Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117368
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54243
3. Bilantz olguta12 48192
4. J D E monica70 38443
5. A murit Laura! craciunitza 29234
6. Un nou inceput...(2) danangie 27579
7. scrisoare catre mama Picasso 22265
8. Curiozitate! Ana68 21622
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20341
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20208

post an entry in your weblog   Jurnalul lui marius  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

marius
Mugure de salcie
Acest mesaj a fost trimis de marius pe data de 06/12/2010 la 23:41 .:. 1596  vizionari ..nu sunt raspunsuri
Atunci cand in decembrie este cald in loc sa cada zapada, in loc sa bata viforul si apa sa inghete bocna, se poate intampla sa se iteasca mugurii de salcie.
In general cand cineva vede muguri de salcie ititi pe crengile mladioase, il cuprinde un sentiment de duiosie. Ceea ce este si firesc la urma urmei pentru ca, de ce sa nu o recunoastem sunt pufosi si delicati, iar soarele este caldut si aerul miroase a primavara. Te coplesesc toate acestea si-ti fac inima sa bata un pic mai navalnic, asemeni apelor tulburi ce poarta zapada de pe varfurile muntilor la vale.
Chiar daca mugurii de salcie apar in decembrie ne bucuram pentru ca asa suntem noi construiti, sa vedem, sa comparam si sa simtim in mod reflex si ceea ce nu exista, bazandu-ne inexorabil doar pe ceea ce am vazut. Iar mai apoi de la ce am vazut, ne construim singuri un intreg univers, care este cu atat mai mare cu cat suntem mai predispusi in a crede in el. Credem in universul creat de un mugure de salcie sau mai multi care pacaliti fiind de soarele lui decembrie si-au itit capsoarele, numai bine pentru a ingheta de tot cu primul ger ce o sa vina implacabil poate chiar a doua zi. Dar universul nostru nu se va prabusi cum poate credem ca ar fi sa fie. Nuuuu... noi suntem adaptabili. Stim sa uitam. Si asa vom si face, pentru ca o alta imagine, cea a zapezilor si a raului inghetat, ne va duce departe in alt univers. Iar noi il vom crede tot la fel de usor cum am zambit la vederea matisorilor de salcie nascuti in decembrie, mintindu-ne fara de voie si noi crezandu-i sincer, macar pentru cateva secunde. Si asta nu ne va impiedica deloc sa uitam. Apoi la fel de usor sa uitam de insasi uitarea noastra si asta doar pentru ca la urma urmei suntem adaptabili. Nu ca si mugurii de salcie. Ei sunt cel mult pacaliti. Pacat intr-un fel nu-i asa? Cine i-a pus sa apara in decembrie? Eu nu. Nici tu. Macar sa fi fost 1 aprilie. Insa este luna lui decembrie desi afara e cald. Suficient cat sa se nasca pentru a muri inainte de vreme, ei, mugurii de salcie.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Trimite reactia ta