Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117349
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54222
3. Bilantz olguta12 48163
4. J D E monica70 38418
5. A murit Laura! craciunitza 29205
6. Un nou inceput...(2) danangie 27554
7. scrisoare catre mama Picasso 22259
8. Curiozitate! Ana68 21607
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20308
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20197

post an entry in your weblog   Jurnalul lui ruxandraru  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
ruxandraru
cum sa bagi o criza n priza
Acest mesaj a fost trimis de ruxandraru pe data de 06/04/2009 la 08:31 .:. 3796  vizionari .. Exista 20 raspunsuri la acest anunt
Anul trecut, povesteam despre viata mea plina de nefericire, de oboseala cronica pe care o simteam cu fiecare fibra, despre un job prea lung si prea anost, despre un salariu la care nu mi venea sa renunt, despre un copil pe care vedem prea rar...
Asa ca zis si facut. In ianuarie, mi am dat demisia intr un mod suficient de nebunesc ca sa para un gest de fronda la adresa sistemului. Se vorbea deja de criza, dar parca nu se simtea atit de tare. Iar nebuna si a dat demisia. Wow! Fara nici un back up, fara alta varianta. "dar unde pleci?" "Acasa". Cind am iesit din birou, cu cutia in brate, dupa 7 ani, imi venea sa rid si sa pling. Am urcat in Matiz, am dat la maxim muzica (noroc ca am doar doua boxe, dintre care una functioneaza aleator, de regula dupa cite o hirtoapa care probabil reconecteaza un cablu). Weeee are the champions my friiiiiiieeeend!
Mi am aprins o tigara, mi am dat cu parfum asa, de verificare si, cu ochelarii pe nas, am plecat spre noul meu job: acasa. Duceam cu mine un sentiment intens de usurare si de bucurie, pe ala de panica si regret nu l auzeam pentru ca tipam din toti rarunchii. Pardon, cintam. Am pus bona pe liber, mi am luat sotiorul (liber profesionist) si am facut niste calcule, apoi mi am inceput viata asa cum o vroiam eu. Am uitat repede traumele de la birou si mi am savurat copilul cu virf si-ndesat.Salariul mi l am luat in fiecare dupa masa cind, inainte de somn, Tudor ma lua in brate si mi spunea la ureche: Mami nu se duce la sebici, mami sta acasa cu dodo si e bine.
Acum nu mai spune, ca s a obisnuit, dar cins sare rau de tot calul ii spun ca ma duc la sebici si se potoleste. Ar trebui sa nu mai fac asta, dar e prea la indemina ca sa renunt. Nici bau bau nu e la fel de eficient ca sebiciu.
Colegii ma mai suna sa mi spuna cind aud de joburi iar eu le spun pas, fara nici un regret sau stringere de inima. Sint cu totii nefericiti pentru ca domeniul nostru e tare afectat de criza asta afurisita, asa ca se munceste pe brinci pe bani mai putini si e permanent o stare de nesiguranta obositoare. Macar eu mi am facut o cu mina mea. Am bagat criza n priza si am facut lumina! Din toamna, o sa l tirasc pe tudor la gradi cu program scurt si o sa incerc si eu sa mai fac cite ceva, dar toate la timpul lor, in ritmul nostru. E prima data in viata mea cind nu mai vreau sa ma grabesc, eu grabindu ma cronic de felul meu. Nu mi am dat seama ce bine poate fi sa iei lucrurile usor. INCET. sa le savurezi pe masura ce le traiesti. Sint senina ca o zi de primavara si impacata cu lumea. Ma bucur de timp, secunda cu secunda si nu simt ca as irosi ceva, dimpotriva. La vita e bella!

Trimite reactia ta
Previous page
# /2  

bobitamica
membru junior

Posted 19/04/09 @ 10:30 Reply with Quote
Ruxandra,felicitari!!!Esti o tipa super tare...si eu stau acasa,dar eu sunt in CIC. Maimutzica mea are doar 9 luni. Oricum nu am de gand sa ma intorc inainte de 2 ani...

Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008
Back to top

rall
membru stang

Posted 19/04/09 @ 15:03 Reply with Quote
Recunosc bucuria din glasul tau, pentru ca si eu o traiesc aproape zilnic. Lucrez de acasa de vreo 5-6 ani si ma incanta libertatea totala pe care o am! :)
Back to top

ellymer
nou venit

Posted 21/04/09 @ 09:02 Reply with Quote
Asa bine m-am simtit cand am citit ce ai scris....ca a trebuit sa raspund.Ma regasesc(sigur, fara talentul tau de a povesti)si eu sunt nebuna care si-a scris demisia la ora 2 a.m., la ora 8 fix era deja pe masa directorului si absolut toti au crezut ca am luat-o razna complet.Nu zic nu....dar, nimic nu se compara cu linistea si bucuria copilului care a 50-a oara intreaba: asa-i ca nu mai pleci?Mami nu mai pleacaaaaa!!!!Yes!!!(asta nu stiu unde a auzit-o)
Felicitari pentru curaj...asa fain ai povestit...il salvez, ca sa-l am asa de reper.Te pup.
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 21/04/09 @ 19:58 Reply with Quote
bobitamica, nu vei regreta nici o secunda ca ai ales sa stai doi ani. daca te simti vreodata judecata pentru asta, cum m am simtit eu (si m am intors cind avea tudor 1 an si 3 luni...), crede ma ca nu merita sa pleci urechea!
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 21/04/09 @ 20:01 Reply with Quote
rall, felicitarile mele ca ai gasit o solutie! ce faci?!

ellymer, thank you very much!!! da acu nu ne lasa asa, cu ochii n cea#539;#259;! povesteste tooooooot!!!
Back to top

ellymer
nou venit

Posted 22/04/09 @ 20:40 Reply with Quote
Daca zici....io povestesc, draga, episodul, no problem....dar, precizez din start ca bunicu-mio imi scria compunerile la scoala asa ca io cu scrisu'... mai slabut . De altfel, cum am spus, eu am salvat textul tau tocmai pentru ca e scris, asa, pe sufletul meu....si reda exact ce eu n-as fi putut exprima nici in 1000 de ani.
Buuun...deci, ziua cu pricina(naspa de la inceput din cauza soacrei ce-mi distruse nervii capului, ma rog), seara, mai exact, intru la serviciu la ora 20, in ultima clipa, ca erau 15 km de acasa, seful nr1, nervos, ca ne-a zis clar sa ajungem mai repede, mustruluiala ca la mama ei, cool.Dupa mai bine de 6 ore de munca non-stop, in picioare si fuga, dupa caz, fara 5 minute de ladies room sau ceva, vorbit in 3 limbi, calmat si rezolvat pasageri super nervosi si cu capsa pusa, injuraturi din partea "colegilor" politisti de frontiera etc, etc.vine cireasa...de pe tort: sefa nr.2-asa ceva nu se poate, eu imi bat joc de ea si fac totul cum "ma taie capul", fara sa respect dispozitiile superiorului!!?!tipete , urlete si apoi...bis, ca la cretini, pe care nu-i duce capul din prima.Asta in conditiile in care, niciodata nu mi-am permis sa ies, ca sa zic asa, din dispozitiile sefilor, har Domnului, destui.Totul are loc dupa ora 2 a.m.si eu stau paralizata si nu pot scoate un cuvant, nu-mi cred urechilor, arunc un ochi pe birou si ce vad?:instiintare: "Ve-ti nota in fiecare zi ora exacta de sosire si plecare.Cine nu respecta dispozitiile, v-a fi penalizat'" etc.Semnat: sefa, desigur.Credeti sau nu, cuvintele astea, scrise in halul asta, mi-au pus capac.Stiu cum suna....dar...asa a fost.Am luat o coala A4 si mi-am scris demisia, cu articole si alineate din codul muncii, cu tot tacamul,ce naiba.N-am chef sa ma faca albie de porci toti agramatii, mi-am spus dupa care mi-am facut un ness cu apa rece .Si pana dimineata...ma si vedeam ce fain o sa ma joc , peste 15 zile, non-stop cu fiica-mea.
Stiu ca nu pare mare lucru....dar, atunci, pentru mine a fost.
Mii de scuze ca m-am intins ca o...si poate v-am plictisit.
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 23/04/09 @ 22:21 Reply with Quote
ellymer, ai fost taaaaaare!!! cred c a avut un gust ness ul ala, mai ceva ca o sampanie la rece! :) Asta e unul dintre lucrurilepe care ni le daruiesc copchiii... Sa intelegem mai usor ce merita sa ne consume timpul si nervii si ce nu. Inainte de Tudor, eu n as fi avut nici curajul, nici motivatia sa fac un gest asa necugetat, aparent. Dar tocmai asta e. Acum mi se pare necugetat sa fac ceva care imi rapeste timpul pretios si ma simt multmai desteapta si mai tare decit inainte! Ha! Am zis o! Acuma nu sustin ca tr toate sa ne dam demisiile, Doamne pazeste, doar ca sint situatii in care e mai bine asa, in cazul incare se poate si dpdv financiar, arza l arfocu de punct de vedere! Uraaaa!!!
Back to top

ellymer
nou venit

Posted 24/04/09 @ 13:19 (Edited 07/09/12 @ 13:50) Reply with Quote
Draga Ruxandra, nu ai idee ce bine e sa vorbesc , chiar si numai virtual, cu cineva aflat intr-o situatie asemnatoare macar si care e de acord cu decizia mea , nu ma judeca si nu crede ca am luat-o razna.
Pentru ca, sincer, m-am saturat de toti "prietenii" si cunostintele care care nu stiu altceva decat sa barfeasaca, sa judece, si "vai de mine, cum ai putut sa faci asa ceva?!!"
-"Vai, draga, ce bine iti merge, stai acasa, bine-mersi.....asta da viata....
-Pai, stai si tu....
-Pai, pe mine nu ma tine sotu' asa....fara munca....
-Nasol.(da' io cu ce-s de vina??!!!) si alte variatiuni pe aceeasi tema....
Pana si cumnatul(nu tocmai secretar gen al guvernului sau ceva, fie-mi iertat) de fiecare data : "tot pe-acasa, tot pe-acasa...?" pe un ton ironic...si eu imi inghit cuvinte pe care le-as spune, dar care ar compromite definitiv asa-zisa relatie pe care o avem cu ei si la care sotul meu tine...si , de dragul lui, inchid si eu ochii...desi....(dar asta e alta poveste, sorry)
Oricum ideea e ca nu regret nici o secunda ca am plecat, desi, inainte de Mihaela, fetita mea....nici mie nu mi-ar fi trecut prin cap sa plec, oricare erau conditiile.
Dar totul tine de prioritati, am considerat ca EA este prioritatea , cu programul acela infernal si cretin n-o vedeam cu zilele si soacra-mea o tinea de nevoie, nu de placere.
Eu iti multumesc ca m-ai ascultat(citit)si important e ca noi si familiile noaste sa fim multumiti, nu? Va pupam
Maria.
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 26/04/09 @ 12:54 Reply with Quote
Da, ai dreptate. Si eu am portia mea de "si cum e sa nu faci nimic?". Le zimbesc gales si le raspund "extraordinar!"... Nu inteleg de ce a avea grija de copilul tau inseamna "a nu face nimic", "a te rata", "a pune n streang o cariera" etc. Si asta chiar din partea unor mame venind...
Back to top

buli
zen, zazen

Posted 26/04/09 @ 17:06 Reply with Quote
felicitari, buna decizie ai luat!

cred ca la noi, la moldova, lumea e mai relaxata.
pe mine nu m-a intrebat nimeni de ce nu merg mai repede la lucru, dimpotriva, mi s-a spus "uau, ce bine se cunoate ca baiatul sta cu mama lui"

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page