu..CACAO..si am inceput sa..CREEZ!..dupa cateva ore bune..in care mamy credea ca "bestiutza" doarme dusa..pfff..RIGHT!...i-a trecut prin cap sa verifice ce fac..BUNA IDEE! ce credeti ca a gasit in bucatarie?..Ei bine nu a mai gasit "bestiutza" ci un PUI DE NEGRU!!!...si mai eram si mandra de ce am facut.."RANJEAM" cu dintii mei albi..gura pana la urechi fericita si MANDRA de isprava mea! Va puteti imagina ce happy a fost mamy nu?..Eh..Amintiri din Copilarie!..e numai vina ta Olgule ca m-ai facut sa ma destainui aici!!!sau sa fie alte cauze???!!..in fine..va pup dulce si zgomotos pe toti si toate!
Back to top

ralnied1
botic alintat

Posted 04/05/08 @ 16:45 Visit ralnied1's Homepage Reply with Quote
Super, Olguta!!!!!
Tare m-am distrat!
Si ma tot chinui sa-mi amintesc daca am avut si eu faze de astea in copilaria mea. Dar nu-mi trece nimic prin cap. Deci, ori n-au fost, ori mi-am pierdut amintirile de tot.


--------------------------------------------------------------------------------
28 aprilie 2008 - Cheile Bicazului-Lacul Rosu
Ducu Bertzi la Iasi, 1 mai 2008
www.flickr.com/photos/24498379@N03/?saved=1" target="_blank">Iasi 600 - 18 aprilie 2008
Foto Ralu
Back to top

ralualexandrei
Closca sefa

Posted 05/05/08 @ 13:53 Visit ralualexandrei's Homepage Reply with Quote
Fratele meu cel mic tot pictor,ca si tine,hmmm la vremea respectiva nu m-a amuzat isprava,mi-era greu sa incalzesc apa sa spal la mana toate cele+peretii ca si d-aia avusese grija dar cel mai greu mi-a fost sa-i curat unghiutele,dar lasa ,lasa ca o sa aiba si el copii...candva,asa ca Olgutzo pazeste-te ca tie ti-a venit deja randul

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj