Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117307
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54190
3. Bilantz olguta12 48127
4. J D E monica70 38373
5. A murit Laura! craciunitza 29158
6. Un nou inceput...(2) danangie 27536
7. scrisoare catre mama Picasso 22229
8. Curiozitate! Ana68 21579
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20195
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20169

post an entry in your weblog   Jurnalul lui bebe_14  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
bebe_14
nume
Acest mesaj a fost trimis de bebe_14 pe data de 26/03/2013 la 17:26 .:. 2271  vizionari .. Exista 3 raspunsuri la acest anunt
hellooo...iar sunt in dilema...nu stiu ce nume sa aleg pentru bebe..baietel, imi plac mai multe si nu ma pot hotar, tare bine era dak puteau sa isi aleaga ei numele ca re sa le placa...voi v-ati hotarat la nume..baietel, fetita...ce propuneri aveti? poate imi spuneti vreo varianta... pupuici tuturor.
Trimite reactia ta
 

CorinaDani
MiniTehnicus

Posted 27/03/13 @ 09:23 (Edited 27/03/13 @ 09:27) Reply with Quote
uite cum am procedat eu cand am ales numele fetitei mele : am gasit pe net lista cu prenume de fetita. am listat, am parcurs cu atentie toate numele, am marcat cu marker prenumele care mi-au placut la prima citire, apoi am incercat combinatii cu numele de familie, sa vad cum suna, prenume+nume familie, nume familie+prenume, am facut si diminutivele prenumelui, sa verific daca nu iese vreo combinatie ciudata alaturi de numele de familie sau sa iasa vreo porecla aiurea, care ar putea sa-i aduca probleme la scoala (copiii pot fi rai uneori). de asemenea, am tinut cont si de faptul ca acel prenume sa fie potrivit pentru orice varsta, sa "sune" bine si cand fetita este mica, si cand va fi adolescenta si mai apoi femeie. dupa toate astea, au ramas pe lista finala trei prenume, m-am consultat si cu sotul si am ales impreuna varianta castigatoare.
nu am vrut sa-i pun doua prenume, nu am vrut sa-i pun prenume de sfant/sfanta, nasii de botez nu au avut pretentia sa-i dea un prenume, nu am vrut sa-i dau un prenume la moda, ca peste tot era plin de alexandra si ana-maria cand am nascut eu .
asa ca ai putea incerca si tu metoda mea, poate iti vine mai usor sa te decizi...succes !

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Back to top

bebe_14
nou venit

Posted 28/03/13 @ 12:15 Reply with Quote
mersi mult pentru sfat...multa sanatate la bebe si tie..poop
Back to top

CorinaDani
MiniTehnicus

Posted 28/03/13 @ 13:17 Reply with Quote
hehe, bebelina mea intra la toamna la clasa pregatitoare :-))). ce mai trec anii...
multumesc oricum pentru urari, la fel si voua, nastere usoara in primul rand, sa ai bebe sanatos si mancacios :-)) si sa va bucurati cu totii alaturi de minunea care o sa vina.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj