Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117422
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54340
3. Bilantz olguta12 48289
4. J D E monica70 38585
5. A murit Laura! craciunitza 29316
6. Un nou inceput...(2) danangie 27658
7. scrisoare catre mama Picasso 22297
8. Curiozitate! Ana68 21694
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20429
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20263

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Delidana  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Delidana
O excursie de o zi in Frankfurt
Acest mesaj a fost trimis de Delidana pe data de 09/07/2009 la 09:23 .:. 1465  vizionari .. Exista 10 raspunsuri la acest anunt
Ideea vizitarii orasului Frankfurt mi-a venit dupa ce am vazut cit timp ar fi trebuit sa petrec in aeroport asteptind avionul ce urma sa ma duca la destinatie: mai mult de 12 ore! Bine dar ce sa fac eu atitea ore? As putea sa vizitez un nou oras. N-am fost niciodata in Germania, iar cunostintele mele referitoare la limba lui Goethe sint niste relicve prafuite din scoala generala: pot sa numar pina la zece sa zic va rog si multumesc. Nu ajunge?

Mi-am stabilit planul, am butonat pe google si am descoperit destule locuri de vizitat cit sa-mi ocupe toata ziua. Sau asa credeam eu.
M-am gindit totusi ca as avea nevoie de un ajutor de la fata locului si unde sa-l gasesc daca nu pe DC? La topicul fetelor din Germania am dat peste helbi care, spre norocul meu, locuieste chiar in Frankfurt. I-am scris si am intrebat-o diverse lucruri, de la ce tren sa iau pina in oras la locuri unde as putea sa maninc.
Iata-ma si in aeroport, dupa un zbor de 2 ore si ceva, am ajuns in Frankfurt. Cind sa ies din aeroport ma duc la informatii sa intreb de unde iau trenul spre oras. O negresa absolut superba ma intimpina si imi raspunde la intrebari cu un aer plictisit. Daca ea nu era sosia lui Naomi Campbell nu stiu cine era: avea niste sprincene perfecte, un par lung si drept si o fata fara cusur. Ma cam irita atitudinea ei dar imi zic ca la cita lume se perinda pe acolo poate si eu as avea momente din astea. Imi da o harta si imi arata unde ma aflu. Bun, imi zic, e un inceput.

Gasesc statia de tren si incerc sa iau bilete de la o masinarie plina cu butoane pe care scrie numai in germana. Stiu care e butonul pentru o calatorie si cel pentru multiple calatorii, in rest ma uit ca la scrisul chinezesc. Intreb pe cineva de la coada, ii zic unde vreau sa ajung si omul dupa ce studiaza harta mea se uita la mine si imi spune in engleza ca el nu vorbeste engleza. Bun, mergem la altcineva. Pina la urma aflu pe ce butoane trebuie sa apas, iau biletul si astept trenul. In maxim 20 minute ajung in oras. Ies intr-un parculet si primul lucru pe care-l vad sint iepurii din iarba. Iepuri! Doi mari si unul mic, topaie pe iarba tunsa scurt. Ma duc mai aproape si ma minunez. Deja am un zimbet cit casa pe fata, ma uit in jurul meu si ma intreb cum de nu toata lumea se opreste sa-i admire. Haha. Uite asa iti dai seama cine e turist. Pe linga mine trec in viteza biciclisti: tineri la cravata, mamici cu copii in locul din spate, fete, femei, batrini... E dimineata, racoare si placut.

Primul obiectiv turistic pe lista este "Opera House", o cladire impunatoare si frumoasa. Din pacate nu ma pot apropia prea mult pentru ca se renoveaza fatada insa o admir pe toate partile accesibile.
La Taulnusanlage am ocazia sa admir zgirie norii... unii sint atit de inalti ca ma doare gitul uitindu-ma. Nu ma innebunesc dupa privelistea asta, prefer cladirile vechi.

