Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117295
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54151
3. Bilantz olguta12 48108
4. J D E monica70 38358
5. A murit Laura! craciunitza 29130
6. Un nou inceput...(2) danangie 27523
7. scrisoare catre mama Picasso 22216
8. Curiozitate! Ana68 21569
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20178
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20145

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Lupta Crancena
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 27/03/2009 la 21:26 .:. 13183  vizionari .. Exista 99 raspunsuri la acest anunt
M-am indragostit de Sergiu Nicolaescu la frageda virsta de 9 ani, cand am vazut prima data Revansa. Taiam poze cu el din revistele Cinema ale lui Papa, si le ascundeam in "Povesti Nemuritoare", ca sa creada lumea ca-s fata isteatza si dornica de lectura, pe cand eu eram doar amorezata de un nene cu pistol si palarie cu bor, si chiar nu ma interesa ce facea Pacala, sau cum se descurca Danila Prepeleac. Fat Frumos din Lacrima al meu impusca nemtii si dusmanii tarii. Adeseori ma trezeam visand cu ochii deschisi in plin "buricul tirgului"- in Piata Matachei sau la Obor, in timp ce bunica se tocmea pe ultima gasca din piata, eu aveam intalniri secrete cu Tudor Moldovan si Limba(Ah, Jean Constantin- alt erou al copilariei). Faceam parte din "Rezistenta", si bine inteles ca eram si singura dama fina, care tragea cu pistolul mai bine ca Moldovan, vorbea 5 limbi, si era un fel de Mata Hari "moderna"- de aceea mereu Moldovan suspina dupa mine, si-mi admira rujul impecabil aplicat pe buzele-mi ca doua capsuni, si tocurile de 12 care nu ma impiedicau sa sar garduri, sa prind cate-un tren din zbor, sau sa nimicesc 3-4 inamici cu o singura lovitura. Ce mai- INCA nu se nascuse femeia –sau barbatul- care sa-mi faca fatza sau care sa-mi ia locul. Dar…eram partenera inedita al lui Moldovan… si inainte de orice altceva, faceam parte din Rezistenta!!!



Toate astea ar fi trebuit sa ma pregateasca pt rolul de mama. La frageda virsta de 39 de ani, ma aflu pe “teritoriu ocupat”, asediata de un prichindel dotat de natura cu o minte diabolica, o incapatinare cutremuratoare si o vointa ce l-ar fi nimicit si pe Tudor Moldovan, si toata breasla lui, de la Paraipan incoace. Faptul ca are doar 3 ani si 4 luni nu ma mai linisteste deloc; din contra, ma face sa disper zi si noapte.
Una dintre cele mai mari “reclamatii” asupra “postului” de mama, este lipsa de pregatire si instruire. Intotdeauna am fost de parere ca prea mult timp si atentie este acordat perioadei inainte de nasterea odraslelor, timp ce este petrecut studiind cum sa respiri adanc atunci cand incerci sa scoti un pepene printr-un… orificiu din care nici un OU nu are sanse de a iesi nevatamat; moduri sigure de a imbaia pruncul (de parca l-ai spala pe malul Dunarii, nu intr-o copaie roza cu fluturasi si floricele de camp, dichisita si dotata cu 14 butoane, care sa-i fredoneze la ureche “Desteapta-te romane”, sa-ti spuna din minut in minut ora exacta, temperatura apei, si greutatea odraslei la ora respectiva).



