Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117435
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54411
3. Bilantz olguta12 48345
4. J D E monica70 38630
5. A murit Laura! craciunitza 29351
6. Un nou inceput...(2) danangie 27718
7. scrisoare catre mama Picasso 22308
8. Curiozitate! Ana68 21735
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20458
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20280

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Un motan incaltat si-un pui de pisica
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 31/03/2009 la 19:24 .:. 14381  vizionari .. Exista 84 raspunsuri la acest anunt

...asa a inceput prietenia noastra. Mai bine spus, de la asta mi s-a tras totul...

L-am cunoscut cand aveam 23 de ani. Eram managera unui restaurant frantuzesc; el lucra in mall-ul in care era restaurantul. Mai bine de 11 luni a crezut ca sufar de "multiple personality disorder", deoarece cand ma "vedea" bruneta eram prietenoasa, vorbareata, dadeam din gene de parca imi dereglase careva pleoapele cu-n facaletz, si-i ofeream tot felul de dulciuri fine, inclusiv tortul lui favorit de ciocolata, "Death By Chocolate". Blonda eram tacuta, retrasa, nici nu ma uitam in directia lui. Statea si ma privea de la distanta, fara sa aiba curajul sa se apropie.
Dupa aproape un an, si-a luat inima-n dinti, si cu toate ca era convins ca am cateva shuruburi ruginite, m-a intrebat care din ele e peruca- cea blonda sau cea bruneta. Dupa ce mi-am revenit din ris, i-am explicat ca avusese onorea de a o cunoaste si pe sora mea mai mare si mai diafana, Bleu.

Din ziua aceea, a inceput un fel de "uliul si porumbita" intre noi- doi pasi inainte, unul inapoi. Un joc de glezna de liceeni, platonic, dar cu sanse mari de incurcatura serioasa. Ne priveam de la departare, ne faceam bezele, ne lasam mesaje scrise la repezeala pe parbrizele carutelor noastre, trageam de timp cand aveam ocazia, ca sa iesim in acelasi timp din mall, sa putem merge spre parcare impreuna.

El... dat cu toate alifiile. Era jumatate olandez jumatate american-indian(adica... indian cu arc si sageata, cal si pene in plete). Brunet, inalt, carnatia alba, si "trup de amant", cum spunea bunica. Se vedea de la kilometru 6 ca isi petrecuse copilaria si adolescenta in sala de sport. Suspinau damele cand trecea pe langa ele. Par bogat, negru ca pana corbului, sprancene stufoase, si niste ochi care ma bagau in pereti(si la propriu si la figurat)cand se uita la mine; aveam impresia ca imi stie toate gandurile doar cu o privire.
Facea arte martiale, era jucator semi-profesionist de fotbal american, fugea de alcool, nu lua droguri, de fumat nu fuma decat cand iesea in oras cu prietenii. Adora animalele- in special pisicile!- copiii il fascinau, si putea linisti orice copil plangaretz sau animal nelinistit doar cu o atingere.
Eu... ametita ca de obicei, cu gandul doar la muzica, dans, trasul de fiare la sala, si masina mea sport. Pe vremurile alea, eram-inca- destul de salbatica atunci cand era vorba de barbati/flacai/baieti. Ii preferam pe post de amici, nicidecum in rol de "gagici" sau iubiti.

Un pui de pisica m-a convins sa-i dau o sansa. M-am trezit cu el in restaurant, sa-mi ceara ajutorul cu o matza mica si artagoasa.
Mi-a explicat cu lux de amanunte cum ca a plecat pe jos dupa suc si dulciuri, si la benzinaria din cartier, s-a luat o pisica mica si sifonata dupa el. N-a mai scapat de ea, asa ca a dus-o acasa. Avea deja un motan "incaltat" imens-Prince- care o indragise pe domnisoara din prima. M-a invitat la el, sa il ajut sa ii faca baie, sa ii recomand un veterinar bun, si sa o... botez.
Eu- magulita si ciugulita pina peste poate de "onoarea" pe care mi-a facut-o, am acceptat invitatia.
I-am gasit pe toti trei parfumati si aranjati, intr-o mizerie crunta. Haine peste tot, sticle de suc, farfurii de unica folosinta pe, langa si sub canapele..ce mai- cosmar!
El, zambind stanjenit mi-a spus... "ce sa-i faci- apartament de burlac". Da, da... si bunica-i fata mare. In loc sa-i fac baie pisicii, i-am cerut manusi, si ne-am pus amandoi pe treaba. Trei ore mai tarziu, apartamentul lucea, pisica era imbaiata, botezata "Princess Butter Cup", iar noi eram cu girofarurile dereglate.
Am stat de vorba aproape 6 ore, eu cu motanul in brate, el cu "Printesa" nou botezata. M-a condus pina acasa, si pt ca aveam cei 7 ani de-acasa, am crezut de cuvinta sa-l invit si eu la mine in weekend, la cina... da-mi Doamne ce n-am avut, sa ma mir ce m-a gasit .

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /9  

olguta12
Voi invinge!