Am vazut apoi "The Gutenberg Monument", ridicat in cinstea lui www.britannica.com/EBchecked/topic/249878/Johannes-Gutenberg" target="_blank">Johannes Gutenberg, amplasat intr-o piata mare si pustie. De acolo m-am indreptat catre casa lui Goethe (casa + muzeu), o cladire obisnuita pe dinafara dar foarte frumoasa pe dinauntru, cu mobila veche si diverse alte obiecte de pe vremea faimosului scriitor. Mi-au placut in mod special birourile pe care erau aranjate flori superbe. As fi vrut sa le ating insa conform instructiunilor nu era permis asa ca m-am conformat. Am vazut tablouri, scrisori si alte obiecte personale si pentru o vreme m-am pierdut in trecut. Mi-ar fi placut sa traiesc intr-o casa ca a lui.

Romerberg si Hauptwache au fost urmatoarele locuri de vizitat, cu cladirile lor interesante si Fintina Justitiei. Dintr-una din cladiri am auzit izbucnind urale si o pereche de proaspat casatoriti au iesit zimbitori de sub o ploaie de petale.
Turisti peste tot, aparate foto, soare, cald si frumos, ce mai, o zi perfecta.
Au urmat apoi bisericile: "Saint Catherine's Church", mare si impunatoare pe dinauntru, iar afara, intr-o parte, lipit de zidul bisericii fanii lui Michael Jackson au depus poze, luminari si diverse alte obiecte...frumos, imi zic, si inca o data nu-mi vine sa cred ce repede a disparut dintre noi...apoi "Saint Paul's Church" convertita in cladire in care se desfasoara adunarile parlamentare sau ceva de soiul asta si la urma: Domul, o catedrala gotica inalta, desprinsa parca dintr-o poveste, contrastind puternic cu cladirile din jur.
Am ramas pur si simplu cu gura cascata, in fata ei m-am simtit ca o furnica. Si acum cind ma gindesc ma consider norocoasa ca am putut sa admir o asemenea opera de arta, sa pasesc inauntrul ei, sa-i admir boltile imense si statuile impunatoare, sa ma odihnesc pe bancile ei la racoare, ferita de zapuseala de afara.
Ah, si muzica clopotelor din piata bisericii Sfintului Paul, unde am stat la umbra delectindu-ma cu un sandvis, ascultind, privind trecatorii, admirind arhitectura cladirilor, unde o batrina s-a asezat pe banca circulara pe care eram si eu si a inceput sa vorbeasca singura in germana - un monolog interminabil cu pauze de citeva secunde dupa care incepea iar...

Ultimul obiectiv pe lista a fost mall-ul Zeil. Trebuie sa recunosc ca am fost cam sceptica atunci cind helbi mi-a sugerat sa-l vizitez dar mi-a mai zis ca are o arhitectura "altfel" asa ca m-a facut curioasa, iar cind am ajuns in fata lui am ramas cu gura cascata penru a doua oara in acea zi. Parea ca o ghiulea a trecut prin mall, pentru ca avea o gaura drept in mijlocul cladirii, privind de afara. Dupa ce m-am minunat o vreme si am facut niste poze am intrat inauntru sa vad si eu de ce erau peste tot numai inscriptii cu "sale". Nu m-a impresionat nimic, dar la magazinele de linga mall am admirat niste genti dragute.
Linga Zeil am descoperit un telefon international cu fise si asa am putut sa sun acasa - eu ma bazam pe mobilul meu cu cartela vodafone insa odata ajunsa in Germania acesta a refuzat cu incapatinare sa gaseasca vreo retea sau poate nu m-am priceput eu sa caut.

Am mers pe jos peste tot cu rucsacul in spate si aparatul foto agatat de git. Am intrebat oamenii cum sa ajung in diverse locuri si absolut toti mi-au raspuns amabil si cu zimbetul pe buze, incepind de la domnul mai in virsta care nu vorbea engleza dar care a inteles perfect ce vroiam cind i-am aratat harta si s-a chinuit sa-mi explice, si pina la doamna din magazinul de jucarii care m-a lasat sa fotografiez jucariile. Peste tot biciclete, turisti, oameni plimbindu-se, nu prea multa aglomeratie, un oras larg, numai bun pentru plimbari. Am vazut o singura motocicleta, facea un zgomot ca un trabant infundat. Strazi curate, un oras ingrijit, oamenii la fel, n-am vazut nici macar un ciine vagabond sau un cersetor, magazine frumoase, aranjate cu gust, curate, apa mi s-a parut cam scumpa, aproape 2 euro/sticla de 500 ml dar cind e cald ce mai conteaza....

