Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117353
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54228
3. Bilantz olguta12 48165
4. J D E monica70 38422
5. A murit Laura! craciunitza 29212
6. Un nou inceput...(2) danangie 27559
7. scrisoare catre mama Picasso 22263
8. Curiozitate! Ana68 21610
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20318
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20199

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Declaratie tarzie de amor ghebos
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 07/04/2008 la 11:16 .:. 10928  vizionari .. Exista 43 raspunsuri la acest anunt
Nu mi-a scris niciodata vreun baiat scrisori de "amor". Nici versuri. Mi-a compus un ametzit, odata de mult, un cantecel penibil, in care ma compara cu un "coshuletz cu capsunele".Apleca-ti-s-ar de la capsuni sa ti se aplece, Charlie. Numai cu un kilogram de fructe nu fusesem comparata. Bine ca nu s-a gandit la patlagele cand a facut pe compozitorul- ca atunci sigur o bagam pe maneca.
Tre sa recunosc ca la capitolul "amor ghebos" am fost un adevarat esec.
Oricum, cariera mea de "sex symbol", de "femme fatale" n-a luat fiintza decat pe la vreo 25-26..ok..28 de ani,cand l-am cunoscut pe Bombonelu. Atunci a fost prima data in viata cand m-am simtit iubita,apreciata, si admirata cu adevarat.
Si cand ma dadeam jos din pat dimineatza, ma ondulam toata, si eram mai mult salcie decat una bucata femeie. Mult timp am avut senzatia ca fac parte dinr-o trupa de trapezisti de la Cirque de Soleil. Circareasa in devenire, deh. Si mai spun gurile rele ca dragostea nu poate muta munti. tz tz tz...
Mereu am incercat sa aflu unde gresesc, de baietii ma "ocoleau" cand era vorba despre dragoste, iubire, sau lipsa de. Sigur n-avea de-a face cu faptul ca EU ii tineam la distantza cand era vorba de "gagicareala".
Daca stau sa ma gandesc bine, de la prima incercare a unui baiat sa ma sarute, viitorul meu in ale problemelor de amor a fost blestemat. Deloc. Si faptul ca i-am dat branci in jos pe scari...poate si asta a avut ceva de-a face cu esecul total pe care urma sa-l am ani de zile.
Mereu am preferat prietenia- in adevaratul sens al cuvantului- decat sa am "gagic" doua saptamani, si apoi sa ne ciomagim, sa ne jignim si sa ne dispretuim. Prefer un prieten pe viata decat un gagic de "scurt metraj". In generala ca si in liceu- n-am avut niciodata problemele pe care celelalte fete le-au avut. Zilele mele erau pline de "distractie" la greu. Mai intai joaca copilareasca, apoi mai tarziu, in Hollywood, iesiri in oras, la film, plimbari in parc, intalniri "adhoc" cu o armata intreaga de baieti, fara complicatiile si situatiile penibile care se nasc dintr-o "idila" adolescentina de o saptamana, doua.
Daca e sa fiu sincera cu mine, poate, POATE si faptul ca semanam cu un pui de cimpanzeu durduliu cu o singura spranceana, a avut mare influentza asupra flacailor cu care imi petreceam timpul. Eram vorbareatza( una din poreclele pe care le aveam era PUPU- pt ca imi turuia gura toata ziua, exact ca o pupaza), dar stiam sa si tac, sa si ascult "interlocutorul", si sa-l povatuiesc "de bine". Sportul mi-a placut intotdeauna; de la hochei si arte martiale,pina la volei,alpinism, si traforaj viteza- ORICE. Nu ma dadeam batuta cu una cu doua, de catzarat in copaci sau pe stalpi ma catzaram, escaladam garduri, si nu imi era frica de "ei"- mici, mari, fiorosi sau blanzi, pt mine toti erau o apa si-un pamant.
Aveam impresia ca sint imuna in ceea ce priveste baietii.
Prima data cand l-am cunoscut, l-am auzit, nu l-am vazut. In curtea unei scoli, in inima Holywoodului, in Octombri 1982, am auzit un "*&%^ gura ma'tii de cioban" foarte hotarit si manios. "Da-mi ba, prostule biletele de masa. &^%$*#& %&^$&%...$^%#*&^"...s.a.m.d
Un pustulica, putin shifonat, cu un ciuf in crestetul capului, ochi mari caprui, un nasuc prea "carn" pt un baiat, si o pereche de evazati pe el, de-ar fi putut trece Dunarea fara barca sau shalupa. "Smecheru' " se certa cu o trupa intreaga de asiatici pe niste cupoane de masa. El pe limba lui, ei pe limba lor.
Imi aducea aminte de baietii de la "noi" din cartier, din Pantelimon. Imi aducea aminte de "acasa"...

revin...

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /5  

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 08/04/08 @ 09:54 Reply with Quote


Lora, mami de Iustina


Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 08/04/08 @ 13:17 Reply with Quote
Fain. Asa sa tot muncesti. Ar trebui sesizati cei de la DC sa faca si eu un suport grafic pentru pagina asta dedicat oamenilor care il acceseaza de la birou. sa semene cu un word, cu un Excel acolo, ceva, sa ma pot preface ca muncesc!
Back to top

ciarli
membru incepator

Posted 08/04/08 @ 15:52 Visit ciarli's Homepage Reply with Quote
Hai, doamna, cu urmarea, ca imi vine buburuzele de la plimbare si nicio sansa sa mai vad continuarea.

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia
Back to top

miercuri
nou venit

Posted 09/04/08 @ 00:12 Reply with Quote
mai bine mai tarziu decat prea...tarziu...da' crezi ca el citeste DC ? respecte !
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 10/04/08 @ 21:08 Reply with Quote
quote:
Originally posted by ruxandraru

Fain. Asa sa tot muncesti. Ar trebui sesizati cei de la DC sa faca si eu un suport grafic pentru pagina asta dedicat oamenilor care il acceseaza de la birou. sa semene cu un word, cu un Excel acolo, ceva, sa ma pot preface ca muncesc!



... cu o interfatza SAP, ceva...

"There's no vice as advice!"
Elise & BBLisa
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 11/04/08 @ 09:49 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Miercuri!!

Sal'tare! Sa-ti traiasca finutza! (si noi pe linga ea). Bitza al meu citeste DC-ul, cand il trimit sa mai "rasfoiasca pajinile" la Bloguri .
Dar eu nu scriu aici pt el. Scriu pt. linistea mea, pt. ca observ(cu parere de rau) ca ma cam lasa memoria.
Oricum, nu mai am aceleasi "idei cretze" ca la 13-14 ani. Acum am trecut la altele mult mai smechere
Era CAT pe ce sa uit! Doream sa te intreb ceva: Mai pica retzeaua wireless cand esti in tren? Sau s-a rezolvat problema??

Noroc si mozol cat incape

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 11/04/08 @ 11:46 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
A 8 a a inceput destul de dureros. Bleu incepuse liceul, si nu-sh cum am descoperit noi o "rasa" noua de scoli, mai bengoase, si ne-am hotarit sa facem mutarea pe rand. Bleu a depus cerere, si a fost acceptata la un liceu "magnet" , cu profil medical. Scolile "magnet" erau un fel de..."ai copchil dashtapt, vin' aici, ca plateste guvernul, si ti-l scoatem ori criminal, ori geniu".
Brusc m-am trezit singura, si in fiecare zi sufeream din ce in ce mai mult, precum o Mimoza veshtejita.
Bitza al meu n-avea treaba. Semetz si senin ca si inainte, dar brusc, si fara preaviz, isi gasise "gajica". O dama fina, mititica si zambareatza, de-abia se scremea sa vorbeasca, si atunci cand o facea, parca o durea ceva cand scotea cuvintele din ea. Era atit de zambareata(ok, avea un zambat TIMP!!!), incat ma tot intrebam daca tati al ei era cumva dentist, si ea dragutza de ea ii facea reclama. Da, era o fata tare draguta( de ce sa il maniez pe Doamne Doamne??), chiar daca pe mine nu dadea o batista murdara, si ma ocolea ca pe holera.
Bitza al meu era perpelit tot, acum o conducea pe EA la ore, timp de noi nu mai avea, se dusera dreq si "campionatele" noastre matinale, se dusera dreq si intalnirile noastre clandestine, si biletzele, si mama biletzelelor. Ce mai, un coshmar!!! Tot in acelasi timp, m-am apucat sa scriu si intr-un jurnal. Era mic si feminin, roz, cu o cheie si un lacat in forma de inimioara. Ce originala eram si pe vremea aia
Si in el am pus "de toate": poze cu EL, lipite cu "scoci", zile si ore cand l-am intalnit din greseala( ca un fel de UFO sightings- eu si Mulder & Scully din X-Files), biletzele mai vechi de la el...noroc ca nu mi-a bubuit tzeasta vreo idee ondulata, sa ma duc sa-l chelesc, si sa-i tai si vreo suvita din par, sa o pun la "panoul roz". Eram in stare> Scriam de zor cum ca-s abatuta, nefericita, neglijata, si subapreciata. Ascultam muzica ale caror versuri nu le-as fi inteles nici cu dexul in mana, dar deh... eram "filozoafa", si eram amorezata, si sufeream in tacere. Eu si Madam Karenina ce eram mai oropsite...
Rid acum...de naivitatea mea, de inocentza( sint amabila si ingaduitoare cu persoana mea, ca altfel bate la ochi), chiar de prostia de care eram capabila. Dar nu uit nici de cate ori plangeam de una singura, si habar nu aveam de ce. Sper din tot sufletul sa nu fi sughitzat baietul asta toata adolescentza lui.
Dupa cateva luni de scoala- sa fi tot fost vreo 3, eram deja gata de "plecare". Nu imi doream nimic mai mult decat sa ma mut la alta scoala, si sa uit de viata mea, de existentza mea de "sedusa si abandonata"...


olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

anca_27
*love is the answer*

Posted 11/04/08 @ 13:15 Reply with Quote
Sa-ti tina Doamne-Doamne harul de-a povesti ca taaaaaare mandru le mai spui...
Mai vreau!



___________________________________

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 11/04/08 @ 16:37 Reply with Quote
ce ma enervez cand te apuci sa tai o povestire in felii, ca pe o prajitura. problema e ca feliile oricat ar fi de groase, mie tot prea mici mi se par :P
scrie, ca te sorb prin fiecare cuvant, madame :)

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

luxe
membru incepator

Posted 11/04/08 @ 17:39 Reply with Quote
intr-adevar, mai acaparat si pe mine !!!:)

www.flickr.com/photos/9734044@N08/" target="_blank">Jessica lui mami
Back to top
# /5  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page