Posted 02/04/09 @ 11:01 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Lisaelisa-da. Poze cu soata mea sint si la "amintiri de alta data" (iaca- http://amintiridealtadata.piczo.com/8ani?cr=4&linkvar=000044), si pe la pozele Drei Piscot.
M-ai terminat, pe cuvant.
Si daca te intrebi ce caut la 4 dimineata pe net- din nou!- o pauza de Galusca.
A fost cu mine si cu mamita la cumparaturi ieri, si bine inteles ca ne-am plimbat aproape 7 ore prin magazine... In drum spre casa a adormit(asta era pe la 7:30 seara). N-a fost chip sa o mai trezim. Dar la 1 s-a trezit ea... FRESH si gata de actiune. Asa ca, acum restul casei doarme, si noi doua ne uitam- pt a 3 a oara!- la "Peter Pan- Return to Neverland"

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

carmenp
misiz Litlbard

Posted 02/04/09 @ 12:33 (Edited 02/04/09 @ 13:26) Reply with Quote
olgo, pozele nu ie relevante:D sincer m`asteptam la una c`un tip ca`n reclamele la bikini;)) si nu ca mi`ar sta gindu` la barbatii goi da` tu iejti di vina cu descrierea ta;)) hai cu continuarea....

tzucurei de tzucurei 1, 2, 3
Back to top

ralualexandrei
Closca sefa

Posted 02/04/09 @ 13:47 Visit ralualexandrei's Homepage Reply with Quote
Eu stiam sigur care-i Bombonelu si asta stii cum?!Pt ca am avut o vagaaa banuiala ca ne place cam acelasi model de barbat,ehh si da am avut dreptate.Seamana cu ursu,si seamana mai ales la culori.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Back to top

Macrina
membru junior

Posted 03/04/09 @ 00:06 Reply with Quote
si?
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 03/04/09 @ 10:17 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Bunica avea o vorba "cand iti cade dragostea pe-un...eh, pe "CEVA", il aperi de muste toata vara".
Asa si cu mine. Ce nu intelegeti voi dragelor , este faptul ca -asa cum a spus si Carmenp- "pozele nu ie relevante". Putea sa fie uratenia intruchipata, frate cu "the elephant man", eu il vedeam frumos dat dreq, istetz si sexos. Fat Frumos din Streashina
Din prima a fost extrem de galant, tandru, duios. De aceea m-a si acaparat atit de repede. M-a aburit de 5 ori si i-a mers 3 ani. In tot timpul cat am fost impreuna, nu m-a jignit nici macar o data. N-am auzit cuvant de ocara -din gura lui-catre mine.
Spre rusinea mea, mereu am avut "oroare" de barbatii romani. Am cunoscut foarte, foarte putini(poate 2%) care sa nu-si jigneasca sau sa nu-si injoseasca sotia sau prietena. Si mai putini care sa o pretuiasca cu adevarat, care sa nu insele sau sa nu se razbune din orice prostie.
Nea Caisa n-avea NIMIC in comun cu barbatii/flacaii romani cu care aveam eu de-a face. EU eram mereu pe primul loc. Nu prietenii, masina, sportul, sau pipitzele de prin baruri. EU eram cap de afis.

Cand am iesit- pina la urma- impreuna in oras, mi-a spus sa fiu "gata de decolare" la miezul noptii. la cat? Vere, Cenusareasa VINE acasa la miezul noptii, nu pleaca de nebuna prin sat LA miezul noptii. Americanii astia fac TOTUL pe dos.
La 12:05 am plecat "in lume". Am facut un popas la "noi" la mall, de unde si-a luat cec-ul- chenzina, unde-am mai stat oleaca si la taifas cu subalternii lui care lucrau de noapte,
De-acolo- din buricul targului- am ajuns unde-a dus mutu' iapa. La 2 noaptea, imbracata la pantaloni mulati pe basanau si camesa fara umeri de voal m-am trezit in... ghetto. Acolo unde daca nu esti bronzat, si ramai in pana cu masina, ai sanse mari sa te dea familia disparut, sa vina sa te caute FBI-ul.
S-a oprit la o "casa de schimb" - "Check Cashing" deschisa 24 din 24-lucru care nici nu stiam ca exista. 5 indieni in spatele unui "perete" de sticla anti-glont, si 4 "gorile" inarmate in pravalie...pe-afara misunau tot felul de "elemente nefaste". Noul meu gagic ii cunostea pe toti, isi dadeau "high-fives" ca la un meci de fotbal...amor serios intre ei.
Ca sa ma linisteasca(dupa ce am scapat nevatamati de-acolo), m-a dus la un restaurant chinezesc- in acelasi cartier- si asta la randul lui deschis 24 din 24... am povestit, intre supa de wonton si "puiul lu' Generalu' Tsao", m-a complimentat, m-a ridicat in slavi, m-a periat si m-a giugiulit,de am inceput sa cred ca eram si eu pe meniu pe langa orezul cu shrimpi.
Din seara aceea au inceput sa se "ridice" stegulete rosii pe ici-colo, dar nu le-am bagat in seama. Am refuzat sa cred ca era vreo sansa sa nu-mi fi gasit adevaratul Fat Frumos. L-am intrebat de ce trebuie sa mearga la mama dreq sa-si ia banii de chenzina... de ce nu merge la banca lui sa-si scoata banii.. Mi-a spus ca el nu crede in "bancheri", n-are incredere in banci, si refuza sa le "dea" banii lui...asa ca nu are nici un cont in banca. Totul cash, sa nu-l poate cauta spionii statului.
Hmmm.... Buey aia- care sinteti?