Undeva in departare am zarit un turn (The Eschenheimer Tower) si curioasa m-am dus mai aproape sa-l fotografiez - era ca si cum o bucatica de poveste s-ar fi "ratacit" in lumea de azi. De fapt impresia asta am avut-o cind am vazut si Domul.
In drum spre "turn" am vazut "The Thurn und Taxis Palace" si m-a bufnit risul. Gindul mi-a zburat imediat la o carte pe care am avut-o de citit la literatura engleza si care nu pot spune ca mi-a placut: "The Crying of Lot 49" de Thomas Pynchon. Nu vi-o recomand decit daca va plac povestirile incilcite. Dar totusi e interesant sa citesti despre lucruri intr-o carte scrisa cu mai bine de 40 ani in urma si apoi sa le vezi in realitate.

Daca ar fi sa aleg locul care mi-a placut cel mai mult acela ar fi Piata bisericii Sf. Paul, urmat indeaproape de catedrala gotica. Mi-ar place sa ma mai plimb pe acolo, sa privesc lumea si sa ma bucur de o zi insorita pe o banca la umbra unui pom. Cine stie, poate intr-o zi...

P.S. Multumesc inca o data, helbi, pentru recomandari si informatii.
P.S.2 Revin cu poze intr-una din zilele urmatoare.



www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

www.youtube.com/watch?v=3msaH1ET56s&eurl=http%3A%2F%2Fforum%2Edesprecopii%2Ecom%2Fforum%2Ftopic%2Easp%3FNORED%3D1%26topic%5Fid%3D137464&feature=player_embedded/" target="_blank"> Come Back

Trimite reactia ta
 

helbi
membru de baza

Posted 09/07/09 @ 21:00 Reply with Quote
Ma bucur ca ti-a placut orasul care, in comparatie cu alte orase nemtesti, nu e un oras turistic, ci bancar. Insa, pt excursii scurte, ai ce vedea.
Imi pare rau ca, din cauza operatiei, nu am putut sa ne intilnim,.......data viitoare cu siguranta.

Ingeleg ca la Main nu ai ajuns, desi ai fost f aproape de el (cca 2 min.). Un motiv in plus sa revii:-)

Cu cartela ta.........trebuia sa selectezi manual reteua si gaseai chiar...VODAFONE:-)

Maine, o alta fata de pe DC viziteaza orasul. Sper sa-i placa si ei.


Andreia

Back to top

vikinga
pe insula mea:)

Posted 10/07/09 @ 01:55 Reply with Quote
Deli imi aduci aminte de prima mea impresie pe pamint german. Frumusetea aia simpla, linistea, orase atit de cunoscute pe care te astepti sa le vezi pline ochi se intind cuminti pe arii largii si pline de verdeata alaturi de piese de arhitectura neastepate. Si inca e o tara in mare proportie reconstruita dupa razboi, mai ales marile oarse. E interesant de vazut albume cu fotografii vechi.
Nu am vazut Domul din Frankfurt dar stiu ca fata in celui din Köln si eu am mutit.
PS:Ai gasit cel mai inimos ghid de pe DC;)


Vikinga 13+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Back to top

Delidana
depecheholic

Posted 10/07/09 @ 05:54 Reply with Quote
Helbi, eu si electronicele nu prea sintem compatibile. Bine ca am dat peste telefonul ala cu fise.
Eu voi mai trece prin Frankfurt in septembrie, dar stau vreo 4 ore, poate ne vedem atunci, daca e convenient si pentru tine, bineinteles...mai vorbim pe pm.