Rolul de mama este o ARTA. Este naiv sa trimiti o mama intr-o “arena de lupta” timp de 20 de ani, sa lupte impotriva unui copil, si sa te astepti sa invinga. TOTUL- de la Natura pina la bunici si vraci este in favoarea “LUI”. Da, este mic, dragalas, si poate sa dea drumul la lacrimi si sa le opreasca de 100 de ori mai usor decat umblu eu la robinetul de la baie. El e neajutorat, nevinovat si inocent, pe cand TU, tu- cea care i-ai dat viata- esti o namila fara suflet ; mare, tare si puternica.
Nimeni nu se gandeste la gradinite, creshe, scoli. Toti respiram usurati in momentul cand odraslele noastre devin “studenti in clasa I a”. Sintem mandri, increzuti si plini de noi, infoiati ca niste pauni retardati, de zici ca am castigat la Loterie. Uitam toti ca scolile nu sint decat o filiera, un mod précis si calculat al inamicului de a face “schimb de experiente”, de a-si intari puterea de lupta, si bagajul de cunostinte. Eu una cred ca prima materie studiata nu este nici limba materna, nici aritmetica. Bastonase? Liniute? 1+1-2?Hai sa fim seriosi!!! SABOTAJUL este prima si cea mai importanta materie pe care o studiaza. TERORISMUL este pe locul 2.
Ei petrec ani de zile- cel putin 12(!!!)- inconjurati de aliatii lor, intarindu-si filiera. Lupta lor se manifesta printr-o multitudine de forme, începand cu necooperarea pasiva, continuand cu dezinformarea, ascunderea si distrugerea bunurilor obstesti, falsificarea documentelor, si culminând cu lupta armata; directa. Desi la început miscarile de rezistenta apar spontan, ele sint masiv încurajate si sprijinite chiar de noi, victime nevinovate si pur si simplu OARBE in campania lor de sabotaj si terorism.



O sa spuneti ca am innebunit. Daca ati convietui si voi cu Dra Piscot, va asigur ca ati fi deja intr-o camasa de forta.
Nimeni nu-mi intelege inversunarea cu care refuz sa-mi inscriu odrasla la cresa, gradinita, day care, sau alt „organ” pedagogic. Refuz categoric sa-i imbogatesc arsenalul, sa o ajut sa ma invinga.
De 2 luni si 5 zile sint somera. Pentru prima data in aproape 3 ani de zile, sint acasa cu inamicul 24 din 24. Si sint sleita de puteri. In doar doua luni de zile a reusit sa faca ce n-a facut nimeni in toata viata mea. Sa ma rapuna.
Nu mai dorm noptile, deoarece ma gandesc cu groaza la ce voi gasi dimineata cand ma dau jos din pat. Odrasla mea si-a dezvoltat atit de bine toate simturile, incat ale mele nu-i mai fac fata. Cu toate ca paseste prin casa ca o turma de hipopotami- atunci cand vrea sa fie auzita- cu aceeasi usurinta, poate deveni ninja.



Azi dimineata, pt a 3 a oara in 10 zile, m-am dat jos din pat, si am calcat intr-un „covor” de pudra de talc. In timp ce toata casa dormea, fiica mea cea de toate zilele, lumina ochilor mei, a „insamintzat” toata mocheta din dormitorul meu cu 2 cm de pudra de talc. Toata mobila, asternutul, perdelele, chiar si mocheta de SUB pat. Toate sub un covor alb si placut mirositor de...pudra de talc. A reusit sa plece din dormitorul bunicii ei- coana mare sa traiasca!- cu care doarme noapte de noapte(refuzand categoric sa doarma in camera ei!), sa treaca de dormitorul bunicului, sa ajunga la mine, sa puna 3(TREI!!!) scaune unul peste altul, si sa ajunga la cel mai inalt raft din dulapul meu, ca sa puna mana pe cele trei containere/sticle cu pudra de talc. Am pudra de talc in ochi, intre degetele de la picioare,si in... mai peste tot. Put a „nou nascut”. Nu mai luam in seama faptul ca sint alergica la praf si alte nenorociri, deci de 5 ore stranut de mi-au picat si genele, si nasul imi mai sta agatzat intr-o singura balama.
Dupa asa o isprava, a avut timp sa mearga jos in beci, sa dea de mancare la pisici, sa-mi „picteze” monitorul de la calculator cu carioca, sa-mi ia 30 de timbre si sa le lipeasca pe toate pe birou, sa vina inapoi sus(tot in „ninja mode”), sa se instaleze in fata oglinzii din baia MEA, sa se spele pe dinti cu 2 tuburi intregi de pasta de dinti, si in timp ce s-a spalat pe fata, sa-mi „spele” si oglinda cu absolut toate produsele de „infrumusetzare” pe care le-a gasit. Nu i-a scapat nici oglinda de 2 metri x 4 metri care este usa de la dulapul de haine ale lui Bombonelu. Zilnic o gasesc „aranjata”. Dar AZI!- AZI, pt ca este JOI si eu n-am activitate, mi-a decorat-o cu detergent de rufe, miere, Comet(un fel de TIX indracit), 3 rujuri Lancome si un tub intreg de rimel(mascara). Ah, si sa nu uitam si 2 pahare de apa si nelipsitul strat de ...pudra de talc.
Casa este vesnic minata cu jucariile si condurii ei. Ai sanse- cand in timpul noptiii- mergi agale spre tron cu ochii lipiti de somn- sa nu te mai intorci inapoi nevatamat. Asta daca te mai intorci! Acum 2 seri, in toiul noptii, am plecat agale(ca o curca fraiera ce sint!!!) spre bucatarie, ca sa fur un castravete murat din frigider. Da, stiu- la 2 noaptea, numai damele insarcinate au voie sa aiba asa „iesiri”- dar pe propria-mi mosie, as vrea sa pot face ce vreau. Mda. Pe a treia treapta de SUS a scarilor, am alunecat pe-un papuc de-al odraslei... pe-a cincea treapta m-am intalnit si cu perechea lui, si m-am oprit direct in tabloul de la jumatatea scarilor, care acum duce lipsa de 2 cm din rama. Iar peretele duce lipsa de moloz. Mi-a pierit pofta de castraveti murati, deoarece gura de perete pe care am infulecat-o mi-a taiat orice chef de merinde.



Cum stiu eu toate astea???? Pt ca atunci cand ispravile ei ies la iveala, cu zambetul acela inocent si naucitor pe buze, ne explica –cu lux de amanunte- cum si ce a facut.
As mai povesti, dar e liniste totala sus in casa, iar eu din beci nu vad si nu aud nimic. Ma tot gandesc ca intr-una din zile, o sa merg sus, si-o sa-i gasesc pe babaci legati fedeles, agatati de lustra.
DACA supravietuiesc , am sa revin cu stiri... si cu moloz. Si cu castraveti murati- probabil in chiloti, bagati acolo de lumina ochilor mei...



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Trimite reactia ta
Next page
# /10  

philip
Think more, eat less...

Posted 27/03/09 @ 21:33 Reply with Quote
ce frumoase sunteti amandoua!

philip
30weeksbabyboy
mommyandreea
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 27/03/09 @ 22:07 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Frumoase, nefrumoase, dar una din noi sigur e plecata de-acasa(je, ca odrasla e teamara si nevatamata, si plina de "idei").
Tu razi de suferinta omului, Philip...

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

philip
Think more, eat less...

Posted 27/03/09 @ 22:59 Reply with Quote
pai de-aia te intrebasem la subiectul celalalt daca depui resumeuri etc :)hai, pup, stiu ca nu-i frumos sa fac haz de necazu' tau, da' nu ma pot abtine, zau...

philip
30weeksbabyboy
mommyandreea
Back to top

ellej
Tornada in actiune !!!

Posted 28/03/09 @ 11:00 (Edited 28/03/09 @ 11:01) Reply with Quote
Hahaha, ce tare e!
Parca ar fi sora cu al meu, care (printre multe altele) acum un an, avea am doi ani jumate, l-a incuiat pe bunica-su pe balcon patruj' de minute, timp in care a varsat olita cu pipi si a mazgalit geamurile si plasma recent achizitonata :) Nu ti-l trimit in vacanta ? Contra cost, evident. Io cred ca astia doi s-ar distra grozav impreuna :)

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)
Back to top

DarkBendis
my other car is a broom

Posted 28/03/09 @ 13:54 Reply with Quote
Mai fata draga, rad de juma' de ora... si i-am tradus si lu' barbatu-meu, saracu' s-a innecat cu cafeaua de atata ras. Da' sa stii ca omu' a venit cu o idee geniala: avem si noi un nepotel in Italia, de 5 ani, tot de calibrul Galuscutei tale... avem grija sa sa se cunoasca, si mai stii ce iese? Cumnata-mea a ajuns la un moment dat sa o sune pe mama ei si sa-i spuna sincer la telefon "Mama, iarta-ma pentru toate cate ti-am facut cand eram mica!!" sau cum zicea rabinul afland ca fiul sau e acum un tatic: "Multumescu-ti tie Doamne, dusmanul meu a dobandit azi un dusman propriu "

Zic si io ca Philip: sunteti tare frumoase amandoua, dragelor




Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 28/03/09 @ 18:49 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Dragele de voi... Ma bucur ca va ganditi la "linistea mea sufleteasca".
Va ganditi ca unde are loc un mai au loc ....... Facem noi altceva... platesc eu o vacanta pt toti 3,, si-i trimitem ori la DarkBendis, ori in Italia, ori in Romania, la Ellej. Ce spuneti?... Iar eu o sa am oleaca timp de ragaz, sa ma refac.
Auzi la ele... sa-mi trimita ALTI prunci din breasla Galushtei. "Momma didn't raise no fool". Eu nu-i fac fata EI, si voi vreti sa o ajutati?



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

DarkBendis
my other car is a broom

Posted 28/03/09 @ 21:11 Reply with Quote
Olguto, ia uita-te aici sa vezi ca mai sunt si alte mamici cu pitici cu idei

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134962&whichpage=2

Acu' sa vedem ce mai aduce viitoru' (io-s mai fatalista asa de felul meu) ca stii cum se spune: "cine se aseamana se aduna" (whether we like it or not). By the way, Galusca e bine-venita la noi (mai ales daca vine si mamica ei cu ea ), si sunt ferm convinsa ca si flacaul lui Ellej s-ar simti tare bine - ii lasam pe cei mici sa se joace cu tata lu' Mister Mister al nostru (care-i pe-o minte cu ei, tata, nu bebe) si cu madamele pisici, iar noi trei gagicile iesim la plimbare in targ sa ne refacem la "John Lewis" ca au prajituri bune



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Back to top

lisaelisa
o mamica fericita

Posted 28/03/09 @ 21:49 Reply with Quote
Draga mea,

M-a luat durerea de cap, la propriu, citindu-te.

MAMA, ai un copil sanatos care se plictiseste.

Un copil la gradinita Nu invata tactici de sabotare a parintilor, ci invata lucruri noi si isi consuma energia, acasa fiind mult mai cuminti.

Fetita mea are 5 ani, si, daca nu-si gaseste ceva interesant de joaca, se pune pe stricat.

Sfatul meu este sa citesti o carte despre psihologia copilului pt a-ti intelege pruncul.








lisaelisa

mami de Ancuta ingeras iubit si dragalas
Back to top

speed
ma grabesc incet

Posted 28/03/09 @ 21:58 Reply with Quote
olguta, ce mare s-a facut Galushca ta! nu mi-a venit sa cred vazind pozele, doamne cum trece timpul...
in alta ordine de idei, rabdare si tutun!
Back to top

kay
Happy - Happy , Joy - Joy

Posted 28/03/09 @ 22:49 Visit kay's Homepage Reply with Quote
lisaelisa, esti total si definitiv pe langa !

galushca draga si scumpa

************************************************************************************

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."
Back to top
# /10  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page