Au urmat luni chiar frumoase de prietenie. A fost primul si singurul barbat care ma dadea afara din bucatarie, ca sa gateasca el. Pe mine ma trimitea sa ma joc video games, sa ma relaxez...iar el robotea de zor ca o gospodina desavarsita ce era.
Seara cand adormeam, imi pregatea hainele(!!!) pt servici.
Imi aseza pe scaun totul- de la ciorapi, sutien, indispensabili, pina la fusta si bluza; bocancii mei Doc Martens (combat boots) mi-i lustruia si-i aseza mumos langa usa.
La servici ma vizita scurt si cuprinzator. Aparea cand eram mai ocupati, si-mi lasa pe cate o masa sau pe tejghea un plic, in care intotdeauna gaseam o felicitare siropoasa si plina de "sentimiente de corazon", si un set de cercei/medalion/bratara. Bijuuri nu neaparat valoroase; erau de aoleu si pietre scuipe de caldarim, dar mereu diferite, frumoase, multe din ele seturi unicat, facute de mana de o tipa care se ocupa cu asa ceva. Dealfel, pe majoritatea inca le mai am, si le port cu placere si satisfactie.

M-a invitat la o "plimbare" pina in statul New York, in orasul in care isi petrecuse copilaria. I-am cunoscut mama, o dama tare draguta, daca putin(mai mult) intr-o ureche, dereglata, care banuia pe toata lumea- de la postarita pina la veterinar- de "comunism neinfricat".. Toti doreau sa transforme America intr-o a doua "Uniune Sovietica". I-am cunoscut si fratele- Albert Iubaretzul. A venit acasa in permisie, era U.S. Marine- de-ala ce impusca tot ce misca, doarme in baraca cu pusca in brate, iubeste toate mandrele ce le intampina pe 5 continente, si bea mai mult ca un pluton de soldati sovietici cazati in inima Siberiei. Baiat bun, el asa... dimineata la 10 deja era "vesel"- micul dejun erau 4 beri.
Tatal nu i l-am cunoscut niciodata. Stiu doar ca a luat-o si ala pe aratura cand s-a intors de la razbel din Vietnam, si si-a acuzat sotia ca i-ar fi facut ambii copii (Nea Caisa si Albert Iubaretzul) cu propriul tata- care murise cu vreo 30 de ani in urma- pruncii n-aveau decat 24 si 21 de ani. Nu stau eu bine cu aritmetica, dar nici chiar asa .... Cand l-a parasit nevasta- cu tot cu copii- ca sa se razbune, s-a insurat cu sora ei. Deci matusa lui Nea Caisa ii era si mama vitrega. Aveau 4 copii impreuna. 2 seturi de gemeni- 2 fete si 2 baieti. Baietii i-au botejat Ben Franklin si Abraham Lincoln. De fete mi-a fost frica sa-i mai intreb cum le-au botezat, asa ca pt mine mereu au ramas "Twin A" & "Twin B'... asa... mai ca la puscarie.
Am realizat- cam tarziu, ce-i drept- ca ma amorezasem de-o...telenovela ambulanta.
Tot atunci am aflat ca fusese putin si "oaspete al statului"... facuse oleaca de puscarie- doar vreo 6 luni; spuneau babele in sat ca ar fi distrus un bar cu capetele unor flacai- 7 la numar, care ii batusera fratiorul mar... si el i-a facut para.
Si iar au aparut steguletzele rosii... si iar nu am bagat de seama...

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

luxe
membru incepator

Posted 03/04/09 @ 11:13 (Edited 03/04/09 @ 11:14) Reply with Quote
brrrr...Olgutaaa!!! ce curajoasa ai fost mai fatoo !!!!!! Sa nu-mi spui ca atunci cand i-ai dat papucii a vrut sa te kilareasca !!!!!brrrrr !

www.flickr.com/photos/9734044@N08/" target="_blank">Jessica lui mami
Back to top

natalia_nica
membru junior

Posted 04/04/09 @ 12:44 Reply with Quote
Olgutaaa, astept cu sufletul la gura urmarea, m-ai prins!!!
Back to top

carmenp
misiz Litlbard

Posted 06/04/09 @ 08:57 Reply with Quote
brr, uolgo, nu`mi place, schimba finalu`;))

tzucurei de tzucurei 1, 2, 3
Back to top

valentinag
mama natura

Posted 06/04/09 @ 13:48 Reply with Quote
sti ca te citesc da?Astept continuarea!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea
Back to top

misha71
Cruella

Posted 06/04/09 @ 20:25 Reply with Quote
Hait! sa nu-mi zici ca nea' Ciocu era membru marcant in Cosa Nostra din Sicilia
Back to top
# /9  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page