Vik, da, mi-a placut orasul, e curat, frumos, si poti sa te plimbi prin el, foarte diferit de Bangkok care e sufocant din cauza caldurii si a poluarii si foarte aglomerat.
Ma bucur ca am avut norocul sa dau peste cel mai inimos ghid de pe DC, de fapt pe site-ul asta am intilnit numai oameni frumosi.


www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

www.youtube.com/watch?v=3msaH1ET56s&eurl=http%3A%2F%2Fforum%2Edesprecopii%2Ecom%2Fforum%2Ftopic%2Easp%3FNORED%3D1%26topic%5Fid%3D137464&feature=player_embedded/" target="_blank"> Come Back
Back to top

helbi
membru de baza

Posted 12/07/09 @ 00:45 Reply with Quote
Vik, merci pt compliment Imi place enorm sa calatoresc si m-am bucurat sa o pot ajuta, macar si numai cu info pe Deli.

Deli, sa ma anunti inainte icnd treci pe aici si, sper sa ne vede de data asta.

Ieri am avut in vizita o fata exceptionala tot de aici. Ne stiam de pe forum, vorbisem, dar ieri ne-am vazut prima data si am petrecut o zi absolut superba. Ne-a apucat miezul noptii povestind, si conversatiile se legau asa de usor, ca parca ne stiam de o viata. Azi, am simtit un gol cind am condus-o la aeroport.:-(
Si Deli, datorita tie am aflat de iepurasii de la Taunusanlage (eu nu am drum pe-acolo) si aseara, am fost cu "musafira" mea sa-i vedem. Sunt asa de draguti si, ai avut dreptate: numai turistii se opreau mirati sa-i vada. Pt restul........sunt de-ai casei

Andreia

Back to top

Delidana
depecheholic

Posted 12/07/09 @ 06:05 Reply with Quote
Helbi, sa stii ca prima mea reactie cind am vazut iepurasii a fost: poate prind si eu unul sa-l mingii. M-am dus mai aproape dar ce credeam eu, ca ei chiar stau sa fie prinsi? Au tulit-o una doua. Ma intreb unde dorm si daca are cineva grija de ei ca n-am vazut nici o cusca pe acolo.
Ma bucur ca v-au incintat si pe voi.


www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

www.youtube.com/watch?v=3msaH1ET56s&eurl=http%3A%2F%2Fforum%2Edesprecopii%2Ecom%2Fforum%2Ftopic%2Easp%3FNORED%3D1%26topic%5Fid%3D137464&feature=player_embedded/" target="_blank"> Come Back
Back to top

april
floare de cires

Posted 12/07/09 @ 21:40 Reply with Quote
Delidana ai descris foarte frumos orasul. Eu sunt norocoasa care a avut un ghid excelent si o gazda perfecta.
Vik, ai descris-o perfect pe helbi.
Andreia iti multumesc pentru cele 24 de ore superbe petrecute impreuna.
Mulumesc draga prietena.

O zi de neuitat in Frankfurt.
Back to top

Tzuni
nimeni nu e perfet!

Posted 12/07/09 @ 22:08 Visit Tzuni's Homepage Reply with Quote
Helbi, ne putem inscrie la tine? :) Ca in cazul asta vin si io! :)
Back to top

helbi
membru de baza

Posted 23/07/09 @ 19:14 Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Tzuni

Helbi, ne putem inscrie la tine? :) Ca in cazul asta vin si io! :)


Cu placere, cind sunt aici si pot.

Anto, si eu ma bucur ca ne-am putut intalni si am petrecut f. frumos o zi in Frankfurt!

Andreia

Back to top

Alexia27
Iubesc doi ochi albastri

Posted 12/08/09 @ 11:47 Visit Alexia27's Homepage Reply with Quote
Aaaaaa, deci esti in Bkk. Ce zici, iesim la o cafea?


I'm alive and I'm here forever

Michael Jackson
Back to top

claujro
membru de baza

Posted 12/08/09 @ 12:06 Reply with Quote
Absolut superbe pozele! Toate!

Mara si Matei
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj