Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117308
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54191
3. Bilantz olguta12 48128
4. J D E monica70 38374
5. A murit Laura! craciunitza 29158
6. Un nou inceput...(2) danangie 27536
7. scrisoare catre mama Picasso 22230
8. Curiozitate! Ana68 21579
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20196
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20169

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Luciala  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

Luciala
Un mic nazdravan
Acest mesaj a fost trimis de Luciala pe data de 28/02/2013 la 20:27 .:. 2116  vizionari ..nu sunt raspunsuri
Pe masura ce sarcina evolueaza, micutul nostru e pe zi ce trece mai nazdravan, asa cum si medicul ginecolog l-a numit, mirandu-se si el de cat este de activ. Creste vazand cu ochii si parca vrea sa-si faca simtita prezenta din ce in ce mai mult si mai intens.
Cat este de micut, forta sa de baietel isi spune cuvantul. Se bucura acum de tot spatiul din burtica si isi face de cap: impinge cu putere, cand in partea stanga, cand in partea dreapta, sau in ambele deopotriva, sau peste tot, loveste energic si rapid de parca s-ar rostogoli.
Miscarile lui par sa fie neintrerupte, dar si mai pline de intensitate in timpul noptii; cum simte ca sunt in pat, imediat isi incepe cu mai multa forta activitatea, astfel incat am slabe sanse sa ma odihnesc prea mult. Probabil ma pregateste de pe acum pentru noptile albe.
Tati se minuneaza si e de-a dreptul fascinat numai cand priveste si vede burtica zdruncinandu-se si zvacnind la miscarile lui bebe.
Sunt si momente cand imi creeaza ceva emotii, atunci cand loviturile sunt mai joase, pentru ca devin dureroase si se simt ca o apasare persistenta; sau deseori se modifica volumul uterului, creste de abia mai pot respira si apoi descreste – ulterior am aflat ca sunt de fapt contractii pregatitoare pentru cele reale si nu trebuie sa-mi fac griji.
Dar, pana la urma, toate acestea vor trece, si numai gandul ca rezultatul va fi o minunata comoara imi da puterea necesara in mentinerea unei cat mai bune stari de spirit.
Speram doar ca bebe sa mai aiba rabdare, trebuie sa mai stea in burtica inca vreo 9 sau 10 saptamani, pentru a se dezvolta frumos si sanatos pana la final.


Trimite reactia ta