Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117420
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54340
3. Bilantz olguta12 48288
4. J D E monica70 38585
5. A murit Laura! craciunitza 29315
6. Un nou inceput...(2) danangie 27658
7. scrisoare catre mama Picasso 22297
8. Curiozitate! Ana68 21694
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20428
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20263

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Delidana  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Delidana
Ratatouille se intoarce!
Acest mesaj a fost trimis de Delidana pe data de 27/08/2008 la 11:04 .:. 1880  vizionari .. Exista 10 raspunsuri la acest anunt
Ma uit la el si nu-mi vine sa cred ca iar l-am prins.
- Asta are urechile mai mari, nu e el, zic eu. O fi var'su.
- Ei, tot el e, zice D. (sotul).
Imi amintesc ca m-am uitat la pozele pe care i le facusem prima data si m-am gindit ca pacat ca nu i-am mai facut vreo citeva, ca astea au iesit cam intunecate. Cum era vorba aceea, "aveti grija ce va doriti ca s-ar putea sa vi se indeplineasca"?

Luni seara am intrat in bucatarie si m-am dus sa spal vasele. M-am uitat la farfuria din chiuveta, apoi la oasele de pui care se deplasasera cumva si zaceau pe marginea chiuvetei; ceva nu era in regula.
Dupa vreo citeva reprize in care ochii mi s-au plimbat ca la jocul de tenis, mi-a picat fisa: shobo se intorsese!
Culeg oasele si le pun intr-o punga sa le arunc, un oscior era chiar linga cuptorul electric si cind ma aplec mai bine sa-l culeg si pe el, ce gasesc? Sapunul! Sapunul care disparuse fara urma, aparuse acum, zgiriat si ros dar in mare parte intreg.
Bine ca nu i-am dat cursa inapoi vecinei, ma gindesc.
O punem din nou in functiune, de data asta cu o felie de sunca - lui shobo ii place carnea dar nu maninca mult, are grija la silueta.
Imi vine stralucita idee sa inchid usa la bucatarie - asa, ca sa nu mai stau cu gindul ca poate-mi bate shobo la usa dormitorului; fara sa vreau imi vine in minte poezia aceea cu Stefan cel Mare:
- Si in poarta oare cine bate
- Eu sint, Shobo, deschide repejor
- Da' deschide-odata ca mi-e o foame de mor!

A doua zi dis-de-dimineata ma duc in bucatarie sa vad daca l-am prins pe shobo. As, de unde, cusca era frumos la locul ei, fara locatar.
Mai, asta s-a smecherit, ma gindesc eu, te pomenesti ca s-a desteptat si nu mai intra in cusca si raminem cu el pe cap. Hmmmm.
D. vine cu ideea ca poate shobo a vrut sa intre in bucatarie dar n-a avut cum, daca usa era inchisa... Ei, asta-i acuma, inseamna ca de fapt el nu sta in bucatarie ci undeva in casa. La asta nu ma gindisem.

A doua seara lasam usa deschisa la bucatarie si dimineata cine era in cusca? Domnul shobo. Ooo, bun venit pe la noi, ii zic, iar ati venit la poze? Se uita la mine si nu zice nimic, sta cuminte pe fundul custii si da din mustati.
Fac o inspectie rapida a bucatariei. Dumnealui fusese la ospat: bananele pe care le lasasem intr-o punga pe masa erau bine mersi la locul lor, cu o gaura in punga pe unde shobo se infruptase. Hehe, am zis eu ca-l astept cu banane dar n-am crezut ca chiar asa o sa si fie.

Hotarim ca trebuie sa-l trimitem pe shobo undeva mai departe ca sa nu se mai poata intoarce. L-a luat D. si la dus la vreo citiva km, pe un cimp. Mi-a povestit ca atunci cind a deschis usita custii sa-i dea drumul, shobo n-a vrut sa iasa. Ca sa vezi...
I-am zis lui D. ca daca se intoarce va trebui sa-l adoptam. Eu sper totusi sa n-o faca. De data asta nu-l mai astept.

P.S. Nu reusesc sa pun pozele cu shobo aici - le puteti vedea insa in albumul meu de pe forum.


www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Trimite reactia ta
 

CristinaT
guest

Posted 27/08/08 @ 11:19 Reply with Quote
:)) :)) nu pot sa cred, m-am uitat in poze si ca sa fiu sincera ma asteptam sa fie ceva mai mare si mai urat. E soarece si nu shobo.... dar daca ar fi fost la mine in casa, as fi murit de frica....

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Back to top

Delidana
depecheholic

Posted 27/08/08 @ 11:38 Reply with Quote
Ei, pai atunci trebuia sa-l botez Shori .
V-am zis ca e chiar dragut dar mi se pare destul de mare pentru un soricel.

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan
Back to top

gusta
hulppiet

Posted 27/08/08 @ 12:27 Reply with Quote
Buna isprava Delia.Si ai grija ce iti doresti.

Marilena si Mara Augusta
Back to top

Tzuni
nimeni nu e perfet!

Posted 27/08/08 @ 13:11 Visit Tzuni's Homepage Reply with Quote
Daca nici acum n-a intrebat de mine.... :(((

__________________________________________________________
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si cu...blog
Back to top

Zuzilici
Zgubilitica Limbuta

Posted 27/08/08 @ 14:29 Reply with Quote
Tzuni de tine intreb eu...Si eu sunt BIG Shobo, nu orice...
Scuze Delidana ! Sa stii ca m-asteptam la faza asta. Bine ca n-a venit cu toata famila. Sunt curioasa daca se mai intoarce. Din cate stiu sunt animale tare destepte, nu?


Cuba 2008



Zuzilici de Isabella Maria (21.04.2006)
Back to top

J G
pescarus

Posted 27/08/08 @ 19:13 Reply with Quote
That was a shobo. Not a Shori

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Back to top

Delidana
depecheholic

Posted 28/08/08 @ 03:52 Reply with Quote
Gusta, asa e.

Zuzi, a fost dus destul de departe, la citiva km distanta; daca se intoarce si acuma....

JG, tind sa-ti dau dreptate, e prea mare si are coada prea groasa ca sa fie shori.

Tzuni, n-am apucat sa-l intreb nici de data asta.

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan
Back to top

maru
Are we there yet?

Posted 28/08/08 @ 17:04 Reply with Quote
mai, da voi de matze nu ati auzit? sau au fraternizat pe acolo?

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/
Back to top

J G
pescarus

Posted 28/08/08 @ 17:19 Reply with Quote
Delidana ador felul in care scrii - cu multa forta dar e cumva... discreta, nu stiu cum sa explic. Sper ca SCRII, sau ai de gand.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Back to top

Delidana
depecheholic

Posted 29/08/08 @ 12:33 Reply with Quote
Maru, am 4 ciini! Sa aduc o mitza e ca si cum as condamna-o la moarte sigura, crede-ma, chiar daca ei stau in curte si mitza in casa. Cu prima ocazie in care mitza ar iesi afara pot sa-mi iau adio de la ea.

JG, incerc.

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj